15 липня 2021, 19:07

Менше охочих вчитися у Великобританії: проблема брексіту і висока плата за навчання

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

ПЕРЕКЛАД. Великобританія — одна з найпопулярніших країн для навчання у світі. Про рівень вищої освіти у Великобританії можуть свідчити всього дві назви – «Оксфорд» та «Кембридж». Ці два університети були створені ще у ХІІ-ХІІІ століттях і з того часу стали справжніми символами якісної та високої освіти.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Комунікація судової гілки влади: як Верховний Суд Великобританії соціалізується у мережі"

Протягом тривалого часу освіта у країні вважалась виключно елітарною. Нині система освіти Великобританії вважається однією з кращих і визнається в усьому світі. Це означає, що для вас відкриваються прекрасні перспективи розвитку у професійному та особистому аспектах. До Великобританії щорічно приїжджає понад 400 тис. іноземних студентів (більше тільки в США). Освітня система країни має чудову репутацію та відкриває широкі горизонти для подальшого навчання і роботи у Великобританії, у себе на Батьківщині та у всьому світі. Гарантією якості британської освіти є жорсткий контроль з боку держави.

Кандидати з країн Європейського Союзу подали 28 400 заявок до британських університетів, згідно з даними UCAS – організації, яка займається процесом прийому в британські університети. Це зниження на 43%. Що стосується поляків, це зниження ще більше і склало 73%.

В кінці червня закінчився термін подачі заявок до британських університетів на 2021-2022 навчальний рік. За даними UCAS, кандидати з країн ЄС подали 28 400 заявок проти 49 650 роком раніше – це найнижчий показник з 2006 р., коли від кандидатів з ЄС було подано 28 130 заявок.

Кількість заявок у цьому році зменшилася від кандидатів з усіх країн ЄС, за винятком Ірландії. Таке зниження не є рівномірним, воно суттєво більше щодо країн Центральної та Східної Європи. Це може свідчити про те, що основна причина – економічні чинники, тобто значно більш висока плата за навчання для студентів з ЄС, які починають навчання в новому навчальному році.

Відтак до 30.06.2021 р. кандидати з Польщі подали 1230 заявок, що на 73% менше ніж минулого року, коли була рекордна кількість – 4630 заявок. Це найнижча кількість заяв з Польщі, принаймні з 2012-2013 навчального року, оскільки доступна статистика UCAS з розбивкою по країнах. Це також друге за величиною процентне зниження у порівнянні з попереднім роком серед всіх країн ЄС. Тільки кількість заявок зі Словаччини зменшилася ще більше – на 74%.

Зміни Brexit

Студенти з країн ЄС, які починають навчання у британських університетах після закінчення перехідного періоду після Брексіту (тобто на практиці з нового навчального року), більше не будуть розглядатися так само, як британські студенти, але підпадатимуть під ті ж правила, що й для всіх третіх країн. Це означає, що на відміну від британських студентів, плата яких за навчання становить 9 250 фунтів стерлінгів на рік, вони повинні платити її повністю, що може досягати 38 000 фунтів стерлінгів на рік.

Окрім того, вони не мають права на студентські позики та повинні подати заяву на візу до приїзду у Великобританію. Громадяни Ірландії виключені з цих правил, як і з багатьох інших постанов після Брексіту.

Однак нові правила поширюються лише на студентів з ЄС, які тільки починають своє навчання. Ті, хто почав його до закінчення перехідного періоду після Брексіту, тобто до 31.12.2020 р., а також хто подав заявку на отримання статусу поселення або попереднього поселення у Великобританії до 30.06.2021 р., можуть завершити його на поточних пільгових умовах.

Пандемія коронавірусу, можливо, також сприяла певному зменшенню кількості складних додатків, хоча її вплив вже не такий очевидний, як Брексіт. З одного боку, в ситуації, коли більшу частину минулого навчального року заняття проводилися віддалено, а в новому році деякі з них залишаться такими, співвідношення ціни та якості навчання знизилося. З іншого боку, для деяких іноземних студентів аргумент може полягати в тому, що вони отримують майже те ж саме, що й в умовах дистанційного навчання, але втрачають високу вартість життя у Великій Британії.

Заявки третіх країн

Однак на те, що головною причиною зниження інтересу громадян ЄС до навчання у Великобританії є Брексіт, а не пандемія COVID-19, може вказувати той факт, що при цьому зросла кількість абітурієнтів з третіх країн.

За даними UCAS, до 30.06.2021 р. було подано 682 тис. заяв на навчання в новому навчальному році, що є найвищим показником з 2006 р., коли були доступні статистичні дані. З них 551,6 тис. – це заявки, подані заявниками, які проживають у Великобританії (це найвищий показник з 2016 р.).

Однак поки кількість заяв, поданих жителями Великобританії, залишається більш-менш постійною (в останнє десятиліття вона коливається від 506 до 554 тис. щорічно), громадяни країн, які не входять в ЄС, все більше і більше хочуть вчитися в цій країні. У процесі набору в цьому році вони подали 102 тис. заявок. Вперше в історії цей показник перевищив 100 тис. збільшившись на 14% у порівнянні з минулим роком.

Найбільше заявок надходить з Китаю – майже 28,5 тис. Це означає, що вперше їх кількість перевищує кількість заявок, поданих кандидатами з усього ЄС.

Джерело

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати