25 липня 2024, 14:54

Маргарита Сокоренко: Україна зобов’язана виконувати рішення ЄСПЛ щодо умов тримання під вартою

Пресслужба Міністерства юстиції

Виконання рішень Європейського суду залишається одним із міжнародних зобов’язань України, які держава взяла на себе після ратифікації Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та вступу до Ради Європи. Це стосується і рішень ЄСПЛ в частині пенітенціарної системи та прав в’язнів.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: «Чергова перемога у боротьбі з «чорними реєстраторами» в Україні: Мін’юст скасував незаконну реєстрацію директора ТОВ «Олімпекс Купе Інтернейшнл»

Про це повідомила Уповноважена у справах Європейського суду з прав людини Маргарита Сокоренко під час Міжнародного форуму «Трансформація пенітенціарної системи: пошук рішень до припинення катувань у в’язницях».

Зокрема, Уповноважена розповіла про роботу України з пілотними рішеннями ЄСПЛ у даній сфері.

Під час виступу вона нагадала, що ЄСПЛ був створений з метою забезпечення дотримання державами-членами Ради Європи їхніх зобов’язань за Європейською конвенцією та спонукання держави вдосконалювати національні механізми захисту прав людини та основних свобод.

Так, КМ РЄ здійснює нагляд за виконанням рішень ЄСПЛ щодо умов тримання під вартою в Україні з 2005 року. Більшість справ проти України, в яких ЄСПЛ констатував порушення статті 3 Конвенції, стосувалися проблем переповненості та різних інших повторюваних проблем, пов’язаних з побутовими умовами тримання під вартою. Питання тримання під вартою в Україні було розглянуто в рамках так званих груп справ, наприклад, «Невмержицький/Сукачов проти України». Вказана категорія справ є однією з найбільш масових, ухвалених проти України.

«У 30.01.2020 ЄСПЛ ухвалив пілотне рішення у справі «Сукачов проти України», у яком дійшов висновку, що констатовані порушення є наслідком масштабної структурної проблеми, що є результатом неналежного функціонування пенітенціарної системи в Україні, а також недостатніх гарантій проти жорстокого та/або такого, що принижує гідність поводження з особами, які перебувають у таких установах, що суперечить статті 3 Конвенції. ЄСПЛ вказав Україні на необхідність вжиття комплексних заходів для вирішення структурної проблеми», - повідомила Маргарита Сокоренко.

Водночас, звернула увагу Уповноважена, є справи, у яких ЄСПЛ, розглянувши скарги заявників щодо неналежних умов тримання під вартою, відхилив їх як неприйнятні у зв’язку з покращенням умов тримання. Наприклад, у рішенні від 6 червня 2024 року за заявою № 28032/23 ЄСПЛ зазначив, що 9 лютого 2021 року умови тримання заявника під вартою значно покращилися. Зокрема, це підтверджується наданими Урядом доказами (кольоровими фотографіями камери) та їх детальним описом умов тримання під вартою, які Суд вважає переконливими.

Що стосується виконання пілотного рішення ЄСПЛ «Сукачов проти України», за словами Маргарити Сокоренко, ЄСПЛ насамперед вимагає зниження надмірного перенаселення місць тримання під вартою, поліпшення матеріальних умов тримання під вартою та запровадження ефективних внутрішніх засобів юридичного захисту як компенсаційного, так і превентивного характеру.

«Востаннє стан виконання рішень ЄСПЛ у групі справ «Невмержицький/Сукачов проти України» розглядався на черговому 1501-му засіданні КМ РЄ (11-13 червня 2024 року). У своєму рішенні, ухваленому за результатами засідання, делегати КМ РЄ із зацікавленням відзначили інформацію про реалізацію Стратегії реформування пенітенціарної системи на період до 2026 року, зокрема поточні та заплановані заходи з покращення матеріальних умов утримання під вартою, в тому числі ремонт приміщень та створення місць несвободи, що відповідають стандартам прав людини, та привітали прийняття законодавства, що запроваджує пробаційний нагляд як новий вид кримінального покарання, і запропонували органам влади надати Комітету оновлену інформацію про вплив цього заходу на скорочення тюремного населення», - поінформувала Маргарита Сокоренко.

Разом з тим ЄСПЛ закликали органи влади вжити заходів для мінімізації застосування досудового тримання під вартою, переглянути варіант фінансування «платних камер», запровадити превентивні та компенсаційні засоби юридичного захисту, збільшити мінімальний стандарт особистого простору для ув’язнених до 4 кв. метри, а також закликали пріоритезувати відповідні реформи і якнайшвидше ухвалити відповідне законодавство.

«Виконання рішень Європейського суду залишається одним із міжнародних зобов’язань України, які держава взяла на себе після ратифікації Конвенції та вступу до Ради Європи. Невиконання або неповноцінне виконання рішень Європейського суду не може бути обґрунтовано відсутністю фінансування в Державному бюджеті України. Стан виконання рішень ЄСПЛ, зокрема щодо неналежних умов тримання під вартою, є предметом розгляду Європейської комісії на шляху України до вступу в ЄС. Невиконання рішень ЄСПЛ призводить до негативних політичних та правових наслідків для міжнародного іміджу України. Тож необхідно вжити подальших комплексних заходів для вирішення цієї проблеми», - підсумувала Уповноважена.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати