17 липня 2019, 16:38

Магістерське ЗНО: знущання чи прорив?

Нещодавно бакалаври складали ЄВІ (єдиний вступний іспит - прим. ред.) з іноземної мови та ЄФВВ (єдине фахове вступне випробування - прим. ред.) із права та ТЗНПК. Тести з іноземної мови та права для магістрів ввели ще в 2016 р., а в 2017 р. додали тест з ТЗНПК (логіки). Якщо в попередні роки магістерське ЗНО викликало хвилі обурення, то цього року - справжнє цунамі. Про що дискутують та що пропонують - з’ясовуємо нижче.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Початок

Після ЗНО одна з абітурієнток висловилася у Facebook про те, що «ЗНО в магістратуру - новий спосіб знущання над вступниками від Міністерства освіти й науки України» і тегнула там всіх «стейкхолдерів» цього процесу - від пані Гриневич до Ляшка та Гордона. Дівчина скаржилася на брак часу для виконання завдань із ТЗНПК (тест загальних навчальних правничих компетенцій - прим. ред.), складність тестів та відсутність перерви між блоками з права та ТЗНПК. Пост набрав близько 300 поширень та спричинив палку дискусію в коментарях.

У відповідь Генеральний директор Директорату з прав людини, доступу до правосуддя та правової обізнаності Мін’юсту Владислав Власюк опублікував 13 тез, де заявив, що, попри незначні недоліки, формат вступу в магістратуру через ЗНО є проривом, адже всі абітурієнти опиняються у справді рівних умовах. Тест відповідає кращим світовим практикам, а те, що навчальні програми ЗВО (заклад вищої освіти, - прим. ред.) не завжди відповідають їм, має стати підставою вимагати змін від автономних ЗВО, а не того, щоб «ставити воза вперед волів» та змінювати тест відповідно до програм. І взагалі, не всі бакалаври мають вступати в магістратуру.

Порогові бали

12 липня після засідання фахової комісії Владислав Власюк опублікував пост із пороговими балами. Порівняно з 2018 р. їх підняли з 30 до 36 (2 питання дискваліфікували) з права, і з 9 до 12 - з іноземної мови. Пороговий бал із ТПЗНК залишився незмінним: щоб скласти тест, треба було дати 8 з 30 правильних відповідей, як і минулого року.

Пост зібрав 950 коментарів: абітурієнти та інші зацікавлені особи стверджували, що підвищення балів і навіть саме ЗНО порушує право на освіту; таке підвищення є безпідставним, адже цьогорічні завдання були складнішими за попередні, формулювання питань - неоднозначними, а програма ЗНО не відповідає тому, що вивчають в університетах: декому логіку не викладали взагалі, а англійську викладали дуже погано, і насправді юристам англійська мова й аналітичні здібності не такі й потрібні.

Заперечувати, крім представників комісії, взялися вступники та ті, хто раніше складав магістерське ЗНО. Вони стверджували, що, якби тести були прості, конкурс втратив би сенс; всі би знали про те, що доведеться складати ЗНО, наперед, і часу підготуватися було б достатньо, а тести - реальна можливість вступити в бажаний ЗВО без зв’язків.

Наслідки

Найбільш радикально налаштовані вступники створили аж три петиції, в яких вимагають:

- понизити порогові бали ЗНО-2019 для вступу до магістратури до балів, які були у 2018 р. (1130 підписів);

- переглянути та перерахувати порогові бали (413 підписів);

- скасувати ЄВІ/ЄФВВ (ЗНО) для вступу до магістратури як таке, що обмежує право громадян на освіту (163 підписи).

Хто виграв, а хто програв у словесних баталіях, - вирішувати не нам. Але вчора стали відомі результати вступних випробувань, а сьогодні деякі університети вже оприлюднили списки вступників. Схоже, що абітурієнтів, які пройшли порогові бали, вистачить, щоб заповнити ліцензійні обсяги більшості університетів, тому можна робити висновок, що ЗНО й цього року було адекватним рівню знань абітурієнтів і браку молодих фахівців явно не буде.

Щодо скарг - сподіваємося, що їх врахують як ті, хто займаються організацією вступних випробувань, так і ЗВО, які мали б студентів до них підготувати. І ЗНО стане каталізатором реформи юридичної освіти та сприятиме тому, щоб якість освітньої послуги відповідала рівню знань абітурієнтів.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати