Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
20 листопада Верховна Рада України підтримала в першому читанні законопроєкт № 12178 від 04.11.2024, яким передбачено скасування системи медико-соціальної експертизи та заміну таких експертиз на комплексну оцінку обмежень життєдіяльності особи. Водночас оцінювання повсякденного функціонування особи вважатиметься видом медичної експертизи. Про що цей законопроєкт і яких змін варто очікувати — пояснює експертка Українського ветеранського фонду, адвокатка Вероніка Кожемякіна.
Процес оцінювання повсякденного функціонування особи міститиме визначення рівня порушення структур і функцій організму, в тому числі фізичних, психічних, інтелектуальних, сенсорних, та здійснюватиметься відповідно до критеріїв повсякденного функціонування особи.
Оцінка повсякденного функціонування особи передбачатиме такі стадії:
-
виявлення необхідності проведення оцінювання відповідно до критеріїв направлення та оцінювання повсякденного функціонування особи;
-
направлення за потреби на додаткове обстеження функціональності структур та функції організму;
-
формування результатів оцінювання повсякденного функціонування особи;
-
встановлення інвалідності та формування результатів оцінювання повсякденного функціонування особи, що є складовою частиною індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю;
-
встановлення необхідності проведення інших етапів комплексної оцінки обмежень життєдіяльності;
-
визначення компенсаторів повсякденного функціонування особи;
-
визначення необхідності повторного оцінювання повсякденного функціонування особи з метою моніторингу ефективності застосування компенсаторів функціонування особи.
Замість створення окремої структури (як було з МСЕК) медична експертиза з тимчасової непрацездатності та оцінювання повсякденного функціонування особи буде здійснюватися у відповідній лікарні.
Відповідно до медичної реформи кожна область стала окремим госпітальним округом, який поділяється на кластери. У межах одного округу лікарні розділені на надкластерні, кластерні та загальні. Законопроєкт визначає, що встановлення інвалідності відбуватиметься у надкластерних та кластерних лікарнях.
Для уникнення корупції та впливу людського фактора всі етапи оцінювання планують оцифрувати. Тобто пацієнт проходить у лікарні усі потрібні обстеження, які мають бути зареєстровані в електронній системі. За даними в електронній системі й буде ухвалюватися рішення про часткову втрату працездатності чи призначення групи інвалідності експертними командами в кластерних та надкластерних лікарнях.
Склад експертної команди формуватиметься з використанням інформаційно-комунікаційної системи у сфері охорони здоров’я для кожного випадку з урахуванням необхідних для проведення оцінювання спеціалізацій лікарів та фахівців з реабілітації. До складу таких експертних команд входитимуть лікарі та фахівці з реабілітації, які:
-
відповідатимуть єдиним кваліфікаційним вимогам, що встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я;
-
здійснюють медичну практику або надають реабілітаційну допомогу у сфері охорони здоров’я.
Не зможуть входити до складу експертної команди ті лікарі чи фахівці з реабілітації, які обіймали посади голів МСЕК або які мають судимість або ж відомості про яких внесені до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні чи пов’язані з корупцією правопорушення.
Оцінювання повсякденного функціонування особи можуть проводитись:
-
за участю особи (очно);
-
без особистої присутності (заочно);
-
з використанням методів і засобів телемедицини або за місцем перебування/лікування особи.
Новацією буде можливість участі під час очного оцінювання особи її уповноваженого представника (адвоката, лікаря або фахівця з реабілітації, помічника ветерана тощо).
Під час проведення очного оцінювання здійснюватиметься відео-, аудіофіксація з використанням технічних засобів. Записи засідань мають зберігатися не менше 10 років та можуть бути використані при оскарженні.
Направлення на оцінювання повсякденного функціонування особи за її згодою здійснюватиме особистий лікар з надання первинної медичної допомоги, особистий лікар закладу охорони здоров’я, що забезпечує надання спеціалізованої медичної допомоги або голова військової-лікарської комісії в електронній формі за допомогою електронної системи охорони здоров’я.
Максимальні строки та порядок проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, критерії направлення, інструменти та критерії оцінювання мають бути затверджені Кабінетом Міністрів України.
У разі встановлення інвалідності та/або ступеню втрати працездатності експертні команди зобов’язані повідомити територіальний орган Пенсійного фонду України, а за технічної можливості — внести відомості до Єдиної інформаційної системи соціальної сфери.