28 січня о 10:00 Велика палата Конституційного Суду України на пленарному засіданні у формі письмового провадження розпочне розгляд справи за конституційним поданням 55 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України положень ст. 375 Кримінального кодексу України (далі - Кодекс).
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Читайте також: "Рада почала прийом пропозицій щодо кандидатів на посаду судді КСУ".
Про це повідомляє Відділ комунікацій КСУ та правового моніторингу.
Суть питання
Відповідно до зазначених положень Кодексу:
"1. Постановлення суддею (суддями) завідомо неправосудного вироку, рішення, ухвали або постанови - карається обмеженням волі на строк до п’яти років або позбавленням волі на строк від двох до п’яти років.
2. Ті самі дії, що спричинили тяжкі наслідки або вчинені з корисливих мотивів, в інших особистих інтересах чи з метою перешкоджання законній професійній діяльності журналіста, - караються позбавленням волі на строк від п’яти до восьми років".
Обґрунтовуючи твердження про неконституційність оспорюваних положень Кодексу, народні депутати України зазначають, що поняття "завідомо неправосудне", є оціночним, оскільки жодним нормативним актом не визначено. На їхню думку, положення ст. 375 Кодексу не забезпечують передбачуваності застосування цієї норми, адже судді, приймаючи судові рішення, не можуть передбачити, чи в подальшому органи досудового розслідування розцінять такі рішення, як завідомо неправосудні.
Автори клопотання зазначають, що наведені положення Кодексу суперечать юридичній визначеності й легітимним очікуванням, які є елементами верховенства права, та стали інструментом впливу на незалежність і недоторканність суддів.
Нагадаємо, КСУ визнав неконституційними положення про підняття пенсійного віку.