Комітет АПУ з трудового права та Комітет з податкового та митного права направили відкрите звернення Голові Комітету ВРУ з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Галині Третьяковій із пропозиціями для вдосконалення законопроєкту № 5054 про 7 ознак трудових відносин. Він був внесений на розгляд ВРУ Кабміном 10 лютого.
![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Читайте також: "АПУ підтримала створення в Україні Нацагентства з питань подолання наслідків збройної агресії РФ"
Комітети АПУ підкреслили, що підтримують прагнення Уряду реформувати трудове законодавство та зробити його ефективним інструментом регулювання. Проте така реформа має бути системною й відповідати інтересам усіх учасників трудових відносин.
Проаналізувавши законопроєкт, експерти виявили значну кількість прогалин, серед яких системні ризики порушення конституційних прав і свобод людини, погіршення інвестклімату країни та привабливості українського ринку для іноземних інвесторів.
Зокрема, у зверненні комітетів АПУ йдеться про:
1. Звуження свободи регулювання трудових відносин. В законопроєкті передбачено зменшення сфери локального регулювання та диференціації трудових відносин.
2. Зменшення гарантії захисту прав працівників: порушується баланс прав роботодавця та працівника.
3. Юридично невдале формулювання поняття оплати праці.
4. Можливість неоднозначного тлумачення стосовно поширення на працівників колективних договорів й угод сторін.
«Запропонована редакція ст. 211 КЗпП України передбачає можливість свавільного тлумачення роботодавцем вимог щодо регламентації умов праці законодавством, колективним договором та угодою сторін», — йдеться в тексті звернення. Згадане прямо суперечить Конституції.
5. Обмеження свободи підприємницької діяльності, можливість свавільного втручання у законну господарську діяльність.
6. Ризики щодо зловживань при прийнятті на роботу та звільненні. Правники підкреслили, що в законопроєкті не врегульовано належним чином процедуру правонаступництва в трудових відносинах і поворотного прийняття на роботу.
Експерти комітетів надали низку пропозицій для вдосконалення законопроєкту та наголосили на готовності долучитися до роботи з реформування трудового законодавства.
З повним текстом відкритого звернення, коментарями та пропозиціями до законопроєкту можна ознайомитися за посиланням.