07 червня 2021, 16:31

Комісія ЄС роз’яснює оновлені правила авторського права на тлі критики

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

ПЕРЕКЛАД


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Європейська комісія (далі — Комісія) 4 червня визначила обсяг переглянутих правил авторського права, прийнятих минулого року після критики з боку урядів, у тому числі Франції та Польщі, але мовники та інтернет-активісти ЄС заявили, що існує небезпека цензури.

Читайте також: "Куди стрибає PUMA?"

Оновлена Директива про авторське право, перша за два десятиліття, була спрямована на забезпечення справедливої компенсації творчої індустрії блоку з оборотом в 1 трильйон доларів і його 11,7 мільйонів співробітників.

Центральне положення, стаття 17, яка підтримується творчою індустрією, змусить власників Google (GOOGL.O) і YouTube, Facebook (FB.O) та Instagram та інші платформи для спільного використання встановити фільтри, щоб користувачі не могли завантажувати матеріали, захищені авторським правом. Це викликало запеклу лобістську битву, нацькувавши творців і видавців новин проти технологічних компаній, інтернет-активістів і груп споживачів. Франція заявила, що позиція Комісії може послабити статтю 17, тоді як Польща заперечує її через європейські суди.

Платформам може бути пред’явлений позов за те, що контент, який порушує авторські права, став загальнодоступним, навіть якщо він був завантажений їхніми користувачами.

Критики кажуть, що фільтри дорогі та можуть привести до помилкового блокування.

Країни ЄС повинні до 7 червня перенести норми Директиви в національне законодавство.

Комісія у своєму програмному документі, опублікованому в п’ятницю, заявила, що стаття 17 буде застосовуватися тільки до постачальників онлайн-послуг і постачальників онлайн-послуг потокового аудіо і відео, які заробляють гроші на захищених авторським правом роботах, завантажених на свої платформи їхніми користувачами.

Некомерційні онлайн-енциклопедії і освітні органи, платформи програмного забезпечення з відкритим вихідним кодом і онлайн-магазини будуть звільнені від відповідальності. Компанії також можуть уникнути її, якщо вони зможуть продемонструвати, що зробили все можливе, щоб отримати дозвіл на використання робіт, захищених авторським правом, на своїх платформах і оперативно видалили контент при отриманні повідомлення. Щоб заспокоїти інтернет-активістів, Комісія заявила, що стаття 17 не повинна застосовуватися до карикатур, пародій, критики, оглядів і цитат. У документі зазначено, що автоматичне блокування контенту повинно бути обмежене завантаженнями, що явно порушують авторські права, і країни ЄС повинні надати постачальникам послуг механізм подачі скарг і відшкодування, щоб їхні користувачі могли використовувати його в разі виникнення суперечок.

Лобістська група European Digital Rights (EDRi) заявила, що авторитарні уряди можуть зловживати автоматичним блокуванням контенту, щоб переслідувати критиків. «Це створює небезпечний прецедент для майбутнього європейського законодавства і для інших урядів по всьому світу, які будуть натхненні легалізованою цензурою авторського права в Європі»,  — сказав Дієго Наранхо, голова відділу політики.

Асоціація комерційного телебачення Європи також висловилася критично і передбачила, що документ буде проігноровано.

«Цей документ, що не має обов’язкової сили, в останню хвилину явно викликає суперечки і, швидше за все, буде оскаржений»,  — заявив генеральний директор ACT Грегуар Полад.

Facebook не дав негайних коментарів, а Google не відразу відповів на запит про коментар.

Джерела

Critics still unhappy as EU clarifies revamped copyright rules. 

EU Commission Clarifies Revamped Copyright Rules Amid Criticism. 

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати