27 вересня 2018, 14:03

КАС ВС пропонує відступити від висновку ВСУ щодо порядку дострокового призначення пенсії за віком матерям інвалідів з дитинства

Прес-служба Верховного Суду

Колегія суддів Касаційного адміністративного суду вважає, що матері дітей-інвалідів та матері інвалідів з дитинства мають право на призначення пенсії за віком без надання висновку лікарсько-консультативної комісії про те, що дитина мала медичні показання для визнання її дитиною-інвалідом до досягнення шестирічного віку або інвалідом з дитинства після досягнення вісімнадцятирічного віку відповідно. Серед іншого, колегія суддів вказала на відсутність такої вимоги, передбаченої Законом, і термінологічну невизначеність поняття «інвалід з дитинства» в законодавстві України. Про це повідомляє прес-служба ВС.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Для вирішення питання про відступ від протилежного висновку Верховного Суду України справу передано на розгляд Великої Палати Верховного Суду.

Читайте також: «Постанова ВС щодо застосування норми про призначення покарання за наявності обставин, що його пом’якшують».

Таке рішення, повідомляють у ВС, прийнято за результатом розгляду в касаційному порядку справи за позовом до Управління ПФУ про визнання незаконною відмови в призначенні дострокової пенсії за віком матері інваліда з дитинства.

ПФУ відмовив у призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю довідки лікарсько-консультаційної комісії про визнання дитини інвалідом з дитинства до досягнення нею шестирічного віку, яку вимагав згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (затверджений постановою правління ПФУ від 25 листопада 2005 року № 22-1). У цій справі дитина визнана «інвалідом з дитинства до 16 років» у віці 12 років (тобто до досягнення 18 років) відповідно до форми медичного висновку лікарської комісії радянського зразка.

Верховний Суд звернув увагу на те, що матері інвалідів з дитинства, які виховали їх до шестирічного віку, мають право на пенсію за віком після досягнення 50 років і за наявністю стажу роботи не менше 15 років із зарахуванням до стажу часу догляду за дітьми. При цьому до інвалідів з дитинства належать також діти-інваліди віком до 16 років, які мають право на одержання соціальної пенсії відповідно до Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (абз. 5 п. 3) в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин.

Колегія суддів дійшла висновку, що законодавчі норми не містять як обов’язкової умови для призначення дострокової пенсії за віком встановлення дитині інвалідності до досягнення шестирічного віку, а містять лише умову виховання дитини до цього віку.

Ухвала Верховного Суду від 5 вересня 2018 року у справі № 330/2181/16-а (2-а/330/36/2016)

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати