15 квітня 2015, 10:12

Громадськість закликає доопрацювати законопроект щодо реєстрації нерухомості

Робоча група з питань вдосконалення діючого законодавства України в сфері державної реєстрації прав на нерухоме майно

Круглий стіл, присвячений ініційованим Міністерством юстиції змінам до законодавства стосовно реєстрації нерухомості, відбувся у Києві. Про це повідомляє прес-служба Робочої групи з питань вдосконалення чинного законодавства України в сфері державної реєстрації прав на нерухоме майно.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


В обговоренні законопроекту «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення процедур надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» взяли участь співробітники Міністерства юстиції України, Департаменту економічного розвитку і торгівлі Київської облдержадміністрації, Комітету ВРУ з питань запобігання і протидії корупції, Міжнародного центру реформ, а також представники банків (UniCreditBank, «Аркада»), забудовників (компанія UDP, «К.А.Н.Девелопмент», ТОВ ТМО «ЛІКО –ХОЛДІНГ», ПАТ «НЕСТ», Корпорація «Граніт») і активісти громадських формувань з Конфедерації будівельників України (КБУ), Інституту теоретико-правових досліджень у сфері юстиції та інноваційних проектів, Асоціації фахівців з нерухомості (ріелторів) України, нотаріуси та міжнародні експерти.

Активне обговорення документу почалося з прикладів організаційно-технічних проблем (черги, недотримання строків розгляду заяв та прийняття рішень) роботи Реєстраційної служби у м. Києві, а також прикладів необґрунтованих відмов від реєстраторів. Під час обговорення також був озвучений цікавий факт: процес реєстрації нерухомості в Україні реформується вдруге за останні 5 років, але подолати корупційну складову в діяльності реєстраторів так і не вдалося. Тому учасники круглого столу висловили занепокоєння тим, що реформування цієї системи (яка функціонувала всього 2 роки і на яку були витрачені гроші платників податків), не змінить суті та змісту процедур реєстрації прав на нерухомість. В результаті обговорень учасники заходу дійшли висновку, що у законопроекті одні пункти суперечать іншим, а деякі норми і принципи взагалі були не враховані.

Як зазначив учасник круглого столу, грузинський експерт, автор концепції реформи реєстраційної системи України Джаба Ебаноїдзе, ідея законопроекту щодо передання функцій реєстру незалежним органам є продуктивною та відповідає світовим стандартам. «За світовою практикою, реєстрацією нерухомого майна мають займатись саморегулюючі сфери. А саме: приватні реєстратори та нотаріуси. Як тільки функції реєстру переходять до вільного, саморегулюючого органу на нього важко вплинути. Якщо ми зараз дозволимо нотаріусам реєструвати нерухомість, це буде дуже добре. По-перше, це знизить рівень корупції. По-друге, цим займатимуться висококваліфіковані нотаріуси з досвідом. Покласти на них таку функцію дуже легко. Цей ресурс вже є. В Україні вже більше 7 тисяч нотаріусів, потрібно тільки прийняти відповідний закон», - розповів він.

Що ж до нового законопроекту Міністерства юстиції «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяження», його ухвалення у даному вигляді, на думку експерта, може лише зашкодити. «Таке враження, що у законопроекті переплутали різні концепції. З одного боку там закладена концепція децентралізації, з іншого — хочуть ввести приватного реєстраторів у вигляді банків, але це все неповноцінно», - зазначив він.

«В законопроекті одні пункти суперечать іншим. Цей законопроект краще не приймати. Від нього буде ще гірше. Якщо банки почнуть займатись функцією реєстрації, то через рік вони можуть себе так скомпрометувати, що суспільство не буде їм довіряти», - вважає Джаба Ебаноїдзе.

 

Робоча група з питань вдосконалення діючого законодавства України в сфері державної реєстрації прав на нерухоме майно була створенна в результаті підписання Меморандуму про співпрацю у сфері надання послуг з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно між Конфедерацією будівельників України, Державною реєстраційною службою України та Головним управлінням юстиції у м. Києві 19 червня 2014 року. До складу Робочої групи також увійшли представники Асоціації системних інтеграторів України – DigitalUkraine, Інституту теоретико-правових досліджень у сфері юстиції та інноваційних проектів, Асоціації фахівців з нерухомості (ріелторів) України, Асоціації українських банків, Міжнародного центру реформ, Асоціації нотаріусів м. Харкова та Харківської обл. та громадські активісти.

Робоча група має на меті здійснення моніторингу виконання державою свого обов’язку по наданню населенню якісних публічних послуг. На своїх регулярних засіданнях учасники аналізують поточний стан надання публічних послуг, виявляють недоліки та проблеми, розробляють концепції і пропозиції по реформуванню та вдосконаленню надання публічних послуг. Долучитися і підтримати Робочу групу запрошуються громадські організації, журналісти та фахівці різних галузей.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати