Голова Конституційного Суду України Станіслав Шевчук на своїй сторінці в мережі Facebook висловив думку з приводу прийнятого нещодавно рішення КСУ щодо неконституційності статті про незаконне збагачення. За його словами, перед прийняттям рішення була проведена серйозна та ретельна робота, майже усі наукові установи надали свої висновки з цього питання. «На жаль, довелося констатувати, що в цієї редакції норма неконституційна та непридатна для застосування і досягнення своєї мети», - пояснив пан Шевчук.
![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Читайте також: КСУ визнав неконституційною статтю про незаконне збагачення: офіційне рішення
У мотивувальній частині рішення, що опубліковано, йдеться в повідомленні, Суд детально надав аргументи, за яких він дійшов відповідного висновку. «Зокрема, застосована юридична конструкція “законність набуття яких (доходів) не підтверджено доказами”, суперечить ст. 8, 62 та 63 Конституції України та фактично покладає на обвинуваченого обов’язок збирати докази для доведення своєї невинуватості. Це непросте рішення, проте абсолютно виправдане з огляду на те, що боротьба з корупцією має бути реальною, а не удаваною. Якість антикорупційних законів має особливе значення у цій боротьбі, але у першу чергу вони повинні відповідати Конституції України та, зокрема, закріпленому у ній принципу верховенству права. В іншому випадку боротьба з корупцією не буде ефективною», - додав голова КСУ.
Суддя також зауважив, що Сполучені Штати Америки, які зробили дуже багато у сфері протидії корупції, відмовилися криміналізувати незаконне збагачення та ратифікувати статтю 20 Конвенції ООН щодо незаконного збагачення саме через суперечність вказаної норми презумпції невинуватості, закріпленої у Конституції США: «Американське правосуддя переслідує корупціонерів за кримінальними статтями, в яких відсутні неконституційні конструкції. Отже і український законодавець має врахувати наведені доводи та приділити особливу увагу якості законів та відповідності їх Конституції України. Маю вкотре наголосити, кожне звернення, яке розглядає КС має суттєвий вплив на політичне життя країни, адже ми судимо не людей, а закони. Коли б Суд не виніс це рішення, воно б мало однаково вибуховий ефект, оскільки в цьому зверненні йдеться про боротьбу із корупцією. Конституційний Суд не підлаштовується під політичну кон’юнктуру, не виконує замовлень, а здійснює свою надважливу конституційну функцію збереження та захисту конституційного порядку в країні.
Суд не піддаватиметься жодному тиску ні в цьому питанні, ні в будь-яких інших, демонструватиме незалежність і компетентність. Над нами лише Конституція».