20 листопада 2020, 10:19

Генплан міста розробляється з урахуванням плану використання території та залишається незмінним, - 7ААС

Відділ узагальнення судової практики 7ААС

Правова позиція: Рішення про розроблення містобудівної документації на місцевому рівні та внесення до неї змін приймає відповідна місцева рада, а замовником розроблення проєкту такої документації є виконавчий комітет відповідної ради. При цьому замовник має надати розробнику вихідні дані, у яких, крім іншого, відображаються наявні використання території, наявна житлова чи громадська забудова, земельні ділянки, надані у користування фізичним та юридичним особам. Проєкт Генерального плану (внесені до нього зміни) розробляється, зокрема, з урахуванням плану наявного використання території, що залишається незмінним на етапі реалізації генерального плану, а також інвестиційних намірів юридичних і фізичних осіб щодо забудови та іншого використання території з урахуванням земельних ділянок, наданих для забудови та іншого використання.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Найближчим часом розпочнеться ліквідація головних управлінь Держгеокадастру"

Обставини справи: Згідно з рішенням виконавчого комітету Чернівецької міської ради народних депутатів від 5 травня 1992 року за рахунок земель вільного запасу міської ради управлінню капітального будівництва облвиконкому відведено землю під будівництво 107-квартирного житлового будинку з приміщеннями магазину. У свою чергу, 11 березня 1993 року Інспекцією Державного архітектурно-будівельного контролю надано дозвіл на виконання робіт з будівництва 9-ти поверхового 107-квартирного  житлового будинку з приміщеннями магазину. Відведену під житловий будинок земельну ділянку віднесено до зони проєектної території квартирної багатоквартирної забудови на підставі рішення 26 сесії IV скликання Чернівецької міської ради від 4 листопада 2004 року № 562 про затвердження відкоригованого Генерального плану м. Чернівці.

Згодом, за висновком начальника відділу охорони культурної спадщини Чернівецької міської ради щодо розгляду проектної документації на будівництво згаданого вище житлового будинку з вбудовано-прибудованим магазином, визначено, що ділянка, на якій планується незавершене будівництво підпадає під обмеження зони регулювання забудови в частині висотності нової забудови не більше 12 метрів. Крім того, рішенням Чернівецької міської ради від 27 березня 2014 року № 1171 «Про затвердження містобудівної документації «Коригування генерального плану м. Чернівці» розроблено схему зонування території міста Чернівці, де, зокрема, земельну ділянку площею 0,5330 га з недобудованим 9-ти поверховим 107-квартирним житловим будинком поміщено в зону садибної забудови.

На підставі згаданого рішення Чернівецької міської ради від 27 березня 2014 року № 1171 Департамент містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради відмовив позивачам у наданні містобудівних умов та обмежень на будівництво 9-ти поверхового будинку.  

Зміна органом місцевого самоврядування зони квартирного багатоповерхової житлової будови на зону садибної забудови унеможливлює дотримання містобудівних умов і обмежень та закінчення будівництва 9-ти поверхового об’єкта. З цих міркувань власники незавершеної будови звернулись до суду з вимогами скасувати рішення 48 сесії Чернівецької міської ради VI скликання № 1171 від 27 березня 2014 року та відновити рішення 26 сесії Чернівецької міської ради VI скликання № 562 від 4 листопада 2004 року та рішення 34 сесії Чернівецької міської ради VI скликання № 763 про поширення зони квартирної багатоповерхової житлової забудови на земельну ділянку площею 0,5330 га та внести відповідні зміни (коригування) до чинного Генерального плану і Схеми зонування території м. Чернівці.

Читайте також: "Держгеокадастр відкриє свої бази для судових виконавців та арбітражних керуючих"

Позиція адміністративних судів усіх інстанції:

Рішеннями адміністративних судів усіх трьох інстанцій адміністративний позов задоволено частково: визнано протиправним та скасовано рішення 48 сесії Чернівецької міської ради VI скликання № 1171 від 27 березня 2014 року про затвердження Генерального плану та Схеми зонування території м. Чернівці у частині поміщення земельної ділянки площею 0,5330 га в зону садибної забудови з буквено-цифровим індексом Ж-1; зобов`язано Чернівецьку міську раду розглянути питання про внесення змін до Генерального плану та Схеми зонування території м. Чернівці щодо поміщення земельної ділянки площею 0,5330 га в зону квартирної багатоповерхової забудови, поміченої буквено-цифровим індексом Ж-3. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Суди вказали, що неврахування відповідачами при розробленні та затвердженні в Генеральному плані м. Чернівці та Схемі зонування території м. Чернівці тієї обставини, що незавершене будівництво 107-ми квартирного 9-ти поверхового житлового будинку з вбудованим магазином, розташоване на земельній ділянці, цільовим призначенням якої є будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку з об`єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури та яка за попереднім Генеральним планом знаходилась в житловій зоні Ж-3 (багатоповерхова квартирна житлова та громадська забудова без обмеження рівня поверховості з високою щільністю забудови), призвело до безпідставної зміни вказаної зони на житлову зону Ж-1, яка передбачає садибну житлову забудову, де поверховість будинків не повинна перевищувати 3-х поверхів.

Водночас відповідно до пункту 1.4 Порядку, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 16 листопада 2011 року № 290 № 290 організація розроблення містобудівної документації або внесення змін до неї здійснюється шляхом, зокрема: надання розробнику вихідних даних, а також вимог щодо розміщення  об`єктів  державного й регіонального значення або доручення щодо їхнього збирання.

Відповідно до пункту 4.2 ДБН Б.1.1-15:2012 «Склад та зміст Генерального плану населеного пункту», затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 13 липня 2012 року № 358, при розробленні генерального плану враховують, зокрема, інформацію містобудівного, земельного та інших кадастрів; інвестиційні наміри юридичних і фізичних осіб щодо забудови та іншого використання території.

Суди встановили, що ненадання відповідачами при замовленні змін до Генерального плану м. Чернівці та Схеми зонування території м. Чернівці повних вихідних даних є порушенням порядку замовлення та розроблення містобудівної документації на місцевому рівні та внесення до неї змін, затверджених Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», Порядком  розроблення містобудівної документації, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 16 листопада 2011 року № 290 та ДБН Б.1.1-15:2012, є безпідставними  а тому позовні вимоги щодо скасування рішення Чернівецької міської ради № 1171 про затвердження Генерального плану та Схеми зонування території м. Чернівці, у частині поміщення земельної ділянки площею 0,5330 га в зону садибної забудови з буквено-цифровим індексом Ж-1, були задоволені.

Повний текст рішень можна знайти за посиланнямсправа № 824/376/19-а

За інформацією відділу узагальнення судової практики 7ААС

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати