17 лютого 2020, 10:33

Facebook погодилася заплатити 550 млн доларів, щоб покласти край позовам

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

Facebook погодився виплатити 550 млн дол. США для врегулювання претензій в Іллінойсі про те, що компанія порушила місцеві закони щодо технології розпізнавання облич. Іллінойс - єдиний штат в країні, який має біометричний закон про конфіденційність, що дозволяє споживачам пред'являти позов про відшкодування грошових збитків в разі порушення їх прав. Результати судового процесу були оприлюднені 29 січня 2020 р. Ця сума була названа «найбільшим фінансовим розрахунком у судовому процесі, пов'язаному з конфіденційністю».


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Група юристів, заснована юридичними фірмами Edelson, Robbins Geller і Labaton Sucharow близько п'яти років тому від імені користувачів Facebook в Іллінойсі, стверджувала, що функція «Пропозиції тегів» у соціальній мережі порушила закон про конфіденційність біометричної інформації Іллінойсу (Biometric Information Privacy Act (BIPA). Цей закон захищає користувачів від використання або продажу їх біометричної інформації без їх згоди. Закон вимагає, щоб постачальники розробили письмову політику, яка вказує, як збираються дані, мета такого збору і коли інформація буде знищена - або після того, як її мета досягнута, або впродовж трьох років після останньої взаємодії користувача з організацією. BIPA також вимагає письмової згоди окремих осіб на збір і зберігання їх біометричних маркерів. У позові стверджувалося, що спосіб, яким Facebook збирав біометричні відбитки особи для використання в пропозиціях із маркування, порушував ці умови, оскільки біометричні ідентифікатори були очищені, збережені і використані без графіка випуску або знищення.

Facebook - не єдина компанія, діяльність якої була ретельно вивчена у зв'язку з її біометричної практикою, відповідно до цього закону. Vimeo з Делавера також звинувачується в зборі та зберіганні біометричних даних, отриманих від користувачів без чіткої письмової згоди.

Нещодавно Clearview AI став центральним у новому груповому позові, в якому стверджується, що стартап продає правоохоронним органам доступ до біометричних відбитків особи без згоди. За повідомленнями, Clearview AI зберігає понад 3 млрд зображень із веб-сайтів, включаючи Facebook і YouTube.

Вперше справа Facebook була передана Едельсоном (Edelson) і після того, як Роббінс Геллер (Robbins Geller) і Лабатон Сучаров (Labaton Sucharow)  подали аналогічні позови, скарга була об'єднана і передана до окружного суду США в Сан-Франциско. Справа була також розглянута в Дев'ятому окружному апеляційному суді та Верховному суді США.

Гігант соціальних мереж стверджував, що закон Іллінойсу (BIPA) не повинен застосовуватися, оскільки дані зберігаються за межами штату. Посередницькі сесії терпіли невдачу час від часу, але, як було ясно, справа не йшла, і в результаті сторони дійшли згоди.

Компенсація в розмірі 550 млн дол. буде використана для фонду з повною готівкою на компенсації користувачам. Проте окружний суд, (головуючий у справі) повинен спочатку затвердити угоду і цифру компенсації, перш ніж фонд буде офіційно запущений.

«Цей випадок повинен послужити переконливим закликом до компаній, що споживачі глибоко піклуються про свої права на недоторканність приватного життя і, якщо їх підштовхнути, будуть боротися за ці права аж до Верховного суду і назад, поки вони не отримають справедливу компенсацію», - прокоментував Пол Геллер, керівник відділу захисту прав споживачів фірми Robbins Geller.

«Біометрія - це одне з двох основних полів битви, поряд з геолокацією, яке визначить наші права на конфіденційність для наступного покоління. Ми пишаємося тим, що у нас була сильна команда, яка вирішила боротися за цю критично важливу справу впродовж останніх п'яти років. Ми сподіваємося і очікуємо, що інші компанії візьмуть приклад Facebook і приділятимуть значну увагу важливості нашої біометричної інформації», - зазначили юристи.

Водночас Facebook завжди заперечував будь-які порушення. Прес-секретар компанії повідомив, що Facebook вирішив врегулювати спір, оскільки «це було в інтересах нашої спільноти і наших акціонерів, щоб вирішити це питання».

Схоже, що гіганта соціальних мереж не дуже хвилює сума компенсації. Нещодавно Facebook опублікував сильні фінансові результати за IV квартал 2019 р. із доходом у 21,082 млрд дол. і 2,56 дол. на акцію, перевершивши очікування аналітиків в 2,53 дол. при доході 20,89 млрд дол. Щоденні активні користувачі Facebook становили 1,66 млрд в середньому за грудень 2019 р., збільшившись на 9% у річному вирахуванні. Кількість активних користувачів на місяць за станом на 31 грудня 2019 р. склало 2,5 млрд, що на 8% більше порівняно з аналогічним періодом минулого року. Кількість людей, які щоденно працюють принаймні на одному з продуктів Facebook, включаючи Facebook, Instagram, Messenger і WhatsApp, склала 2,26 млрд у середньому на грудень 2019 р., збільшившись на 11% порівняно з аналогічним періодом минулого року. Станом на 31 грудня 2019 р. кількість активних користувачів продуктів Facebook досягла 2,89 млрд, що на 9% більше в порівнянні з аналогічним періодом минулого року.

Джерела

Record-Breaking $550 million Settlement in Principle of Biometric Privacy Lawsuit Reached by Law Firms Edelson, Robbins Geller and Labaton Sucharow and Facebook

Charlie Osborne Facebook agrees to pay $550 million to end facial recognition tech lawsuit

Facebook posts solid Q4 results, but shares fall in after hours

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати