02 квітня 2019, 18:06

Етика та культура: внутрішні аудитори назвали ключові елементи успіху організації

Палата аудиторів і бухгалтерів України

Інститут внутрішніх аудиторів опублікував звіт про те, з якими етичними викликами стикаються внутрішні аудитори на практиці. Інформація ґрунтується на опитуванні понад 14 тис. аудиторів із 166 країн світу.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Про це зазначають у ПАБУ.

Читайте також: "Слід приділити більше уваги питанню відображення в обліку нематеріальних активів, - дослідження".

Так, дослідження показало, що для внутрішніх аудиторів дотримання етичних правил важливе для:

  • побудови довіри та впевненості;
  • обрання рішення в складних ситуаціях;
  • встановлення чітких меж аудиторської роботи;
  • забезпечення об’єктивного аналізу та комунікацій.

Багато респондентів вважають етику та культуру ключовими елементами успіху організації. Водночас внутрішній аудитор повинен бути добре обізнаним в обох сферах.

Також відповіді фахівців з усього світу показали, що в багатьох організаціях внутрішні аудитори можуть виконувати свою роботу, не переймаючись про можливість репресій або залякувань у відповідь. В ідеальному середовищі вони повинні завжди мати можливість представити виявлені факти без загрози почути зустрічні обвинувачення та погрози.

"Однак, на жаль, не всі фахівці працюють у такому середовищі. На аудиторів досить часто чиниться тиск. Їх змушують приховати виявлені факти або внести зміни у звіт за результатами аудиторської перевірки. У випадку незгоди вони часто стикаються з негативними наслідками, у тому числі зі зниженням заробітної плати, примусовим переведенням на інші позиції або ж навіть звільненням. Такого роду тиск існує майже в усіх галузях та економічних регіонах світу.

На керівника внутрішнього аудиту найчастіше намагається вплинути голова правління (38%), операційний менеджмент (25%) та фінансовий директор (24%). Лінійні внутрішні аудитори найбільшого тиску зазнають вже в межах самої функції внутрішнього аудиту (44%). Це означає, що керівники внутрішнього аудиту досить часто піддаються зовнішньому тиску і, своєю чергою, просять аудиторів "пом’якшити" звіт", - вказується у дослідженні.

Нагадаємо, аудиторські фірми не забезпечують гендерну рівність серед співробітників на керівних позиціях.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати