09 вересня 2020, 18:18

ЄСПЛ: домашнє насильство - достатній привід для виселення з соціального житла

ECHR. Ukrainian Aspect

Виселення особи із соціального житла через неправомірну поведінку - крайній захід, який українські суди застосовують неохоче. Але коли йдеться про фізичне та психічне здоров’я дітей, то тут сумнівів бути не може.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "ЄСПЛ: жертва поліцейських тортур домоглася компенсації через 14 років. Винні залишаться непокараними".

Європейський суд з прав людини ухвалив рішення у справі "Левчук проти України" (заява № 17496/19), передає інформаційний ресурс "ECHR. Ukrainian Aspect".

Зазначається, що в 2007 році в Ірини Левчук народилася трійня і місцева влада надала родині соціальне житло. Але стосунки в сім’ї погіршувались - чоловік зловживав спиртними напоями, починав суперечки, переслідував та погрожував дружині та дітям, іноді вдаючись до фізичного насильства. В 2015 році шлюб був розірваний і І.Левчук отримала опіку над дітьми.

Проте чоловік продовжував мешкати в квартирі, а залякування і насильство продовжувались.

Так, за результатами втручання поліції і соціальних служб було складено звіт, у якому констатувалося, що діти зазнавали стресу. Чоловіка обвинувачували у домашньому насильстві, проте він жодного разу не був засуджений.

В 2016 році жінка відкрила провадження відповідно до статті 116 Житлового кодексу, яка передбачала можливість виселення власників соціального житла за систематичну неправомірну поведінку. Але національні суди відхилили позов. Хоча вони й визнали, що чоловік "повинен змінити своє ставлення", вони не виявили, що неправомірна поведінка була систематичною і вважали, що не існувало підстав для такого крайнього заходу як виселення.

В 2019 році І.Левчук відкрила провадження щодо позбавлення чоловіка батьківських прав стверджуючи, що він не піклується про дітей та не платить аліменти.

Зокрема, посилаючись на статтю 8 (право на повагу до приватного і сімейного життя) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, Левчук скаржилася на відмову в ухваленні рішення про виселення її колишнього чоловіка. Жінка стверджувала, що суди були надмірно формалістичними у своїх рішеннях. Це викликало в її колишнього чоловіка почуття безкарності, що піддавало її та її дітей ще більшому ризику психологічного переслідування та нападу.

Суд у Страсбурзі констатував порушення статті 8 Конвенції та присудив 4,5 тис. євро компенсації завданої моральної шкоди.

З текстом прес-релізу рішення ЄСПЛ у справі "Левчук проти України" (заява № 17496/19) у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та доцента кафедри кримінального права і правосуддя Міжнародного економіко-гуманітарного університету імені академіка С. Дем’янчука Олени Дроздової можна ознайомитися за посиланням.

Нагадаємо, ЄСПЛ присудив по €20 тис. ромам, яких затримали під час поліцейської операції.

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати