13 травня 2022, 10:01

Енергосектор України: особливості сучасного та післявоєнного розвитку

11 травня 2022 р. комітет Асоціації правників України з питань енергетики, нафти та газу провів обговорення актуальних питань функціонування енергетичної галузі України в умовах війни. На заході розглянули поточний стан електроенергетичного та газового секторів у воєнних умовах, а також зміни в регулюванні цієї діяльності. Модераторкою заходу була заступниця голови комітету АПУ з питань енергетики, нафти та газу, старша юристка Sayenko Kharenko Наталія Гутаревич.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Відкриваючи обговорення, пані Наталія окреслила основні засади, на яких базуються електроенергетика та газовий сектор в умовах воєнного стану в Україні. За її словами, наразі ключовими особливостями розвитку електроенергетики є:

  • щоденне відновлення об’єктів електроенергетичної інфраструктури ОСП та ОСР, відновлення електропостачання споживачам;
  • окупація Запорізької АЕС та відновлення після окупації Каховської ГЕС та Чорнобильської АЕС;
  • зменшення споживання електроенергії майже вдвічі порівняно з довоєнним часом;
  • продовження дії механізму покладення спеціальних обов’язків (ПСО) для побутових споживачів до 31 жовтня 2022 р.;
  • синхронізація роботи ОЕС України та енергетичної системи Континентальної Європи (ENTSO-E).

До показників стану газового сектору спікерка віднесла:

  • щоденне відновлення об’єктів газової інфраструктури операторами ГТС та ГРС та повернення газопостачання споживачам;
  • повернення механізму спеціальних обов’язків (ПСО) на ринку газу до 30 вересня 2022 р.;
  • іноземні газові компанії повертаються в Україну, щоб закачувати газ у сховища.

Пані Гутаревич розповіла також про ключові регуляторні зміни в енергетиці та основні нормативно-правові акти, що регулюють енергетичну сферу

під час війни.

Для перегляду натисніть на зображення

1

За її словами, на початку травня голова офісу Президента повідомив у своєму телеграм-каналі, що уряд та офіс Президента розробили принципи економічного відновлення України. Юристка зауважила, що серед ключових принципів відновлення економіки є пункти, які прямо стосуються сфери енергетики:

  • самодостатність в енергетиці буде досягатися збільшенням видобування газу та розвитком атомної енергетики;
  • кліматична модернізація: створення нових об’єктів у різних галузях промисловості має враховувати принципи «зеленої економіки»;
  • отримання статусу кандидата, а потім повноправне членство в ЄС.

 «ЄС для себе на законодавчому рівні встановив мету досягнення кліматичної нейтральності, тому багато уваги приділяється енергетичній трансформації та переходу до більш нейтральних технологій», — деталізувала спікерка.

Наступним спікером став директор з питань взаємодії з державними органами Української енергетичної біржі Роман Матвієнко. Він розповів про те, як функціонують енергетичні ринки та працює енергетична біржа під час війни, продемонстрував схему роботи та напрямки проведення електроенергетичних аукціонів на біржі. А також зауважив, що торги на біржі проходять, незважаючи на ситуацію в країні, і наглядно продемонстрував, наскільки впали продажі порівняно з аналогічним періодом минулого року.

Для перегляду натисніть на зображення

2

3

Пан Матвієнко зауважив, що біржа активно працює над тим, щоб активізувати комерційний експорт електроенергії, враховуючи, що обсяги її споживання помітно впали. «Переговори йдуть досить складно. Існують суттєві технічні проблеми. По оптимістичним прогнозам, через півтора-два місяці буде можливий якійсь експорт», — повідомив спікер.

Наступним виступив голова комітету енергетичного права Національної асоціації адвокатів України Олександр Трохимець. На його думку, в повноваженнях органів державної влади у енергосекторі спостерігається регуляторний хаос: «Це проблема не сьогоднішнього дня, вона існувала вже давно: невизначеність у повноваженнях органів державної влади навіть на законодавчому рівні. Є НКРЕКП, основним завданням якої є регулювання, є Міненерго, основним завданням якого є формування і втілення державної політики. Та раптом все змішалося, і Міненерго чомусь почало займатися регулюванням. Про це свідчать останні НПА, які вони видавали».

Щодо транзиту природнього газу через територію України спікер наголосив, що протягом перших 22 днів війни країни ЄС тільки за газ перерахували до рф близько $40 млрд. «Думаю, ці гроші навряд чи врятують рф під час війни, а от якщо будуть страждати економіки країн ЄС, вони не зможуть нам допомагати».

Окремо спікер зупинився на атомній енергетиці. Він зауважив, що вона надзвичайно залежна від російської атомної промисловості. За його словами, ядерне паливо, яке використовується на атомних електростанціях на сьогоднішній день, на 50% російського виробництва. Ще одним нагальним питанням є запасні частини та обладнання для атомних електростанцій. За словами правника, багато обладнання закупалося у росії як у єдиного постачальника, а для того, щоб застосувати аналогічне обладнання з інших країн, слід провести процедуру заміщення та отримати дозвіл. Спікер висловив занепокоєння, що у разі відсутності рішучих кроків з боку Міненерго та Енергоатому може дійти до того, що доведеться зупиняти атомний блок.

«На жаль, проблеми державного регулювання, які існують у нас роками, в умовах війни стали в рази гостріші. Ми ще не відчуваємо ці проблеми, бо держава та європейські партнери штучно нас підтримують. Якщо енергетичні чиновники не зберуться з думками та не приведуть у відповідність нормативно-правову базу та свої дії, нас чекають важкі проблеми в енергетичній галузі», — резюмував Олександр Трохимець.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати