26 вересня 2022, 13:44

Експерти ООН з прав людини представили докази скоєних в Україні воєнних злочинів

Незалежна міжнародна комісія ООН з розслідування порушень прав людини дійшла висновку, що в Україні було скоєно воєнні злочини. Команда експертів у рамках 51-ї сесії Ради ООН з прав людини представила висновки, зібрані після слідства у чотирьох українських областях.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "23 держави виявили бажання долучитись до справи України проти рф у ЄСПЛ"

Про це повідомляє агентство The Associated Press.

Комісія розглядала події, що сталися у лютому-березні цього року у Київській, Чернігівській, Харківській та Сумській областях. Члени комісії відвідали 27 міст та населених пунктів та опитали понад 150 потерпілих та свідків.

Представляючи свої висновки, члени комісії цитували свідчення колишніх ув’язнених про побиття, ураження електричним струмом і примусове роздягання в російських слідчих ізоляторах і висловили серйозну стурбованість щодо страт, над документуванням яких команда працювала в чотирьох регіонах України.

«Ми були вражені великою кількістю страт у районах, які ми відвідали. Зараз комісія розслідує такі випадки смерті в 16 містах і селищах. На підставі зібраних доказів ми дійшли висновку, що в Україні були скоєні воєнні злочини», – зазначив голова слідчої комісії Ерік Мосе Раді ООН з прав людини. За його словами, було виявлено невизначену кількість російських солдатів, які скоїли злочини сексуального або гендерного насильства – жертвами яких було від 4 до 82 років.

Робота комісії може посприяти роботі прокурорів Міжнародного кримінального суду, які можуть висунути звинувачення у скоєних воєнних злочинах в Україні.

Міністр закордонних справ Франції Катрін Колонна заявила, що звіт комісії «є просто підтвердженням, якщо були якісь сумніви, що в Україні були вчинені злочини окупаційними силами, злочини, звірства, зґвалтування, депортації та катування». «Ми допомагали українській владі та міжнародному правосуддю задокументувати ці докази, тому що правосуддя має здійснюватися через відповідні канали, включаючи Міжнародний кримінальний суд», – сказала вона. Виступаючи на прес-конференції щорічного засідання Генеральної Асамблеї ООН у Нью-Йорку, Катрін Колонна додала, що найближчими днями Франція відправить іншу групу експертів для допомоги в документації.

Посол з доручень МЗС України Антон Кориневич приєднався до представників низки західних країн, які після презентації комісії висловилися проти війни, яку розв’язала росія. Російська делегація бойкотувала засідання ради. Антон Кориневич закликав створити спеціальний трибунал, який мав би юрисдикцію «щодо злочину агресії проти України» та розслідував би ймовірно причетних до цього російських політичних і військових керівників.

За його словами, притягнення до відповідальності за порушення прав і вчинені звірства має вирішальне значення. Кориневич також підкреслив, як наслідки війни поширилися на світ і «поставили численні країни на межу голоду, посилили крайню бідність, створили небачену раніше загрозу ядерної катастрофи» та завдали шкоди засобам існування мільйонів людей.

Незалежна міжнародна комісія ООН з розслідування порушень прав людини планує поступово розширювати своє розслідування. Це стосуватиметься тверджень про фільтраційні табори для утримування або депортації людей, примусове переміщення людей і твердження про прискорене усиновлення дітей.

«Докази звірств росії з кожним днем ​​стають все жахливішими, наприклад, нещодавно виявлене масове поховання в Ізюмі, де тіла мають сліди тортур», — заявила Мішель Тейлор, посол США в Раді з прав людини. Тейлор закликала комісарів продовжувати «вивчати все більше доказів фільтраційних операцій росії, примусових депортацій і зникнень».

Вона посилалася на численні джерела, які вказували, що російська влада допитувала, затримувала та/або примусово депортувала від 900 тис. до 1,6 мільйона громадян України, а також повідомляла, що дітей депортували з України та поміщали в російські дитячі будинки для усиновлення.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати