Інфляція становитиме 4,1% за підсумками 2020 року і тимчасово перевищить цільовий діапазон 5% +/-1 в.п. у 2021 році. Національний банк припускає короткочасне і незначне відхилення інфляції від цілі для швидшого відновлення економіки від наслідків пандемії. У результаті після скорочення на 6% у поточному році українська економіка у повернеться до зростання на рівні близько 4% у наступні роки. Водночас, за допомогою облікової ставки Національний банк сповільнить інфляцію до цільових значень вже у 2022 році.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Читайте також: "Мінекономіки спільно з НБУ презентували зміни до закону про агрострахування".
Про це йдеться у повідомленні прес-служби НБУ.
Основним драйвером росту ВВП на рівні 4% у 2021—2022 рр. залишатиметься приватне споживання. На етапі відновлення економіка потребуватиме нарощування імпорту, зокрема інвестиційного, тому поточний рахунок платіжного балансу після "плюсового" 2020 року знову повернеться до дефіциту. Під впливом пожвавлення економіки, цьогорічного послаблення гривні, а також підвищення мінімальної зарплати, дещо пришвидшиться й зростання цін. У 2021 році інфляція становитиме 6,5%, а в 2022 році – 5%.
З огляду на зазначений розвиток подій Національний банк очікує утримання облікової ставки нижче нейтрального рівня до кінця 2020 року та впродовж більшої частини 2021 року. Утім, монетарна політика залишиться стимулюючою, що підтримає відновлення економіки. Надалі ключова ставка дещо підвищиться у відповідь на зростання інфляційного тиску. Це і дасть змогу повернути інфляцію у цільовий діапазон у 2022 році.
Очікується також подальше поліпшення ситуації на ринку праці. Рівень безробіття після стрибка майже до 10% у II кварталі поступово повертатиметься до нейтрального рівня. Номінальна зарплата зросте на майже 9% у 2020 році і на 16% у наступному. Реальна – на 6,2% і 9,5% відповідно. Оновлений макроекономічний прогноз ґрунтується на припущенні щодо продовження співпраці з МВФ і передбачає відсутність у майбутньому жорстких карантинних обмежень як в Україні, так і у світі.
Ціни на нафту швидко змінюються залежно від ситуації на світових ринках. Це позначається й на вітчизняних цінах на паливо. За розрахунками Національного банку, роздрібні ціни на бензин швидше реагують на подорожчання сирої нафти, ніж на її здешевлення. Втім, розмір такого впливу з часом вирівнюється. Ефект перенесення від зростання цін на нафту проявляється вже в наступному місяці після такої події та досягає свого піку (0.6 в. п.) в другому місяці. У наступні кілька місяців відбувається незначна корекція. Натомість ефект від здешевлення сирої нафти майже не відчувається у перший місяць, починає проявлятися на другий та набуває максимального значення аж на четвертий–п’ятий місяці (0.5 в. п.).
У період невизначеності суттєво зростає попит на найбільш ліквідні активи, зокрема готівку. Так було в попередні кризи, не відрізняється ситуація й цього року. Більш того, так звана втеча в ліквідність є типовою не лише для України, а й для більшості інших країн. Втім, на відміну від попередніх випадків, ситуація цього року в Україні не супроводжується відтоком депозитів. Вклади населення й надалі зростають значними темпами.
Нагадаємо, НБУ розширює перелік публічної інформації про небанківські фінустанови.