14 лютого 2025, 19:09

Уряд врегулював націнки на лікарські засоби та заборонив практику маркетингових платежів

Пресслужба МОЗ

Кабінет Міністрів України ухвалив зміни до зміни до постанови від 17 жовтня 2008 року № 955 "Про заходи щодо стабілізації цін на лікарські засоби та медичні вироби". 


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "У Мін'юсті заявили, що не готують позов про заборону партії "Європейська Солідарність"

Про це повідомляє пресслужба МОЗ.

Таким чином врегульовується питання націнок на лікарські засоби, заборони будь-яких маркетингових послуг з їх промоції та відновлення перевірок Державною службою України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів в частині контролю за цінами в аптечних мережах.

"Уряд сконцентрований на тому, аби посилювати нашу обороноздатність, відновлювати економіку, нарощувати виробництво власної зброї та підтримувати українські родини. Одним із ключових напрямів цієї підтримки є доступні ліки та якісні медичні послуги. Ціни на ліки, які за останні три роки суттєво зросли, вже в березні будуть знижені", – зазначив Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль, відкриваючи сьогоднішнє засідання Уряду.

"До сьогодні держава регулювала лише націнки на ліки, які входять до Нацпереліку або закуповувались за рахунок публічних коштів. Водночас на фармацевтичному ринку України склалась усталена практика маркетингових платежів між виробниками (імпортерами) лікарських засобів та мережевими аптеками, які почали насамперед надавати послуги з промоції. Це призводить до того, що українці часто купують дорожчий препарат, коли на ринку є дешевший аналог з тією ж самою діючою речовиною, однак аптека не зацікавлена в його продажу. Окремої уваги заслуговують безрецептурні препарати.

Через відсутність регулювання націнки для безрецептурних препаратів, український споживач опиняється в ситуації, коли аптека може необґрунтовано робити десятки, а то й сотні відсотків націнки та пропонувати їх в першу чергу. Аналітичні дані чітко показують, що ціна виробників на лікарські засоби, які закуповуються лікарнями значно нижча за ціни на аналогічні препарати в аптеках. Споживач фактично переплачує за одні й ті ж самі препарати аналогічних виробників, коли купує їх безпосередньо в аптеках. Прийняті сьогодні зміни дозволять зупинити цю практику, яка найперше б’є по гаманцях людей. Маємо чітко поставлену задачу від Президента України — відчутне зниження цін на ліки. Працюємо над її реалізацією", — зазначив Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко.

Затверджені зміни, зокрема, передбачають, що з 1 березня 2025 року граничні постачальницько-збутові надбавки, що нараховуються дистриб’юторами лікарських засобів до оптово-відпускних цін на всі лікарські засоби, не можуть перевищувати 8% (крім окремих виключень).

Також додатково встановлюються регресивні граничні торговельні (роздрібні) надбавки до закупівельних цін на рецептурні лікарські засоби – від 10% до 25% залежно від вартості препарату.

Граничні торговельні (роздрібні) надбавки на безрецептурні лікарські засоби, які закуповуються коштом джерел, не заборонених законодавством України, крім коштів державного та/або місцевого бюджетів, не мають бути вище 35% до закупівельних цін.

До цього часу подібні заходи з регулювання поширювались виключно на ліки з Нацпереліку і на препарати, які придбавались повністю або частково за бюджетні кошти, а також реімбурсуються в рамках програми "Доступні ліки”. Разом з іншими заходами, спрямованими на регулювання фармацевтичного ринку це дозволить знизити ціну ліків для кінцевого споживача вже в найближчій перспективі.

Також з 1 березня 2025 року встановлюється заборона на здійснення маркетингових послуг, послуг із промоції лікарських засобів, інформаційних та інших послуг, пов’язаних із реалізацією лікарських засобів кінцевому споживачу до впровадження Кабінетом Міністрів України окремого реферування оптових цін на всі лікарські засоби та розробки чітких правил здійснення маркетингу.

Крім цього, з 1 березня 2025 року відновлюються заходи державного нагляду (контролю) за дотриманням аптечними закладами та дистриб'юторами вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін. Ціни в аптеках перевірятиме Держпродспоживслужба.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати