04 квітня 2019, 18:00

Довіра до судової системи лишається низькою, - дослідження ЄБА

Європейська Бізнес Асоціація

Щороку у ЄБА запитують in-house юристів членських компаній Європейської Бізнес Асоціації та представників юридичних фірм про ситуацію в адміністративних та господарських судах України. На початку цього року ЄБА вже вшосте провела наше опитування і попросила респондентів оцінити систему правосуддя за увесь 2018 рік.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Загалом участь в Судовому індексі взяли 70 юристів. Окрім фахівців-правників ми також поцікавилися у топ-менеджерів (128 у 1-му півріччі та 115 у 2-му півріччі 2018 року) в рамках Індексу інвестиційної привабливості України, як вони загалом оцінюють судову систему в Україні.

Переглянути презентацію можна тут.

Інтегральний показник Судового індексу Асоціації за підсумками 2018 року становить 2,48 за п’ятибальною шкалою. Результат попереднього дослідження був дещо менший – 2,4 балів. Цього року позначка індексу сягнула найвищого значення за всю історію дослідження з 2013 року, проте значення індексу все ще знаходиться у негативній площині. Варто відзначити зростання оцінки рівня довіри до судової системи з боку лідерів компаній – 2,01 балів (порівняно з 1,85 у попередньому періоді).

Значення двох інших складових індексу – загальної оцінки неупередженості та об’єктивності судової системи та середньої оцінки факторів організації та діяльності судової системи –  також демонструють незначну позитивну динаміку (зростання на 0,08 та 0,03 пунктів відповідно). Однак вочевидь цього недостатньо, щоб можна було вести мову про видимі зрушення у реформуванні судової системи країни.

Як коментують результати індексу представники компаній-членів Асоціації?

Stelmashchuk_01 Андрій Стельмащук,

керуючий партнер, «Василь Кісіль і Партнери»

«Індекс довіри до судової системи зростає, проте досі не перетнув позначку нейтрального значення.

Судовій системі швидше не довіряють, ніж довіряють. Хоч інституційно судова реформа має правильний вектор, однак рано говорити про її успішність в цілому.

Зміни останніх років покажуть свій результат в найближчі два-три роки. А доти українська юрисдикція як форум вирішення спорів програватиме іноземним або альтернативним майданчикам».

leonid Леонід Чернявський,

керівник юридичного департаменту Санофі в Україні:

«За результатами оцінки судова система України отримала найвищий бал за весь період проведення опитувань, починаючи з 2013 року. На мою думку, це обумовлено, в першу чергу, переважно прогресивною реформою процесуального законодавства, завдяки якій у сторін судового процесу, зокрема, з’явились можливості використовувати додаткові ефективні інструменти для боротьби зі зловживаннями з боку недобросовісних позивачів чи відповідачів. Певну роль відіграла реформа Верховного Суду, яка хоча, на думку низки експертів, мала суттєві недоліки, але вважаю, що в будь-якому разі показала позитивні зрушення у порівнянні з попереднім станом справ.

Разом з тим, в цілому, оцінка все ще залишається на вкрай низькому рівні через головну проблему українського правосуддя, що непокоїть іноземних інвесторів, – розповсюдженість незаконного впливу на поведінку та рішення суддів. Наприклад, у судах першої та апеляційної інстанцій ми продовжуємо спостерігати у певних процесах поширені зловживання у вигляді маніпуляцій з автоматизованою системою розподілу справ, затягування розгляду справ понад встановлені строки, вкрай суперечливі та відверто незаконні рішення окремих суддів. Все це призводить до суттєвих порушень прав сторони спору з боку судової системи, яка навпаки покликана захищати такі права. Вкрай неефективною залишається механізм притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності за такі порушення: розгляд скарг на протиправні дії затягується на роки.

Таким чином, низький рівень довіри до судової системи, який відображений у результатах дослідження, на жаль, залишається одним з головних факторів, який непокоїть бізнес та відвертає іноземних інвесторів від інвестування або розширення інвестицій в Україну. Безсумнівно, питання подальшого реформування судової системи, в першу чергу, з точки зору інституційної спроможності, незалежності та ефективної відповідальності за порушення, повинно залишатись на порядку денному серед основних необхідних реформ у країні».

oleg kyryievskyi Олег Кириєвський,

партнер, керівник практики вирішення спорів Advice Group:

«2018 рік пройшов під «нейтральним значенням» для рівня суддівської системи. Це означає, що негативні настрої бізнесу щодо вирішення справ у судовому порядку знизилися та дещо підвищився рівень довіри.

Позитивна тенденція простежується в сфері господарського судочинства, яка зумовлена декількома факторами. Перший – відшкодування витрат на професійну правову допомогу у випадку позитивного вирішення справи. Це надає можливість бізнесу користуватися якісною професійною правовою допомогою та в кінцевому результаті повернути собі кошти, за оплачені юридичні послуги.

Другий фактор – дотримання строків судового розгляду, порівняно з іншими видами судочинства. Це надає можливість стратегічно планувати позицію в процесі в конкретних часових межах. Позитивною зміною є також підвищення якості судових рішень. Яскравий приклад – рішення Верховного Суду, структура та змістовна складова яких береться за основу судами нижчих інстанцій».

Iaroslava_Savastieieva Ярослава Савастєєва,

керівник контрольно-правового департаменту Європейської Бізнес Асоціації:

«Важливо, що Судовий індекс за підсумками 2018 року знову став на шлях зростання, хоча й доволі повільного. Незважаючи на те, що інтегральний показник залишається в негативній площині, є сподівання, що закладені основи перезапуску судової системи продемонструють свої якісні результати вже у короткостроковій перспективі.

Можливість захисту прав та інтересів в судовому порядку є одним із факторів, котрий у тому числі впливає на рішення представників бізнесу зайти на ринок України чи ні, розширювати існуючі потужності чи ще почекати. Тому «косметичними» перетвореннями тут не обійтись. Потужна судова гілка влади спроможна стати основою для ефективної боротьби з корупцією».

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати