Лікар-ФОП, який отримав ліцензію МОЗ України на надання медичних послуг, є таким самим лікуючим лікарем, як і лікарі, що працюють у державних та недержавних закладах охорони здоров’я і відповідно мають ті самі права, у т.ч. виписувати листки непрацездатності.
![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Читайте також: "Чи можна звільнити жінку, яка під час випробувального терміну повідомила про вагітність".
Так, у п. 1.4.5. Наказу МОЗ України від 13.11.2001 р. №455 вказано, що право видачі листків непрацездатності надається, зокрема, "лікуючим лікарям закладів охорони здоров’я незалежно від форми власності та лікарям, що провадять господарську діяльність з медичної практики як фізичні особи - підприємці".
Безпосередньо лікуючий лікар може видавати листок непрацездатності на строк до 5 календарних днів з наступним продовженням його, залежно від тяжкості захворювання, до 10 календарних днів. Це стосується і лікаря, який веде приватну практику як ФОП, і того, який працює у комунальному закладі, і лікаря з приватної клініки, яка має акредитацію.
Подальше продовження строку дії листка непрацездатності можливе лише лікуючим лікарем спільно з завідувачем відділення, а надалі - лікарською консультативною комісією (ЛКК), яка призначається керівником лікувально-профілактичного закладу. Відповідно, лікар-ФОП самостійно може продовжувати дію лікарняного максимум до 10 днів. Проте він може домовитися про співпрацю із закладом охорони здоров’я, що надає первинну медичну допомогу, де є відділення, завідуючий і можливість сформувати ЛКК.
Як зазначається, для виписування листків непрацездатності лікарям-ФОП не потрібна державна акредитація. Державна акредитація є добровільною і передбачена для закладів охорони здоров’я, якими ФОП не є.
Також лікарі-ФОП мають право на отримання бланків листків непрацездатності. Для цього вони мають звернутись до структурних підрозділів (департаментів, управлінь) з питань охорони здоров'я обласних, Київської міської державних адміністрацій з заявкою на отримання бланків листків непрацездатності. Саме ці органи відповідальні за розподіл бланків листків непрацездатності відповідно до Наказу МОЗ України №345 від 12 квітня 2016 р. "Про організацію контролю за цільовим використанням коштів державного бюджету". Лікарі-ФОП мають відшкодувати вартість бланків до Державного бюджету України - станом на 2019 р. це 0,48 грн за бланк. Щоб урегулювати отримання бланків листків непрацездатності надавачами медичних послуг приватної форми власності МОЗ України надіслав відповідний Лист від 10.08.2018 р. №19.1-09-1231/21168 керівникам структурних підрозділів з питань охорони здоров’я обласних та Київської міської державних адміністрацій.
Так, до кінця року видача листків непрацездатності буде переведена в електронну форму і здійснюватиметься через електронну систему охорони здоров’я. Лікарі-ФОП матимуть таку можливість на рівні із закладами охорони здоров’я.
За інформацією Вісника ДФСУ.