03 листопада 2020, 10:00

Цей день в історії. 83 роки тому в урочищі Сандармох розстріляли цвіт української інтелігенції

3 листопада 1937 р. в урочищі Сандармох (Карельська АРСР, Російська РФСР, СРСР) за рішенням окремої трійки Ленінградського обласного управління НКВС СРСР розстріляно 265 в’язнів Соловецької тюрми особливого призначення. У списку «українських буржуазних націоналістів», страчених 3 листопада, Лесь Курбас, Микола Зеров, Микола Куліш, Матвій Яворський, Володимир Чехівський, Валер’ян Підмогильний, Павло Филипович, Валер’ян Поліщук, Григорій Епік, Мирослав Ірчан, Марко Вороний, Михайло Козоріс, Олекса Слісаренко, Михайло Яловий та багато інших представників національної інтелігенції. Загалом в один день розстріляно десятки вчених, літераторів, працівників культури й освіти, діячів мистецтв — цвіт української нації.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Загалом у Сандармосі у 1930-х рр. органи НКВС розстріляли понад 9,5 тис. людей 58 національностей, переважно спецпоселенців і в’язнів з Біломорсько-Балтійського каналу і Соловецьких таборів системи ГУЛАГ СРСР, а також жителів навколишніх сіл. На площі 10 га виявлено 236 розстрільних ям.

За радянської влади місця поховання страчених трималися в секреті. З кінця 1980-х рр. історики і волонтери намагалися знайти сліди зниклих в’язнів таборів, яких співробітники НКВД вивозили на розстріл. Місце розстрілів в’язнів Соловецького етапу в урочищі Сандармох було виявлене у 1997 р. карельським дослідником, членом правозахисного товариства «Меморіал» Юрієм Дмітрієвим. Зараз він перебуває в ув’язненні. Петрозаводський міський суд 22 липня 2020 р. оголосив Дмитрієву вирок: 3,5 роки позбавлення волі (на ділі — майже до відбутих років у слідчому ізоляторі) за «вчинення насильницьких дій сексуального характеру» щодо неповнолітньої прийомної доньки, і водночас виправдав за статтями про виготовлення порнографії, розпусні дії, зберігання зброї. Проте 29 вересня Верховний суд Карелії збільшив засудженому строк до 13 років колонії. Міжнародний «Меморіал» назвав ухвалу «помстою системи» й заявив, що боротиметься за скасування вироку.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати