01 квітня 2022, 11:42

АПУ закликає органи судової влади забезпечити віддалений режим роботи на період війни

АПУ

29 березня 2022 року, на 34-й день війни Російської Федерації проти України, війська РФ завдали ракетного удару по приміщенню Миколаївської обласної державної адміністрації, де також знаходився і Господарський суд Миколаївської області. Внаслідок обстрілу центральну секцію будівлі зруйновано, станом на вечір 30 березня органи влади повідомляють про 15 загиблих та 33 поранених осіб.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "АПУ та Міжнародна секція NYSBA закликали Асоціацію юристів Росії не підтримувати війну в Україні"

Руйнування Господарського суду Миколаївської області не є поодиноким випадком пошкодження приміщення суду. Станом на 20 березня 2022 року пошкодженими або повністю зруйнованими було 4% від загальної кількості приміщень судів, зокрема, 29 з них зазнали критичних пошкоджень, 3 повністю зруйновані. Вщент знищені будівлі Бородянського районного суду Київської області, Ізюмського міськрайонного суду Харківської області, Харківського апеляційного суду. Значних руйнувань та пошкоджень зазнали приміщення Макарівського районного суду, Чернігівського апеляційного суду, Господарського суду Чернігівської області тощо.

Асоціація правників України висловлює співчуття сім’ям загиблих. Ми глибоко поважаємо і захоплюємося сміливістю і самовідданістю державних службовців і працівників судової системи, які, попри агресивні і невибіркові обстріли РФ, продовжують виконувати свої професійні обов’язки.

Росія, що жорстоко і відкрито продовжує обстрілювати цивільні об’єкти і населення, вчиняє злочини, за які неодмінно має настати відповідальність. Асоціація нагадує, що відповідно до Статті 8(2)(b)(ii) Римського статуту умисний напад на цивільні об’єкти, тобто об’єкти, які не є воєнними цілями, є воєнним злочином. Президент Путін і його вище військово-політичне керівництво повинні постати перед трибуналом, як того вимагає справедливість і верховенство права.

Своєю ціллю і місією АПУ бачить підтримку органів влади України в притягненні до відповідальності кожної особи, причетної до вбивств і звірств в Україні. Однак з метою попередити ще більші жертви серед цивільного населення та зокрема працівників судової системи Асоціація звертається до Верховного Суду та Ради суддів України з проханням забезпечити віддалений режим роботи працівників судової системи на період воєнних дій.

Ще 2 березня 2022 року Рада суддів України оприлюднила рекомендації роботи судів в умовах воєнного стану. Зокрема, радила усіх працівників, за можливості, перевести на дистанційну роботу і визначити лише мінімальну кількість осіб, які повинні знаходитися у приміщенні суду протягом робочого дня. Працівникам і суддям, які не можуть здійснювати свої повноваження, в тому числі дистанційно, подавати заяви про відпустку (і за власний рахунок). При цьому кожен суд має самостійно визначити особливості роботи з огляду на поточну ситуацію у відповідному регіоні.

Однак вже 14 березня 2022 року Рада суддів України надала окремі рекомендації щодо особливостей трудових відносин із суддями, які вимушено залишили свої місця проживання та перебувають в інших містах або за кордоном. Так, РСУ рекомендувала керівництву судів з’ясувати дійсні причини залишення місць проживання. У випадку, якщо судом не ухвалювалося рішення про тимчасове зупинення роботи суду або рішення про дистанційну роботу, надавати таким суддям за їх заявами оплачувану або неоплачувану відпустку з одночасною рекомендацією прибути до місця роботи в найкоротший термін. При ухваленні рішення щодо надання відпусток враховувати дійсні обставини (наявність / відсутність бойових дій у конкретному населеному пункті), реальну можливість / необхідність повернення / прибуття судді на робоче місце, можливість дистанційної роботи. Дистанційна робота судді можлива лише за умови його перебування в межах України.

Асоціація вважає, що позиції та ініціативи Ради суддів України та Верховного Суду повинні бути спрямовані на забезпечення, а не обмеження можливості судової системи на період бойових дій працювати в дистанційному режимі.

Навіть в умовах воєнного стану конституційне право людини на судовий захист не може бути обмеженим, але потрібно виконувати всі необхідні заходи для забезпечення безпеки життя та здоров’я як учасників процесу, так і працівників судової системи.

В умовах постійних ракетних обстрілів об’єктів цивільної інфраструктури та житлових будинків майже по всій території України ефективне та безперервне функціонування судової системи із гарантуванням безпеки життя та здоров’я учасників процесу та працівників судової системи можливе лише шляхом налагодження дистанційної роботи.

Асоціація закликає забезпечити віддалений режим роботи працівників судової системи на період воєнного стану та готова долучитися до розробки необхідних проєктів та ініціатив.

З повним текстом звернення можна ознайомитися за посиланням.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати