21 лютого 2023, 13:50

АПУ провела онлайн-семінар «ВРП 2.0: реанімація судової системи та оновлені процедури»

20 лютого відбувся онлайн-семінар «ВРП 2.0: реанімація судової системи та оновлені процедури», який був організований відділенням Асоціації правників України в Харківській області.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


У фокусі зустрічі були першочергові завдання порядку денного для нового складу Вищої ради правосуддя (далі – ВРП), оновлений порядок дисциплінарного провадження та служби дисциплінарних інспекторів, найбільші виклики для ВРП в найближчому майбутньому. На зустріч було запрошено члена ВРП, члена Громадської ради доброчесності ГО ВО «Автомайдан», ексчлена правління фундації DEJURE, ексголови Ради громадського контролю НАБУ Романа Маселка.

На початку модератор зустрічі – заступник голови ради відділення АПУ в Харківській області, адвокат, партнер АО «Кролевецький та Партнери» Дмитро Остапенко – нагадав, що нещодавно Вища рада правосуддя стала знову повноважним (після обрання восьми членів ВРП) органом та узялася до виконання своїх, передбачених законом та Конституцією, повноважень.

«Правники наразі перебувають у великому очікуванні від роботи оновленої ВРП, тому що перед нею сьогодні є дуже багато завдань, які я б назвав невідкладними для всієї правової системи. Це, зокрема, і перезапуск ВККС, і заповнення квот у суддівській системі (оскільки ми знаємо, що дуже багато на сьогодні є вакансій), і розв’язання проблем із дисциплінарним провадженням», – сказав пан Остапенко.

За словами Романа Маселка, наразі всі очікують на судову реформу та справедливі, законні рішення, а перезапуск ВРП є однією з ключових вимог судової реформи. «Безумовно, пріоритетом №1 наразі є ВККС, тому що без неї неможливо проводити конкурси. Одна з найбільших проблем – це, звичайно, кадровий голод, тому потрібно забезпечити якісні умови», – розповів він, додавши, що потім потрібно буде відновлювати дисциплінарну практику.

Також член ВРП зазначив, що пріоритетом є електронний суд: «Попри всі блекаути, які начебто блокують можливості використання електронного суду, якби він функціонував належним чином, то суд би відбувався не з приміщення, а з місця, де є доступ до інтернету. Відповідно це стосувалося б як учасників процесу, так і суддів».

Крім того, у ВРП реагують на виклики війни. Роман Маселко розповів, що потрібно займатися, зокрема, відрядженнями суддів та питаннями щодо судів, в яких неможливо наразі здійснювати правосуддя.

«Ми повинні розширювати поле спілкування – особливо з суддівськими середовищами. На жаль, активна комунікація з професійними адвокатськими середовищами або громадським суспільством була обмежена. Я тільки за те, щоб ця комунікація була більшою», – сказав він.

Роман Маселко розповів, зокрема, і про виклики та ризики сьогодення, які постали перед оновленим складом ВРП: «Одна з ключових проблем попередніх складів ВРП та спроб реформи (судової – прим. ред.) була в тому, що не виходило втілювати очікування, тому що фактично органи, які цим займалися, не були до цього схильні та спроможні. Тому певний ризик, що ця, наприклад, ВРП не зможе, все-таки залишається. Хоча процес обрання нових членів кардинально відрізняється від того, що було раніше».

Зараз, за його словами, всі процедури «не є формальністю», а проходження конкурсу для нових членів ВРП – це дуже непростий шлях: «Тут є очевидна та позитивна зміна. Зараз сказати, чи виконає ВРП те, що від неї очікують, я не можу, тому що це лише початок роботи. Це лише місяць роботи – поки що не виникало принципових питань».

Також Роман Маселко зазначив, що проблеми наразі існують, але їх можна розв’язати, якщо буде спільне бажання для цього: «Я підтримую позицію, що нам у ВРП потрібно не просто здійснювати свою поточну діяльність, а й мати стратегічне бачення, план, як ми бачимо та оцінюємо свою ж діяльність. І показати, що не просто розглянули певну кількість скарг чи звернень, а треба чітко пояснити. Чим ми покращили судову систему, як реалізували судову реформу. Ми зараз над цим працюємо, щоб мати це стратегічне бачення».

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати