05 липня 2024, 20:33

АПУ провела IV Конференцію з енергетичного права

5 липня 2024 року Асоціація правників України провела IV Конференцію з енергетичного права. Захід був насичений актуальними темами та думками провідних експертів галузі. Зокрема, серед учасників конференції були провідні фахівці галузі, представники регуляторних органів та спеціалізованих держустанов, а також експерти та головні спеціалісти з енергетичної сфери.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


АПУ енергетичне право Стеценко

Під час відкриття заходу з вітальними словами виступив Микола Стеценко, президент Асоціації правників України, керуючий партнер AVELLUM. За його словами, енергетична галузь України долає під час війни одні з найбільших викликів. Так, є багато завдань, а питання енергетичної розбудови взагалі виходить на перший план.

Також пан Стеценко зазначив, що наразі енергетики стоять на варті енергетичної безпеки України, ремонтуючи обладнання та загалом важко працюючи в умовах обстрілів зі сторони росії.

АПУ енергетичне право меморандум

Крім цього, на заході відбулося підписання меморандуму про співпрацю між Асоціацію правників України та Асоціацією сонячної енергетики України. Меморандум підписали Микола Стеценко та керуючий партнер АК «Соколовський і партнери», голова Правління Асоціації сонячної енергетики України Владислав Соколовський.

Стратегія та ЄС

Перша сесія конференції мала тему: «Енергетична стратегія України та євроінтеграція». Її модерував Iван Бондарчук, партнер юридичної групи LCF, керівник практики Energy and Projects, голова Комітету АПУ з питань енергетики, нафти та газу.

АПУ енергетичне право перша сесія

Зокрема, учасники заходу поговорили про шляхи забезпечення енергетичної незалежності, збільшення видобутку, децентралізації енергетичних потужностей та ВДЕ, вплив перемовин про вступ України до ЄС на енергетичну галузь: що зроблено за рік на шляху до ЄС, план дій із реалізації Енергетичної стратегії України до 2050 року тощо.

Андрій Герус, голова Комітету ВРУ з питань енергетики та житлово-комунальних послуг (виступив онлайн), наголосив, що наразі потрібні технічні зміни для української енергетичної галузі. За його словами, основне завдання – сприяти будівництву нової розподільчої генерації.

Окремо він сказав про питання початку аукціонів щодо відновлювальної енергетики. Наразі народні депутати працюють над цим питанням, намагаючись з'ясувати, чи потрібні ще якісь законодавчі зміни. Однак, як сказав Андрій Герус, у Міненерго говорили про те, що планують проведення даних аукціонів уже цього року.

Ольга Бабій, членкиня Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), заявила про п’ять викликів в енергетичній сфері України:

1) руйнування маневрових потужностей;

2) дефіцит електричної енергії, який потрібно буде врегульовувати;

3) початок переговорів про Асоціацію України з ЄС (питання, яке регламентує для України багато завдань, які необхідно виконати);

4) питання щодо програми фінансової підтримки України Ukraine Facility (є також перелік запитань для ринку електроенергії та газу, на які потрібно звернути увагу);

5) затверджений Кабміном План енергетики та клімату.

За її словами, за один місяць в Україні відбулося багато змін, які повністю перевернули стратегічні завдання нашої держави й вимагають детального перегляду ситуації, яка склалася. Крім цього, пані Бабій торкнулася питань врегулювання заборгованостей та імплементації Регламенту REMIT.

Роман Андарак, заступник Міністра енергетики України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації, вказав, що наразі майже увага в енергетиці спрямована на проблеми проходження державою майбутньої зими. На його думку, враховуючи умови повномасштабної війни та загалом зміни в енергетиці держави, стратегії (наприклад, на 2025-й або 2030-й рр.) потрібно буде 100% переглядати.

Юрій Камельчук, народний депутат України, зазначив, що основний виклик зараз – питання теплової генерації. Він висловив обережні сподівання, що взимку в Україні не буде такої важкої ситуації, яка прогнозується, оскільки незабаром відбудеться запуск одного-двох енергоблоків теплових електростанцій потужністю 200 МВт, а до кінця 2024 року є очікування щодо запуску до восьми блоків ТЕС потужністю 200-300 МВт кожен. Крім цього, після планових ремонтів будуть запущені кілька блоків АЕС.

За словами нардепа, міжнародні партнери допомагають Україні, але небагато: «Мало, бо є мало чим. В них ці енергоблоки або вживані, або використовуються. Виготовити їх ми маємо самі – готових таких немає. Те, що ми використовували донедавна, – це застаріле обладнання».

Також Олексій Оржель, керівник сектора «Енергетика» Офісу Ефективного Регулювання (BRDC), вказав, що для України дешевшим буде використання європейських енергетичних потужностей, оскільки на внутрішньому ринку потрібно багато чого відновлювати або будувати заново (на це потрібні кошти та час).

Після першої панелі відбулася інтерв'ю з Ольгою Бабій, НКРЕКП. Модераторкою була Ольга Савченко, партнерка Altelaw.

АПУ енергетичне право інтерв'ю

Серед іншого, Ольга Бабій висловила сподівання, що до кінця липня цього року до складу НКРЕКП буде обрано (наразі Комісія працює у складі чотирьох осіб) ще двох членів: «Але варто звернути увагу, що буде призначено лише двох осіб, а Комісія потребує сімох людей. Тому ми сподіваємося, що незабаром – можливо, до вересня 2024 року, – Комісія буде повністю доукомплектована, працюватиме, належним чином готуючи країну до зимового періоду».

АПУ енергетичне право інтерв'ю-1

Також під час інтерв’ю були порушені питання, пов’язані з Регламентом REMIT та ескроу-рахунками. Водночас пані Бабій відповіла на запитання учасників конференції.

Питання ринку

Друга сесія стосувалася питань ринку електричної енергії. Її модерував Владислав Соколовський, керуючий партнер АК «Соколовський і партнери», голова Правління Асоціації сонячної енергетики України. Серед іншого, учасники панелі обговорили питання проєктів ЄБРР в електроенергетиці, запуску REMIT, каплінгу та обʼєднання ринків, судової практики по спорах щодо розрахунків на ринку тощо.

АПУ енергетичне право друга сесія

Даніїл Петренко, заступник генерального директора із забезпечення розвитку АТ «Оператор ринку», розкрив тему каплінгу та об'єднання ринків електроенергії. Зокрема, він оцінив поточний стан ринку електричної енергії України, зазначивши, що наразі енергетичні системи країн-членів ЄС та України з’єднані та працюють у синхронному режимі, а також у нашій державі функціонують короткострокові (спотові) сегменти ринку електричної енергії за правилами європейських торгових бірж з 2019 року.

За його словами, метою об’єднання ринків є підвищення ліквідності на ньому, вирівнювання цін та оптимальне використання пропускної спроможності міждержавних перетинів.

Також на панелі виступив Олексій Захарчук, директор з регуляторних та правових питань ДТЕК, який розкрив тему проблемних питань запуску REMIT (REMIT – це набір європейських правил та практик, який спрямований на попередження зловживань на оптових енергетичних ринках та який передбачає відповідальність за маніпуляції учасників оптових енергетичних ринків – ред.).

На його думку, серед проблемних питань:

1) не передбачено можливості учасникам ринку ознайомитися з матеріалами розслідування під час його проведення (а лише після отримання висновку про результати розслідування);

2) немає жодних прав у суб’єктів господарювання на етапі попереднього дослідження (ознайомлення з матеріалами, надання заперечень до результатів попереднього дослідження тощо);

3) не передбачено можливості суб’єктам господарювання самостійно залучати експертів у процесі розслідування (лише клопотати перед НКРЕКП);

4) широка дискреція регулятора щодо збільшення штрафів на власний розсуд, без врахування методики визначення штрафів, без чітких і виключних критеріїв;

5) жодних виключень на рівні закону для норм REMIT із загального правила щодо граничного розміру пені, які не можуть перевищувати розмір штрафу, накладеного відповідним рішенням регулятора тощо.

Детальніше про REMIT можна прочитати за посиланням.

АПУ енергетичне право друга сесія-1

Також на панелі взяли участь Ольга Єрьоміна, асоційована директорка, старша банкірка Департаменту електроенергії ЄБРР (виступала онлайн), яка розповіла про підтримку України з початку повномасштабної війни (зокрема, щодо підтримки «Укренерго»), Максим Юрков, директор з правових питань НЕК «Укренерго», який навів судову практику у спорах щодо розрахунків на ринку, а також Андрій Конеченков, голова Правління Української вітроенергетичної асоціації (УВЕА), який розповів про вітроенергетичний сектор України.

Серед іншого, пан Конеченков зазначив, що надання можливості виробникам електроенергії з енергії вітру виходити з балансуючої групи ДП «Гарантований покупець» на вільний ринок із можливістю повернення назад без втрати «зеленого» тарифу або підтримки за результатами аукціону, стало найбільш прогресивним політичним рішенням, яке відповідає європейській ринковій практиці.

На його думку, щоб надали розвивати цей напрям, потрібно, зокрема, залучати інвесторів. Щоб це зробити, необхідно не лише прибирати бар’єри, а й захищати інвестиції та надати преференції ВДЕ.

Газ

Третя сесія стосувалася питань щодо ринку газу та галузі видобування. Співмодераторами панелі були Ольга Терефенко, партнерка GRAVITY, та Сергій Даців, старший юрист практики енергетики INTEGRITES.

АПУ енергетичне право третя сесія

У фокусі панелі були такі питання:

  • відновлювані гази (біометан, водень);
  • перспективи виробництва біометану в Україні;
  • видобуток нафти/газу: результати, перешкоди, реформи, санкції;
  • стандарт ІПВГ 2023;
  • практика укладення PEC i PSA;
  • питання реалізації угод про розподіл продукції.

На панелі, зокрема, виступили Юлія Боржемська, менеджерка з регуляторної політики ДТЕК Нафтогаз (онлайн), Георгій Гелетуха, голова правління Біоенергетичної асоціації України (UABIO), Денис Кудін, виконавчий віцепрезидент із питань корпоративної стратегії та розвитку ПАТ «Укрнафта», Андрій Москалик, партнер київського офісу Baker McKenzie, Роман Ніцович, директор із досліджень DiXi Group, а також Артем Петренко, виконавчий директор Асоціації газовидобувних компаній України.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати