29 липня 2020, 12:16

АМКУ рекомендує НКРЕКП усунути причини виникнення порушень на ринках електричної енергії

Прес-служба АМКУ

Антимонопольний комітет України рекомендував НКРЕКП усунути причини виникнення порушень на ринках електричної енергії.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "АМКУ викрив змову на будівельних роботах в Чорнобилі. Штраф - 117 млн грн".

Про це повідомляє прес-служба АМКУ.

"До Комітету надходять численні звернення суб’єктів господарювання, асоціацій та об’єднань підприємств, народних депутатів України та органів державної влади щодо можливих маніпуляцій з боку окремих учасників ринку електричної енергії, що призводять до необґрунтованих змін цін на різних сегментах ринку електричної енергії та спотворення конкуренції на ринку в цілому", - зазначили в АМКУ.

Так, Комітетом встановлено, що основними причинами негативного впливу на конкуренцію на ринку електроенергії є:

- недосконалий механізм ПСО (покладання спеціальних обов’язків);

- некоректна робота балансуючого ринку;

- не впроваджений повноцінно ринок допоміжних послуг;

- система управління ринком (MMS) не підтримує всього необхідного функціоналу для її управління, внаслідок чого частина диспетчерських команд фіксується у ручному режимі, а не у програмному комплексі, відповідно у Оператора систем передачі (ОСП) почастішали випадки некоректного розрахунку цін небалансі тощо.

Як зазначається, відповідно до законодавства, на Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) покладено обов’язки, зокрема, здійснення моніторингу функціонування ринку електричної енергії та його сегментів та рівня та ефективності відкриття ринку, прозорості та конкуренції на ринку електроенергії., а також будь-яких практик, що призводять до спотворення або обмеження конкуренції на ринку.

До повноважень Регулятора належать також визначення необхідності та вимог щодо проведення обов’язкового аудиту роботи Ринку на добу наперед (РДН) та Внутрішньодобового ринку (ВДР), балансуючого ринку, ринку допоміжних послуг, а також розрахунків на цих ринках та забезпечення дотримання операторами систем передачі та розподілу й іншими учасниками ринку їхніх зобов’язань за цим Законом.

У АМКУ зазначають, що невжиття заходів (бездіяльність) з боку Регулятора, зокрема, в частині :

- неподання КМУ пропозиції щодо обсягів та умов покладення прозорих, недискримінаційних та таких, що створюють найменші перешкоди для розвитку ринку електричної енергії спеціальних обов’язків;

- не належного проведення та несвоєчасного оприлюднення результатів моніторингу функціонування ринку електричної енергії та його сегментів;

- не належного забезпечення оператором системи передачі роботи балансуючого ринку, в тому числі стану розрахунків на балансуючому ринку створює умови для вчинення суб’єктами господарювання, органами адміністративно-господарського управління та контролю (колегіального органу чи посадової особи) порушень законодавства про захист економічної конкуренції.

Таким чином, з метою усунення умов, що сприяють виникненню порушень АМКУ рекомендує НКРЕКП:

- в установленому порядку розробити та внести на розгляд Кабінету Міністрів України пропозиції щодо обсягів та умов покладення спеціальних обов’язків на учасників ринку електричної енергії;

- забезпечити своєчасне оприлюднення результатів моніторингу: функціонування ринку електричної енергії та його сегментів; прозорості та конкуренції на ринку електричної енергії, у тому числі цін за двосторонніми договорами та цін на організованих сегментах ринку, а також будь-яких практик, що призводять до спотворення або обмеження конкуренції на ринку електричної енергії;застосування положень договорів, що обмежують конкуренцію на ринку електричної енергії.

- за результатами моніторингу функціонування балансуючого ринку електричної енергії протягом 2019 року - І півріччя 2020 року повідомити Антимонопольний комітет про виявлені можливі ознаки порушення законодавства про захист економічної конкуренції в діях Оператора системи передачі

Про результати розгляду рекомендацій НКРЕКП зобов’язана повідомити Антимонопольний комітет України у 15-денний строк з дня їх отримання.

Нагадаємо, за рішенням АМКУ до держбюджету сплачено рекордний штраф - 460 млн грн.

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати