03 квітня 2020 року до Верховної Ради України було подано проект Закону про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо спрощення та удосконалення діючих норм Закону з метою уникнення покарання винними особами та розвантаження судових органів.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Ініціатором внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України є народний депутат ІХ скликання від партії "Слуга народу" – Кузьміних С.В. Парламентар стверджує, що такі зміни необхідні для України, адже на сьогоднішній день лише 1 з 5 правопорушників засуджується за вчинення злочину. Інших не засуджують через те, що у кримінальному законодавстві міститься близько 100 правових норм, які дозволяють особі уникнути кримінальної відповідальності.
Як відомо, найнижчою довірою серед усіх гілок влади користується судова система. Це відбувається тому, що судді є залежними, а це прямо суперечить ст.126 Конституції України щодо незалежності та недоторканності судді. Кожна судова реформа нині робиться не для того, щоб покращити рівень доступу до правосуддя "звичайного" суспільства, а для того, щоб "перемотивувати" суддів та зробити їх залежними від тієї чи іншої влади. Паралельно з цим, повна недовіра громадянам наявна і до правоохоронних органів. Перевантаженість судових органів вже давно є нагальною проблемою судової системи України, тому даним законопроектом запропоновано спрощені механізми, які допоможуть прискорити кримінальне провадження та зменшить навантаження на прокурора.
Головною метою законопроекту є усунення випадків, коли винні особи уникають покарання шляхом прогалин та протирічь у законодавстві та розвантажить судові органи через спрощенні механізми, а також вдосконалення діючих норм.
Проектом № 3303 зокрема передбачено:
- продовження строку надання письмової підозри внаслідок складності провадження до 48 годин. Така пропозиція обґрунтована народним депутатом тим, що 24 години є незначним проміжком часу для підготовки чіткого, обґрунтованого повідомлення про підозру затриманій особі.
- здійснення освідування на підставі постанови слідчого або прокурора та, за необхідності, судового-медичного експерта або лікаря. На думку автора законопроекту, це дозволить спростити організацію проведення даної слідчої дії, причому зменшить навантаження на прокурора у кримінальному провадженні.
- в чинному законодавстві відсутнє нормативно-правове регулювання щодо проведення прокурором слідчої дії, а саме огляд особи, адже на даний час таке правове регулювання не узгоджується з положеннями Закону України "Про Національну Поліцію", якими передбачено "поверхневу перевірку і огляд". Народний депутат вважає, що надання праву прокурору проводити дану слідчу дію усунуть протиріччя між КПК України та Законом України "Про національну поліцію".
- включення положень про збирання доказів до статті 245 КПК України, що спрощує, наприклад, збирання документів зі зразками почерку, підпису особи, відпуску печаток, штампів тощо. Також, вищезазначений законопроект дозволить в ході проведення слідчого експерименту вилучати речі, які можуть бути доказами у кримінальному провадженні.
На сьогоднішній день законопроект ще не опрацьований депутатами, йому не надано кваліфікаційно-правової оцінки, тому його подальші перспективи передбачити неможливо. Можна стверджувати, що у разі його прийняття, такі зміни в законодавстві дозволять уникнути випадків щодо передчасного звільнення підозрюваних при зволіканні під час ознайомлення з матеріалами досудового розслідування та унеможливлює використання в якості застави коштів, здобутих незаконним способом.