11 квітня 2020, 10:14

Зменшення навантаження на прокурора: механізми нового законопроекту

Олег Горецький
Олег Горецький «Горецький і Партнери, ЮФ» керуючий партнер, адвокат, к.ю.н, медіатор

03 квітня 2020 року до Верховної Ради України було подано проект Закону про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо спрощення та удосконалення діючих норм Закону з метою уникнення покарання винними особами та розвантаження судових органів.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Ініціатором внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України є народний депутат ІХ скликання від партії "Слуга народу" – Кузьміних С.В. Парламентар стверджує, що такі зміни необхідні для України, адже на сьогоднішній день лише 1 з 5 правопорушників засуджується за вчинення злочину. Інших не засуджують через те, що у кримінальному законодавстві міститься близько 100 правових норм, які дозволяють особі уникнути кримінальної відповідальності.

Як відомо, найнижчою довірою серед усіх гілок влади користується судова система. Це відбувається тому, що судді є залежними, а це прямо суперечить ст.126 Конституції України щодо незалежності та недоторканності судді. Кожна судова реформа нині робиться не для того, щоб покращити рівень доступу до правосуддя "звичайного" суспільства, а для того, щоб "перемотивувати" суддів та зробити їх залежними від тієї чи іншої влади. Паралельно з цим, повна недовіра громадянам наявна і до правоохоронних органів. Перевантаженість судових органів вже давно є нагальною проблемою судової системи України, тому даним законопроектом запропоновано спрощені механізми, які допоможуть прискорити кримінальне провадження та зменшить навантаження на прокурора.

Головною метою законопроекту є усунення випадків, коли винні особи уникають покарання шляхом прогалин та протирічь у законодавстві та розвантажить судові органи через спрощенні механізми, а також вдосконалення діючих норм.

Проектом № 3303 зокрема передбачено:

  • продовження строку надання письмової підозри внаслідок складності провадження до 48 годин. Така пропозиція обґрунтована народним депутатом тим, що 24 години є незначним проміжком часу для підготовки чіткого, обґрунтованого повідомлення про підозру затриманій особі.
  • здійснення освідування на підставі постанови слідчого або прокурора та, за необхідності, судового-медичного експерта або лікаря. На думку автора законопроекту, це дозволить спростити організацію проведення даної слідчої дії, причому зменшить навантаження на прокурора у кримінальному провадженні.
  • в чинному законодавстві відсутнє нормативно-правове регулювання щодо проведення прокурором слідчої дії, а саме огляд особи, адже на даний час таке правове регулювання не узгоджується з положеннями Закону України "Про Національну Поліцію", якими передбачено "поверхневу перевірку і огляд". Народний депутат вважає, що надання праву прокурору проводити дану слідчу дію усунуть протиріччя між КПК України та Законом України "Про національну поліцію".
  • включення положень про збирання доказів до статті 245 КПК України, що спрощує, наприклад, збирання документів зі зразками почерку, підпису особи, відпуску печаток, штампів тощо. Також, вищезазначений законопроект дозволить в ході проведення слідчого експерименту вилучати речі, які можуть бути доказами у кримінальному провадженні.

На сьогоднішній день законопроект ще не опрацьований депутатами, йому не надано кваліфікаційно-правової оцінки, тому його подальші перспективи передбачити неможливо. Можна стверджувати, що у разі його прийняття, такі зміни в законодавстві дозволять уникнути випадків щодо передчасного звільнення підозрюваних при зволіканні під час ознайомлення з матеріалами досудового розслідування та унеможливлює використання в якості застави коштів, здобутих незаконним способом.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати