28 серпня 2020, 10:13

Закупівельний FAQ. В яких випадках варто звертатись до АМКУ за отриманням дозволу на створення консорціуму для участі в тендерах?

Анна Сулима
Анна Сулима фахівець з публічних закупівель платформи "Ліги антитрасту"

Згідно з роз’ясненнями АМКУ до відомства надходить велика кількість запитань стосовно порядку утворення та функціонування об’єднання учасників з метою участі в публічних закупівлях. Ми вже зазначали, що погодження установчих документів АМКУ не здійснює, натомість в окремих випадках необхідно отримати відповідний дозвіл на утворення такого об’єднання. Як визначитись чи варто все ж таки іти в АМКУ за погодженням?


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Відповідно до Розпорядження АМКУ від 12.02.2002 № 26-р «Про затвердження Положення про порядок подання заяв до органів Антимонопольного комітету України про надання дозволу на узгоджені дії суб'єктів господарювання», компанії можуть звернутись до Антимонопольного комітету за наданням попередніх висновків щодо наявності або відсутності необхідності проходити в АМКУ процедуру погодження для створення консорціуму. І хоча таке звернення не є обов'язковим, але може убезпечити учасника від порушення законодавства (створення консорціуму без дозволу), за яке в подальшому останньому може загрожувати штраф у розмірі до 5% річного доходу.

Отже, перша наша порада компаніям, що мають намір утворити консорціум для участі в публічних закупівлях:

- не ризикувати, намагаючись самостійно визначитись чи потрапляє їх ситуація під обов’язкове погодження чи ні, а звертатись до АМКУ за такими попередніми висновками. Адже рішення Комітету з даного питання буде убезпечувати учасників ринку від негативних наслідків у майбутньому.

За отримання попередніх висновків заявнику необхідно буде сплатити на спеціальний рахунок АМКУ суму, еквівалентну 880 неоподаткованим мінімумам доходів громадян (не кожному учаснику майбутнього консорціуму, а виключно одній компанії, що буде заявником). Строк їх отримання – 1 місяць.

При цьому важливо звернути увагу на необхідність надання Антимонопольному комітету максимального обсягу достовірної інформації для отримання таких висновків. Адже у разі якщо інформація буде неповною – компанії можуть відмовити у наданні висновку у зв’язку з недостатністю інформації. Це звичайно не позбавляє права звернутись до АМКУ повторно, але дорогоцінний час буде втрачено. У випадку ж якщо заявник надасть АМКУ неправдиву інформацію, на підставі якої відомством буде схвалений висновок, останній може не братись до уваги компетентними органами в подальшому з підстав недостовірності вхідних даних.

21 серпня АМКУ надав перші попередні висновки щодо відсутності необхідності звертатись до відомства за дозволом на створення консорціуму для участі в дорожніх тендерах. Рішення АМКУ базується на тому, що за наданою заявниками інформації:

- сукупна частка учасників Консорціуму не досягає 15% на задіяних товарних ринках;

- учасники узгоджених дій не мають виключних або переважних прав чи повноважень від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю, суб’єктів природної монополії чи інших монопольних утворень;

- жоден із суб’єктів господарювання, до складу яких входять учасники узгоджених дій, не займає монопольного (домінуючого) становища на будь-якому задіяному ринку товару;

- узгоджені дії не стосуються встановлення цін реалізації або придбання товарів, розподілу ринку чи джерел постачання, обмеження чи припинення виробництва товарів чи реалізації або придбання товарів, та спотворення результатів тендерів.

З одного боку, здавалось би, звернувшись до АМКУ за попередніми висновками консорціум убезпечив себе від можливого штрафу або навіть визнання недійсними результатів тендерів та укладених за їх наслідками угод.

Але з іншого боку, важливо, що АМКУ базував свій висновок на наданій саме заявником зазначеній вище інформації. Отже якщо щодо якогось з вищезазначених пунктів заявник помилився (частка більше 15%, або узгоджені дії торкнуться спільного встановлення цін тощо), то жодного захисного ефекту від отриманих попередніх висновків може й не бути.

При цьому, деякі питання не є простими для опрацювання для компаній. І для, наприклад, коректної розрахунку частки ринку знадобляться спеціальні знання у сфері антимонопольного законодавства.

Тому друга порада:

Звертатись за оформленням документів (заяви та додатків) для отримання висновку до фахівців в антимонопольній сфері. Це не тільки зекономить час та ресурси, а й зменшить ризик отримання некоректного висновку.

Для тих, хто все ж таки має намір спробувати самостійно пройти процес отримання попередніх висновків АМКУ, третя порада:

Оформлювати документи для отримання висновку у суворій відповідності із зазначеним вище Розпорядженням.

Так, заява про надання попередніх висновків повинна містити всі необхідні реквізити, що визначені Розпорядженням, та якнайбільше інформації щодо учасників консорціуму та змісту їх узгоджених дій, оскільки відповідно до Розпорядження, заявник самостійно визначає обсяг інформації та документів, виходячи з його власного розуміння особливостей узгоджених дій. Отже, чим більше інформації заявник одразу надасть відомству – тим вірогідніше отримає змістовний попередній висновок.

Крім цього, разом із заявою про отримання попередніх висновків заявник повинен подати документ, що підтверджує оплату за подання цієї заяви.

За результатами розгляду заяви АМКУ може прийняти висновки про:

- можливість надання дозволу на узгоджені дії, зміни в узгоджених діях;

- можливість відмови в наданні дозволу на узгоджені дії, зміни в узгоджених діях;

- необхідність чи відсутність необхідності одержання дозволу на узгоджені дії, зміни в узгоджених діях;

- недостатність інформації для будь-якого висновку.

Отже, переваги отримання попереднього висновку до подачі заяви про отримання дозволу на узгоджені дії полягають в тому, що висновок отримати швидше та дешевше, ніж дозвіл, до того ж отримання висновку про відсутність необхідності дозволу саме по собі звільняє суб’єкта від необхідності подачі заяви на отримання дозволу за умови його коректного оформлення.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати