25 листопада 2021, 17:04

Юридичний бізнес Covid-ної ери

Опубліковано в №22 (752)

Юлія Патій
Юлія Патій незалежний консультант з управління і розвитку юридичних компаній

Пандемія стрімко увірвалась у наше життя, і увесь світ змушений пристосовуватися до нових умов, які поступово стають новою нормою. Вже сьогодні експерти та низка досліджень показують, що віддалена робота та модель гібридного офісу стають невід’ємною частиною постковідної реальності багатьох сфер бізнесу, в т.ч. для юристів.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Гібридний офіс — новий, але відомий формат юрбізу

Перш за все, на поверхні проступає тренд формування гібридної моделі юридичної фірми, яка поєднує частково перебування в офісі, а частково віддалену працю з дому чи іншого місця. У такому підході для юристів немає нічого нового, вони й раніше часом працювали віддалено, знаходячись у відрядженнях. Цікаве інше: разом з проблемами пандемія спонукає шукати нові рішення з оптимізації.

Понад половина керівників юридичних та бізнес-підрозділів, опитаних у рамках дослідження Future of the World of Work Pulse Survey, переконані, що у найближчі 5–10 років на нас чекатимуть доволі масштабні зміни. Серед основних тенденцій респонденти називають більш широке використання передових технологій та автоматизації (у цьому переконані 55% опитаних), нові ринки праці, що розвиваються (47%), а також ріст значення таких питань, як різноманітність, справедливість та інклюзивність (47%).

Виявилося, що сьогодні відпадає потреба утримувати величезні офісні площі. За оцінками консалтингової юридичної фірми Altman Weil, які вона оприлюднила у звіті за 2020 р., юрфірми зможуть заощадити до 3,5% виручки за рахунок перегляду умов оренди та завдяки використанню спільного простору. Водночас, за словами керуючого партнера Weber Gallagher Енді Індека, це дозволить скоротити приблизно 50% офісних площ, що призведе до скорочення накладних витрат на 10%. У будь-якому випадку офіс набуває формату свого роду «коворкінгу», куди приїздять лише за потреби провести очну зустріч чи для вирішення інших питань, які неможливо розглянути віддалено.

Змінюються й вимоги клієнтів. За даними Legal Trends Report 2021, якщо у 2018 р. лише 23% споживачів були готові працювати з юристами віддалено, то сьогодні 79% споживачів вважають наявність віддаленої взаємодії важливим чинником для найму юриста. За той же період частка споживачів, які віддають перевагу відеоконференцзв'язку як найкращому вибору для спілкування з юристами, зросла з 5% до 58%. Відповідно зростає і роль кібербезпеки.

Якщо тенденція з пандемією буде зберігатися, у майбутньому співробітникам юрфірм доведеться щоразу заходити на онлайн-портали своїх компаній, щоб зарезервувати робоче місце в офісі. Можна також спостерігати, як набувають актуальності платформи на кшталт Peerpoint від Allen & Overy, яка дозволяє адвокатам працювати з запитами клієнтів віддалено та бути учасниками юридичних команд, знаходячись навіть у різних країнах. Або ж відомий британський портал FirstLaw, який об’єднує 17 тис. адвокатів, що здатні надавати юридичні та аудиторські послуги у 100 юрисдикціях.

Covid-19 фактично стимулював юридичні фірми та судові установи активно впроваджувати ІТ-рішення, що призвело до збільшення інвестицій у сектор юридичних технологій. Лише у першій половині 2021 р. приватні інвестори вклали майже $1,8 млрд у LegalTech компанії, що зробило цей сектор рекордним із залучення капіталу.

Планувати повернення чи переходити на нову модель?

На це питання кожна юрфірма має відповісти самостійно. Тим не менш, повернення до офісів усе ще залишається актуальним для багатьох гравців юридичного ринку, які розглядають гібридну модель лише як вимушену й тимчасову. Це ставить перед компаніями безліч питань, які потребують непростих рішень: вакцинація співробітників, скорочення площ, безпека, організація роботи офісів відповідно до нових викликів, налаштування протоколів відвідувань та віддаленої роботи, дати повернення на робочі місця.

Схоже, тут лідирують британські юридичні фірми: як повідомляє Law360.com, минулого літа Linklaters LLP анонсувала нову глобальну «гнучку робочу політику», яка дозволяє працівникам працювати віддалено до половини робочого часу за умови, що вони будуть заздалегідь повідомляти компанію про свої плани. Аналогічні заяви зробили Norton Rose Fulbright, Taylor Wessing LLP, Herbert Smith Freehills LLP, Freshfields Bruckhaus Deringer LLP, Allen & Overy LLP та інші гравці ринку Туманного Альбіону.

Подібна ситуація і в США, де, за даними Attorneyatwork.com, 25–50% юрфірм уже прагнуть перейти на віддалену роботу. Але низка компаній зробили заяви, що відтягують питання повного відкриття фактично до 2022 р., щоб дати можливість відбутись вакцинації й ситуація стабілізувалась. А експрес-опитування, проведене глобальною мережею юридичних фірм Meritas, свідчить, що лише 14,5% респондентів планують вимагати вакцинації від своїх співробітників, і переважно це американські юрфірми.

Як повідомляє Law.com, результати опитування 30 компаній з рейтингу Am Law 200, що здійснив постачальник офісних рішень Forrest Solutions, свідчать про наступне: 90% з опитаних обрали гібридну політику, а 58% вже встановили дати повернення. Однак серед тих, хто визначився з датами, 83% не мали задокументованого плану вирішення ключових проблем при поверненні до офісу, таких як управління конференц-залою, перевірка відвідувачів та переміщення робочих станцій.

У підсумку

Звісно, пандемія несе з собою проблеми, але разом з тим ми можемо спостерігати, як юрфірми використовують ситуацію собі на користь. Для цього варто зосередитись на наступних питаннях:

  • провести ревізію та забезпечити економію витрат;
  • перевести фокус на гнучкість у наданні послуг для клієнтів. Це й онлайн-продути на кшталт шаблонів договорів, і веб-портали й чат-боти, що дозволяють отримати правову допомогу віддалено, та інше;
  • відповідно, звернути більше уваги на маркетингові діджитал-стратегії з реклами та просування юрфірм, їх ділової репутації (ця сфера потребуватиме до себе особливої уваги);
  • в роботі HR варто зробити акцент на гнучкі адаптивні команди — передові юрфірми сьогодні набирають співробітників з різних за географією регіонів, різних за якостями й талантами, гендерною чи культурною належністю тощо;
  • активно впроваджувати новітні ІТ-рішення з управління, комунікацій, документообігу та білінгу.

На даний момент не сформовано уніфікованих підходів, проте ми можемо бачити усі ознаки формування нової бізнес-моделі, яка має шанси потіснити традиційні уявлення про юридичну фірму. Тож будемо дивитися з оптимізмом у майбутнє і шукати такі рішення, які допоможуть швидше адаптуватися до нових умов.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати