09 лютого 2022, 18:38

Як змінюється український ринок страхування ризиків

Опубліковано в №3 (757)

Роман Корнилюк
Роман Корнилюк д.е.н., фінансовий аналітик YouContol

У 2021 р. ринок страхування ризиків продовжував тренд на зростання і трансформацію. Кількість страховиків ризику (non-life insurers) з діючими ліцензіями за 12 місяців минулого року знизилася зі 190 до 142. При цьому станом на 1 жовтня 2021 р. у сегменті страхування ризиків діяли 152 компанії. Регулятор пояснює таке стрімке зниження кількості учасників страхового ринку тим, що його покидали компанії, які не здійснювали активної діяльності та добровільно відмовилися від ліцензій. Схоже, що зниження кількісного складу дійсно не надто критично відобразилось на загальній сумі зароблених премій. Чисті доходи страховиків сегменту nonlife зросли на 15,3%, тобто валові надходження страхових платежів за 9 місяців 2021 р. сягнули 33,9 млрд грн, тоді як за аналогічний період 2020 р., за даними НБУ, було зібрано 29,4 млрд грн.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Виплати за страхуванням ризиків у ІІІ кварталі зросли після зниження у ІІ кварталі. Водночас рівень виплат (відношення виплат до зібраних премій) зі страхування ризиків протягом 4 останніх років має явну тенденцію до підвищення з близько 25% у 2018 до 38% у 2021 р., що суттєво вище за показники сектору страхування життя, котрі в середньому складають стабільні 13%. Такий явний ріст рівня виплат опосередковано свідчить про посилення конкуренції за клієнтів між non-life страховиками та зниження частки так званого «схемного страхування». З іншого боку, майбутнє зростання відносного рівня виплат ставить під загрозу фінансову стійкість компаній страхування, адже погіршується їхня здатність генерувати прибутки та утримувати нестійкий баланс між обсягами виплат і премій.

Поки що загальний чистий прибуток non-life страховиків за 9 місяців 2021 р. становив 1,8 млрд грн, що на 0,6 млрд менше, ніж за 3 квартали 2020 р. З іншого боку, страхові компанії з негативним фінансовим результатом сумарно згенерували лише 153 млн грн збитків, тоді як за аналогічний період позаминулого року збитки сягали більше 600 млн.

Лідери ринку страхування ризиків

За обсягом зароблених чистих страхових премій серед компаній страхування ризиків в Україні лідируючі позиції утримують:

  • ARX — дочірня компанія міжнародної канадської страхової групи Fairfax Financial Holdings;
  • «УНІКА» — дочірня компанія австрійської страхової групи UNIQA Insurance Group;
  • страхова група «ТАС» — вітчизняна компанія, що входить в однойменну бізнес-групу Сергія Тігіпка.

На 4-е місце за підсумками 9 місяців претендує СК «Арсенал страхування» групи вітчизняних інвесторів, котра ще у 2019 р. перебувала на 9-му місці у щорічних ренкінгах. На 5–8 місцях розмістилися відомі на рітейл-ринку СК «ІНГО» (Lovington Holdings Limited, кінцевий бенефіціар Олександр Ярославський), «Українська страхова група» (Vienna Insurance Group, Австрія), СК «ВУСО» Михайла Назарчука та Михайла Шуби, а також СК «Альфа страхування» Михайла Фрідмана. Замикають першу десятку СК «Провідна» та СК «Страховий будинок». Близькі до топ10 СК «Оранта», «ПЗУ Україна» (PZU SA, Польща) та СК «Універсальна».

За останні 5 років у першій десятці лідерів ринку відбулися певні перестановки. У першій п’ятірці за обсягом премій стабільно залишаються СК «АРКС», СК «УНІКА» та СГ «ТАС». Посилили відносні позиції в ренкінгу «Арсенал страхування», «ІНГО», «ВУСО» та «Провідна». Незначне зниження місця в ренкінгу за 9 місяців 2021 р. зафіксовано в СК «УСГ» та «Альфа страхування». Однак курчат по осені рахують, тому остаточний склад першої десятки за всі 12 місяців 2021 р. стане відомий після публікації регулятором фінансових даних за повний минулий рік.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати