26 червня 2024, 19:00

Як споживачі можуть захисти свої права?

Денис Гордієнко
Денис Гордієнко старший юрисконсульт ЕКО МАРКЕТ

Багато українців, особливо у великих містах, роблять свої покупки в супермаркетах. Там зручно, все зібрано в одному місці, часто можна натрапити на акції та знижки. Однак є момент, про який ми не завжди замислюємося, та він важливий — у супермаркеті ваші права краще захищені. На прикладі ЕКО МАРКЕТ можу сказати, що процес контролю за якістю продуктів у великих мережах відбувається в декілька етапів. Це як внутрішній, так і зовнішній контроль. Тож шанси придбати товар низької якості мінімальні.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Проте що робити, коли ви потрапили в ситуацію з порушенням ваших прав споживача, якщо продавець, наприклад, на ринку чи у звичайному магазині, не йде вам на зустріч? У такій ситуації вам стане в пригоді знання законів, зокрема Закону України «Про захист прав споживачів».

У січні 2023 року до цього закону були внесені доповнення, націлені на наближення нашого національного законодавства про захист прав споживачів до законодавства Європейського Союзу. У підсумку було впроваджено такі ж принципи, підходи та практики, які існують в країнах ЄС. Спочатку ми розглянемо основні зміни до закону, а наприкінці тексту дамо поради щодо дій, коли ваші права як споживача було порушено.

Що змінилось:

Маркування

Насамперед це інформування споживача. Відповідно до ст. 13 назва товару / харчового продукту та дані про основні споживчі властивості мають розміщуватись на поверхні, що займає найбільшу площу. Інформація про продукт не може надаватись державною мовою держави-агресора або держави-окупанта. Також інформація про продукт не повинна приховуватись чи спотворюватись іншою текстовою чи графічною інформацією. Важливо, щоб інформація українською мовою мала найбільший шрифт.

Громадський контроль

Ще одним важливим нововведенням стала можливість контролю з боку громадських об’єднань споживачів. Так, закон передбачає можливість громадських об'єднань споживачів проводити дослідження рівня якості та безпеки товарів, робіт і послуг на споживчому ринку.

Громадські об’єднання споживачів звільнено від сплати судового збору в усіх судових інстанціях у справах щодо захисту прав споживачів, у тому числі щодо невизначеного кола споживачів.

Інтернет-шопінг

Дію Закону України «Про захист прав споживачів» поширено на сферу харчової продукції в частині економічних прав споживача (у разі порушення умов договору купівлі-продажу (доставки) харчової продукції в інтернет-магазинах, при позначенні ціни продажу харчової продукції). Тож тепер, купуючи продукти онлайн, ви також захищені від недобросовісних дій продавця.

Що робити, якщо ваші права порушують?

Якщо ви придбали харчовий продукт, строк придатності якого минув, вимагайте у продавця замінити його на придатний або повернути сплачені кошти. Для заміни товару обов’язково пред’явіть товарний (фіскальний) чек, який підтверджує покупку.

У разі, коли ви придбали придатний продукт, але за зовнішніми ознаками він видається зіпсованим, ви можете замінити такий товар або повернути сплачені за нього кошти.

Тут є важливий нюанс: продавець несе відповідальність, якщо покупець доведе, що недоліки товару виникли до передання йому товару або з причин, які існували до цього моменту. Тому перевіряйте всі продукти перед їх оплатою і обов’язково зберігайте чек. Зазвичай цього достатньо, щоб розв'язати питання відразу в магазині.

Якщо ви виявили прострочений чи зіпсований харчовий продукт на полиці магазину, обов’язково повідомте адміністрацію та вимагайте прибрати такий продукт з продажу. Разом з цим попросіть перевірити всю партію, щоб не отруїлися інші покупці. Законодавство в такому випадку є на боці покупця.

Відповідно до Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів», оператор ринку несе відповідальність за дотримання вимог законодавства до харчових продуктів на всіх стадіях виробництва та обігу. У ст. 6 Закону України «Про захист прав споживачів» закріплено обов’язок продавця (виробника, виконавця) передати споживачеві продукцію належної якості, а продаж простроченого товару — це порушення.

Законом України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин» за порушення вимог щодо надання інформації про харчовий продукт передбачені значні штрафи.

Зокрема, за реалізацію харчових продуктів, маркування яких не відповідає законодавству, якщо це не створює загрози для життя та/або здоров’я людини або тварини, передбачено накладення штрафу на юридичних осіб у розмірі п’яти мінімальних заробітних плат, на фізичних осіб-підприємців — у розмірі трьох мінімальних заробітних плат. Радимо нагадувати продавцю цей момент, якщо він не буде йти вам на зустріч.

Користуючись цими порадами, вам буде легко не тільки захистити свої права, але й вплинути на продавця. Адже кожен такий випадок буде сприяти посиленню контролю за якістю продуктів з його боку також. Головне – не боятися про це говорити.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати