Ще 2015 року в рамках Стратегії реформування судоустрою, судочинства та суміжних правових інститутів на 2015 – 2020 роки, схваленої указом Президента України від 20.05.2015р., було закріплено необхідність впровадження в Україні інформаційних технологій у роботу судів та автоматизацію їх діяльності.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
В грудні 2017 року набувають чинності цілий ряд змін в процесуальні кодекси, і серед іншого, запроваджено функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (в подальшому – ЄСІТС).
Створення ЄСІТС має на меті, перш за все, спростити процедури комунікації між судовими органами та учасниками судових процесів, зробити судові процедури за допомогою застосування сучасних технологій більш простими, зручними та доступними.
Протягом останніх років функціонування ЄСІТС здійснювалося в тестовому режимі, хоча спроби старту мали місце ще в березні 2019 року, але не увінчалися успіхом і були відкладені на невизначений термін.
Процесуальний карантин оголив всі наявні проблеми невідкладного впровадження ЄСІТС, щоб забезпечити безперебійне відправлення правосуддя і належний захист прав та законних інтересів українців.
Отже, прийняття в першому читання проєкту Закону №3985 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення поетапного впровадження Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи» є цілком логічним та очікуваним кроком.
Вказаний законопроєкт передбачає внесення змін до процесуальних кодексів по поетапному запровадженню ЄСІТС, адже на даний час підсистеми ЄСІТС знаходяться на різному етапі готовності, і це дозволить розпочати використання підсистем та модулів, які вже практично готові, не чекаючи готовності інших підсистем, розробка яких перебуває лише на початкових етапах.
Так, окремі підсистеми (модулі) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи починають функціонувати через 30 днів з дня опублікування оголошення Вищою радою правосуддя у газеті «Голос України» та на веб-порталі судової влади відповідного оголошення про створення та забезпечення функціонування вказаної в оголошенні підсистеми (модуля) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
Автори законопроєкту №3985 в пояснювальній записці до нього також стверджують, що поетапне впровадження ЄСІТС дасть змогу зекономити кошти державного бюджету та кошти сторін судової справи, зокрема, в частині витрат на відправку кореспонденції та ознайомлення з матеріалами справи, оскільки після введення в дію підсистеми ЄСІТС «Електронний суд» у суду буде можливість в електронному вигляді направляти сторонам судові виклики та повідомлення, процесуальні документи та рішення по справі, сторони зможуть дистанційно ознайомлюватись з матеріалами судової справи, подавати клопотання, заяви, сплачувати судові збори, отримувати матеріали і знайомитися з ними, подавати апеляційні, касаційні скарги, тощо.
Отже, вказані зміни в чинне законодавство України по впровадженню Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи вже давно назріли та однозначно матимуть позитивний ефект на практиці.