15 жовтня 2015, 14:15

Вклади із зони АТО: варіанти компенсації

Опубліковано в №41 (487)

Антон Каганець
Антон Каганець «Prove Group, ЮК» старший юрист

Криза в банківській сфері продемонструвала наскільки незахищеними є вкладники. Юристи ЮК ProveGroup вже неодноразово коментували аспекти, пов'язані з компенсацією фінансових коштів Фондом гарантування вкладів, але виявилося, що проблеми можуть виникнути й на рівні Державної виконавчої служби України (далі – ДВС).


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Виграти суд у недбайливого банку і отримати гроші – це дві великі різниці. До того ж, іноді проблема виникає вже не з банком, а з виконавчою службою, через яку реалізовується судове рішення, навіть у випадках, коли фінансова установа сплатила грошові кошти. Нюанс полягає в тому, що в рамках виконавчого провадження, банк-боржник перераховує фінанси на депозитний рахунок виконавчої служби, а та, у свою чергу, повинна перерахувати їх стороні-стягувачу, тобто вкладнику прогорілого банку.

Інструкція з організації примусового виконання рішень встановлює, що при надходженні коштів на депозитний рахунок органу ДВС не пізніше наступного робочого дня, про це сповіщається начальнику органу ДВС. Після цього, не пізніше ще одного робочого дня про це повідомляється державному виконавцю, який, у свою чергу, не пізніше ніж протягом трьох робочих днів (у разі наявності достатньої суми для покриття всіх вимог стягувача та відомостей від стягувача про шляхи отримання ним коштів) готує розпорядження, яке затверджується начальником органу ДВС. Як результат – протягом трьох робочих днів готуються розрахункові документи на перерахування грошових коштів казначейством вже безпосередньо стягувачу.

Таким чином, як бачимо, для того, щоб грошові кошти були перераховані їх власнику, необхідно пройти бюрократичну процедуру, що складається, на перший погляд, лише з підготовки кількох документів і підписів посадових осіб. Але, як показує практика, процедура може затягнутися.

Подібна ситуація склалася в нашій компанії, що відстоювала права вкладника із зони АТО. Невідомо з чиєї вини, але грошові кошти застрягли у виконавчій службі на кілька місяців, хоча банк їх вже перерахував. У ДВС були різні відмовки, мовляв, документ не той та й рішення судів із зони АТО наказано не виконувати. У процесі розгляду навіть було встановлено, що в якийсь момент на рахунках виконавчої служби цих коштів взагалі не було. І куди вони були перераховані – невідомо. Тільки після тривалої та старанної роботи юристів гроші все ж таки знайшлися.
У зв'язку з цим наголошуємо: для вкладників прогорілих банків у подібних ситуаціях, необхідно чітко дотримуватися Закону України «Про виконавче провадження» та відповідних інструкцій. А також пам'ятати, що якщо протягом одного року виконавча служба грошові кошти вам не виплатить – вони будуть перераховані до бюджету.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати