22 лютого 2022, 17:15

Виклики для аграрного бізнесу: мінімальне податкове зобов’язання

Опубліковано в №4 (758)

Іван Маринюк
Іван Маринюк «ЮФ Ілляшев та Партнери» юрист

Аграрний бізнес — перспективний сектор української економіки, що генерує значні грошові потоки. «Тіньова» ланка сектору займає питому вагу, внаслідок чого частина прибутків проходить повз оподаткування через схеми з приховуванням оренди землі, продажем сільськогосподарської продукції за готівку та зменшенням податкових зобов’язань з податку на додану вартість. Така ситуація призводить до введення нових підходів оподаткування, які не обминули аграрний бізнес у 2022 р.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Запровадження мінімального податкового зобов’язання (МПЗ) є радикальним нововведенням, покликаним, у першу чергу, закрити схему «тіньової» оренди землі та збільшити податкові надходження від аграрного сектору. Наразі більша частина земель сільськогосподарського призначення належить фізичним особам, які здають їх в оренду юридичним особам або фізичним особам-підприємцям. Орендарі, сплачуючи землевласникам орендну плату без належного оформлення договорів оренди, не утримують податок на доходи фізичних осіб. Землевласники лише сплачують земельний податок, що за розрахунком є меншим порівняно з МПЗ. Водночас МПЗ не позиціонується як окремий податок, хоча в нього є своя база, ставка та звітність.

Ідея МПЗ полягає в тому, що з 2022 р. кожен аграрій повинен заплатити з земельної ділянки сільськогосподарського призначення суму податків не меншу, ніж МПЗ (незалежно від фактичного її використання). При цьому, якщо сума всіх податків, пов’язаних з виробництвом та реалізацією с/г продукції, власністю та користуванням земельною ділянкою буде меншою, ніж МПЗ, різницю потрібно буде доплатити.

Сума МПЗ розраховується за формулою, подібною до розрахунку земельного податку, та скла- де у 2022 р. — 4%, а у 2023 — 5% від нормативної грошової оцінки землі. Водночас для фізичних осіб-підприємців 4-ї групи, які здійснюють діяльність у межах фермерських господарств, буде застосовуватися пільгова ставка у половинному розмірі діючого відсотку.

Слід також відзначити, що за період апробації нового механізму оподаткування певні штрафні санкції застосовуватися до платників МПЗ не будуть.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати