22 січня 2018, 14:42

Великий розпродаж

Опубліковано в №2-3 (604-605)

Ірина Дрофенко
Ірина Дрофенко «ENGARDE, АO» адвокат, старший юрист

Прийняття нового Закону України «Про приватизацію державного та комунального майна» є значним кроком до завершення широкомасштабного та тривалого процесу приватизації в Україні. Лише час покаже, наскільки дієвими виявляться запропоновані зміни.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Так, Програма приватизації на 2012-2014 рр. передбачала, що з 2014 р. мають завершитися процедури масової приватизації. Держава повинна була поступово змінювати функції органів управління, включаючи Фонд державного майна України, з продажу на облік та ефективне управління об'єктами державної власності. З метою реалізації положень цієї програми до Закону України «Про приватизацію державного майна» у 2012 р. були внесені найбільші зміни. Однак щось пішло не так... Приватизацію досі не завершено, державні підприємства втрачають свою інвестиційну привабливість та конкурентоспроможність.

Чинне приватизаційне законодавство містить значну кількість законів та нормативно-правових актів, які регулюють окремі процедури продажу різних об’єктів приватизації. Вважаю, що об’єднання всіх цих норм в одному законі надасть комплексності приватизаційному процесу, спростить та зробить його більш зрозумілим для зацікавлених інвесторів. Вже зроблено все можливе, щоб прискорити та спростити перехід державних підприємств у приватну власність, знайти їм доброго господаря.

За новим законом значно оновлюється процес продажів. З’явилися революційні нововведення: продаж об’єктів малої приватизації на електронних аукціонах, можливість вирішення спорів у міжнародному комерційному арбітражному суді, сторонам надано право на застосування до договору купівлі-продажу об’єкта великої приватизації англійського права (крім положень про перехід права власності), скасовано передприватизаційну підготовку, розроблення та затвердження планів приватизації, створення комісій з приватизації та пільговий продаж пакетів акцій.

Однак практичне застосування цього закону вимагає від Кабінету Міністрів України, Фонду державного майна України та органів місцевого самоврядування прийняття низки нормативно-правових актів, які мають деталізувати певні процеси: порядок проведення електронних аукціонів, порядок відбору операторів електронних майданчиків, порядок та умови продажу об’єктів великої приватизації, положення про аукціонну комісію. Доки цього не буде зроблено, діятимуть старі нормативні акти. На мою думку, більш ефективним було б прийняття зазначеного закону одночасно із затвердженням відповідних підзаконних актів, без яких неможливе його повноцінне застосування.

Загалом, прийняття нового приватизаційного закону не є запорукою успішної приватизації, адже Україні потрібно проводити серйозну роботу з інвесторами, щоб повернути їхню довіру та зацікавити вкладати кошти у збиткові українські підприємства.

Нагадаємо, Верховна Рада ухвалила Закон "Про приватизацію державного і комунального майна".

Закон прийнято в новій редакції, у якому з метою уніфікації та оптимізації законодавства з питань приватизації, удосконалюються механізми та процедури приватизації, прискорюються процеси приватизації .

Згідно із Законом, приватизація (відчуження) майна, що перебуває у комунальній власності, здійснюється органами місцевого самоврядування відповідно до вимог цього Закону.

Законом встановлено, що приватизація земель державних і комунальних підприємств, установ та організацій регулюється Земельним кодексом України.

Актом встановлено, що приватизації не підлягають казенні підприємства та об’єкти, необхідні для виконання державою своїх основних функцій, для забезпечення обороноздатності держави, та об’єкти права власності Українського народу, майно, що становить матеріальну основу суверенітету України.

Законом встановлена класифікація об’єктів приватизації, визначені суб’єкти приватизації, повноваження державних органів приватизації у сфері приватизації, порядок і способи приватизації.

Перелік об’єктів великої приватизації державної власності, що підлягають приватизації, затверджується Кабінетом Міністрів України за поданням Фонду державного майна України, а переліки об’єктів малої приватизації державної власності, що підлягають приватизації, затверджуються Фондом державного майна України.

Перелік об’єктів комунальної власності, що підлягають приватизації, ухвалюється місцевою радою. Включення нових об’єктів до цього переліку здійснюється шляхом ухвалення окремого рішення щодо кожного об’єкта комунальної власності.

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати