06 травня 2022, 13:31

В закупівельному договорі виросли ціни: дії замовника

Тетяна Руденко
Тетяна Руденко адвокат в сфері захисту економічної конкуренції, публічних закупівель

Останнім часом часто надходять запитання від замовників про можливість підвищення ціни: «В ході виконання договору виявилося істотне підвищення цін. Що робити?».


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Згідно з п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі — Закон), договір про закупівлю — це господарський договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі та передбачає платне надання послуг, виконання робіт або придбання товару. Отже, у разі, коли замовником у розумінні Закону передбачено придбання товарів, робіт чи послуг, така закупівля здійснюється відповідно до вимог Закону в один із способів, керуючись відповідними вартісними межами.

Відповідно до ч. 1 ст. 41 Закону, договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом. Перш за все, порядок зміни ціни має бути чітко прописаний в умовах договору
(сподіваюсь, ви про це не забули, укладаючи договір). Законом України «Про публічні закупівлі» передбачена можливість збільшення ціни за одиницю товару до 10% пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання цін. Таке підвищення можливе не частіше разу на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю або внесення змін до нього в частині збільшення ціни.

Постачальник має підтвердити необхідність підвищення ціни, надавши, наприклад, довідку з торгово-промислової палати. Довідка має не просто зафіксувати існуючий рівень цін, а й підтвердити саме коливання цін за певний період.

Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовуються, якщо предметом закупівлі є бензин та/чи дизельне пальне, природний газ та/чи електрична енергія. Тобто за наявності підстав ціна за вказані вище товари може бути підвищена і більш ніж на 10% кількома додатковими угодами.

Підвищення ціни за одиницю товару не має призвести до збільшення загальної суми договору, тобто замовник обов’язково має зменшити обсяги закупівлі. Якщо ж коливання ціни на ринку перевищує 10%, а замовник не може вносити зміни до договору частіше разу на 90 днів, можна скористатися постановою №169 та укласти новий договір за актуальними цінами. Раніше укладений договір варто розірвати, оскільки навряд чи сторони зможуть повернутися до його виконання.

Що стосується договорів, укладених відповідно до норм постанови №169, вони мають відповідати нормам Цивільного та Господарського кодексів України. Ст. 651 Цивільного кодексу передбачено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Відповідно до ст. 188 Господарського кодексу, зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або договором. Отже, у разі укладення прямого договору порядок зміни його умов сторони також мають визначити в тексті договору.

Непоодинокі випадки підвищення вартості складових предмета закупівлі. Один з очевидних прикладів: зростання цін на продукти харчування призводить до того, що надавач кейтерингових послуг не в змозі більше надавати їх по вказаній у договорі ціні. Але Законом України «Про публічні закупівлі» передбачена можливість підвищення ціни лише за одиницю товару, послуг та робіт це не стосується. У такому випадку виходом буде укладення нового договору за актуальними цінами.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати