21 серпня 2024, 14:40

Третейський суд: альтернатива вирішенню спорів, про яку варто пам’ятати

В’ячеслав Ситий
В’ячеслав Ситий «ЮФ Ілляшев та Партнери» адвокат, радник, голова постійно діючого Третейського суду при Асоціації юридичних фірм України

Альтернативні способи вирішення спорів вже тривалий час застосовуються в практиці багатьох іноземних країн. Рада Європи, підтверджуючи принцип встановлення істини та справедливості в судовому процесі, підтримує ініціативи держав-членів щодо розробки та ухвалення загальноєвропейських норм із метою впровадження альтернативних способів вирішення спорів для досягнення балансу інтересів сторін.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Продовженням європейського курсу, обраного Україною, стало закріплення в законодавстві та впровадження альтернативних способів вирішення спорів, зокрема третейського розгляду.

Відтоді як третейські суди було позбавлено компетенції розгляду спорів щодо нерухомого майна та захисту прав споживачів, попит на вирішення спорів у третейському суді дещо знизився, а правові висновки Верховного Суду України у 2015 році ще більше звузили підвідомчість справ третейським судам. Однак сфера компетенції третейського суду залишається достатньо широкою і має спектр фактично всіх цивільних і господарських спорів розрахункового характеру, а також інших видів невиконання договірних зобов’язань.

Проблемні питання

Згідно з вимогами процесуальних кодексів учасники судового процесу та їх представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами. Зловживання процесуальними правами не допускається.

Однак на практиці подання сторонами завідомо безпідставних заяв, скарг, численних необґрунтованих клопотань, неправдивих доказів та інші зловживання процесуальними правами призводять до значного затягування розгляду справи в суді.

Водночас суди зазвичай неохоче присікають таку поведінку, передбачаючи ще більшу кількість скарг. Для добросовісної сторони це означає не лише відтермінування поновлення свого права, а й значні витрати на правову допомогу, які в повному обсязі зазвичай не компенсуються.

Третейський розгляд

Аби уникнути подібних ситуацій, Закон України «Про третейські суди» дозволяє сторонам вирішити спір у третейському суді та отримати виконавчий документ за швидкою та простою процедурою.

Для цього сторони мають домовитися про передачу спорів на розгляд та їх вирішення обраним третейським судом. Така домовленість може бути оформлена у вигляді третейського застереження в договорі або додатковій угоді до договору.

Третейському суду підвідомчі спори, що стосуються розрахунків, надання послуг, купівлі-продажу, обігу рухомого майна тощо. Основною категорією справ, які найбільше розглядають третейські суди, є стягнення заборгованості.

Переваги третейського суду

Розгляд спору в постійно діючих третейських судах відбувається згідно із Законом України «Про третейські суди» та регламентом третейського суду на основі повного та всебічного дослідження обставин справи за результатами змагальної процедури.

Третейський суддя може самостійно встановлювати розумні строки вчинення певних процесуальних дій та наслідки невчинення таких дій сторонами, що спонукає сторони добросовісно користуватись процесуальними правами. Крім цього, третейський суддя може присудити стороні витрати, які вона понесла у зв’язку зі зловживанням правами іншою стороною.

У постійно діючих третейських судах, які регулярно вирішують спори, третейські судді зазвичай є спеціалістами з багаторічним досвідом у сфері вирішення спорів.

На особистому прикладі можу сказати, що рішення постійно діючого Третейського суду при Асоціації «Асоціація юридичних фірм України», який розглядає спори з 2006 року, успішно проходили процедури оскарження та отримання виконавчого документа про примусове виконання в державних судах, що підтверджує компетентність цієї установи у вирішенні спорів.

Розглянемо деякі переваги розгляду спорів у постійно діючих третейських судах.

  • Оперативність вирішення спору.

Середній строк вирішення спору становить всього 1-2 місяці або навіть менше. Рішення третейського суду набирає законної сили одразу після його прийняття, є остаточним і оскарженню не підлягає, крім деяких випадків, визначених законом. Рішення третейського суду відповідає усталеній судовій практиці та не підлягає скасуванню по суті. Тобто є лише «одна інстанція», а державний суд не має підстав аналізувати правильність застосування третейським судом норм права або переглядати спір по суті.

Заява про видачу виконавчого документа про примусове виконання рішення третейського суду розглядається апеляційним судом як судом першої інстанції за спрощеною процедурою. Такий розгляд триває не більше одного місяця.

  • Місце розгляду спору.

Місце проведення третейського розгляду є сталим і не залежить від місцеперебування відповідачів, що може бути зручним для позивача з вимогами до відповідачів, які перебувають у різних областях України.

  • Витрати сторін.

Не варто забувати й про витрати сторін, пов’язані з розглядом справи. Практика судів щодо розподілу судових витрат між сторонами складається так, що суди неохоче покладають усю суму судових витрат на сторону, проти якої винесено рішення. Особливо, якщо сума судових витрат є значною.

Водночас, якщо третейський суд визнає витрати обґрунтованими та розумними, він може покласти їх на сторону, проти якої винесено таке рішення, в повному обсязі.

  • Представництво інтересів.

Представництво інтересів у третейському суді може здійснюватися будь-якою особою за наявності в неї відповідних повноважень, а не лише адвокатом.

  • Конфіденційність третейського розгляду.

Рішення третейського суду не публікуються, а третейський розгляд може відбуватися в закритому засіданні.

  • Забезпечення позову.

У 2017 році з набранням чинності новими редакціями Цивільного та Господарського процесуальних кодексів значно покращилося регулювання підтримки третейського розгляду. Зокрема, це стосується забезпечення позову: у випадку звернення з позовом до третейського суду позивач може отримати ухвалу державного суду про забезпечення цього позову, зокрема шляхом накладення арешту на майно відповідача.

Перспективна альтернатива

Завантаженість судів справами, часті перебої з електропостачанням, «блекаути», повітряні тривоги, зловживання сторонами процесуальними правами призводять до затягування строків розгляду справ у судах. З моменту подання позовної заяви та до моменту набрання рішенням законної сили можуть пройти роки, а понесені судові витрати в повному обсязі компенсовані не будуть.

Альтернативою такій перспективі може бути оперативне, комфортне та професійне вирішення спорів третейським судом. Насправді поточний рівень розвитку законодавства про третейські суди є доволі високим і дозволяє третейським судам працювати ефективно.

Широке застосування третейських застережень у цивільних та господарських договорах має стати елементом правової культури при укладенні договорів. Крім цього, використання альтернативних способів вирішення спорів значно зменшує навантаження на судову систему та сприяє впровадженню й практичному застосуванню європейських стандартів і норм міжнародного права.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати