21 червня 2024, 16:57

Тренди апскілінгу: які навички розвивати юристам у цифрову епоху

Тетяна Карпенко
Тетяна Карпенко «MILLER» Head of HR

Ринок кадрів перенасичений спеціалістами різного рівня. На сайтах з пошуку роботи 70–80% вакансій не закриваються місяцями, адже знайти талант — це справжній виклик. Коли кваліфікований співробітник нарешті знайдений, компанія готова інвестувати в його розвиток і мотивує ще глибше прокачувати свої вміння.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Раніше перелік вимог до кандидата був досить стандартний: досвід роботи, стресостійкість, відповідальність.

Тепер усе більше говорять про топ-10 чи топ-20 навичок. 

Цей маст-хев перелік оновлюється щороку.

Чому апскілінг набирає популярності

Термін апскілінг (англ. upskilling — удосконалення навичок) все частіше зустрічається у словнику роботодавців як трендова вимога. Рутинні завдання автоматизуються, штучний інтелект за пару десятків років складе відчутну конкуренцію низці професій. У юридичній сфері під загрозою опиняються професії асистентів, параюристів, юридичних дослідників і аналітиків, контрактних менеджерів.

Спеціалістам, з одного боку, треба конкурувати із ШІ, а з іншого — правильно інтегрувати його у свою роботу. Для першого потрібно розвивати хард скілз, а для другого — софт скілз.

Дослідження компанії Gartner показує, що найуспішнішими стають компанії, що слідкують за трендами.

Один із таких трендів — середній менеджмент не стільки керує кадрами й оцінює їх роботу, скільки приділяє увагу розвитку персоналу. Інший тренд — попит на когнітивні навички: креативність, творчість, критичне мислення, вдосконалення навичок у цифровій галузі.

Ключові навички для розвитку

Дослідники за результатами World Economic Forum виділили ключові навички, які треба розвивати працівникам. Ми в агенції Miller теж вкотре перевірили себе, щоб впевнитися, що вчасно та якісно реагуємо на зміни.

1. Вміння навчатися. Потрібно не обмежуватися корпоративним навчанням, а також самостійно апгрейдити ключові навички. До того ж вузькоспеціалізованим юристам треба регулярно оновлювати знання з інших галузей права. Наприклад, якщо ви працюєте із фінансовим правом, то не забувайте періодично перечитувати базу кримінального або трудового.

2. Застосування інновацій. Треба використовувати нові технології для вдосконалення як результату, так і сервісу, автоматизації бізнес-процесів і рутини. Минулого року у своєму звіті «Як робоче місце зміниться в наступні 10 років» Gartner заявила, що розумні машини згодом стануть нашими колегами. Цього тренду не варто остерігатися, його треба використовувати собі на користь.

3. Критичне мислення. Це ключова навичка в сучасних умовах. Наші юристи кажуть, що вони не мають права бути в рожевих окулярах: треба все ставити під сумнів. Будь-яку інформацію потрібно відфільтрувати, проаналізувати її подачу і подивитися на факти з інших сторін. Тільки на основі цього можна робити висновки та приймати обґрунтовані рішення.

4. Гнучкість. Потрібно адаптуватися до змін, оскільки вони — це єдине стале, що зараз є. Таку навичку ще називають резильєнтність, тобто здатність виживати й діяти залежно від обставин, а не суб’єктивних почуттів. Зберігати продуктивність у таких умовах — обов’язковий скіл юриста.

5. Вміння вирішувати складні завдання. Типові завдання має вміти вирішувати будь-яка юридична компанія, але ми не збираємося відмовлятися і від клієнтів із комплексними питаннями. Для цього треба швидко орієнтуватися в ситуації, підлаштовуватися під обставини і не боятися відходити від шаблонних рішень. Юрист повинен бути креативним.

6. Лідерство та соціальний вплив. Це складна навичка, до якої треба прагнути. Партнер-засновник компанії Miller Масі Найєм увійшов до трійки лідерів, які вплинули на розвиток ринку юридичних послуг в Україні у 2023 році. Четверо інших партнерів визнані лідерами у галузі кримінального права та процесу, судової та антикорупційної практик.

Такі значущі досягнення стають можливими, коли спеціалісти проявляють ініціативу й активну громадянську позицію. Якщо в складній ситуації ви берете на себе відповідальність, то отримуєте досвід, який неможливо набути у рутинній обстановці.

І поки кожен спеціаліст прокачує нові навички, він має не забувати про базові потреби клієнта:

  • Варто пам’ятати про клієнтоорієнтованість. Люди, що звертаються по допомогу до юриста, хочуть чути пояснення зрозумілою мовою. Не ускладнюйте розуміння справи клієнтові, який, ймовірно, і без того перебуває у стресі.

  • Бізнес має бути відповідальним. Юристи передусім керуються етикою, принципами верховенства права, законності. Якщо обставини можуть вплинути на неупередженість юриста, то від справи варто відмовитися.

  • Клієнт потребує досягнення результатів, а не просто красивого ведення справи.

Чи є межа у вдосконаленні навичок?

Чат GPT-4 торік успішно склав адвокатський іспит і випередив студентів у п’ятьох із семи галузей. Це означає, що випускники із низьким рівнем знань змушені відчайдушно демпінгувати, щоб отримати клієнта. Хороша новина у тому, що чим вищий ваш рівень знань, тим менша конкуренція і вищі гонорари.

Регуляторні вимоги щодо кваліфікації юриста в Україні менш суворі, ніж у Європі та Америці, але це не означає, що буде просто. З одного боку, на вас справді чекає менше бюрократії. З іншого — треба самостійно розробити план, як не зупинитися у розвитку. Намагайтеся бути на крок попереду технологій і на два кроки попереду конкурентів.

Апскілінг зараз настільки доступний, як ніколи раніше. Цей процес навчання має бути постійним: не важливо, маєте ви кілька вільних годин на день чи три хвилини. Якщо не знаєте, чому саме вчитися, щоб бути кращим за ШІ — запитайте у ШІ.

Межа апскілінгу встановлюється лише розвитком суспільства на сьогодні. Завтра ця межа стане вищою, і хороші фахівці мають миттєво до неї дорости.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати