Серед учасників українського судочинства формалізовані вимоги до форми одягу є лише у суддів. Як може не вражати ошатна мантія суддів Верховного Суду з білою внутрішньою обтачкою (жабо), на якій нагрудний знак судді виглядає так переконливо.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Якщо говорити про секретарів судового засідання та помічників суддів, то окремих вимог до їх зовнішнього вигляду не встановлено, тому керівними є Загальні правила етичної поведінки державних службовців, у яких визначено, що одяг державних службовців має бути офіційно-ділового стилю і відповідати загальноприйнятим вимогам пристойності. Відверто кажучи, працівники апарату судів не завжди справляються з завданням підбору одягу. Можна було б і про стиль одягу прокурорів поговорити, але зі зрозумілих причин не будемо зупинятись на цьому. Краще зосередимось на одязі адвокатів, які досить по-різному чи то розуміють, чи то ставляться до судового дрес-коду.
Правилами адвокатської етики закріплено обов'язок адвоката дотримуватись загальноприйнятих норм ділового етикету, в т. ч. щодо зовнішнього вигляду. На практиці колеги нерідко вважають загальноприйнятими джинси з кросівками. Сорочка в цьому комплекті ситуацію не рятує. Сьогодні іноді важко відрізнити колегу від працівника технічної служби суду. Слід відверто сказати, що форма одягу деяких колег, особливо в теплу пору року, далека від ділового етикету. Судові трибуни бачать і відкрите взуття, і одяг спортивного стилю, і навіть шорти.
Do’s and dont’s в судовому дрес-коді:
Не можна:
- спортивний одяг та взуття;
- відкрите взуття (чоловікам);
- джинси;
- шкіряні штани, спідниці, піджаки;
- літні сарафани пляжного типу;
- прозорі сукні, блузи, спідниці;
- сукні з глибоким декольте;
- шорти і короткі спідниці.
Можна:
Для чоловіків:
- піджак і класичні брюки або костюм;
- сорочки неяскравих кольорів і візерунків;
- джемпер (светр) (як із сорочкою, так і під піджак);
- в холодну пору року можна одягати водолазки неяскравих кольорів;
- доглянуті черевики.
Для жінок:
- діловий костюм (зі спідницею або брюками);
- блузи і джемпери класичних спокійних кольорів;
- панчохи спокійних кольорів (у всі пори року);
- манікюр та макіяж неяскравих кольорів.
Можливо, не всі ми замислюємось, але метою формалізації одягу судді є не естетична насолода. Суддівська мантія — один із символічних атрибутів, що сприяє ствердженню поваги до правосуддя. Це не лише історичний ритуал, але й цілком дієвий інструмент.
Як судова влада є окремою гілкою, так і адвокатура є окремим інститутом, повага до якого формується, в першу чергу, через його представників. Хоча сучасність і підштовхує адвоката бути більш людяним, комунікувати з клієнтами зрозумілою мовою, та ми все одно залишаємось представниками елітарної професії. Як театр починається з гардеробу, так і презентація професійних якостей адвоката починається з оцінки його зовнішнього вигляду.
Зовнішній вигляд адвоката має значення не тільки в контексті поваги до професії. У комплексі з професійними якостями аргументи адвоката в костюмі, на мою думку, матимуть більше шансів бути сприйнятими, поваги до такого захисника у судді буде також очевидно більше, а отже, і його думка для суду буде більш значущою. Погодьтесь, безглуздо нехтувати можливістю отримати таку перевагу.
Врешті решт, уявіть, як почуває себе суддя, котра в спеку одягла на себе мантію до п'ят, а адвокат спромігся лише на джинси. Навіть якщо на них стрілки, вони все одно заведуть не туди.