14 вересня 2021, 16:43

Що ви чули про медичний туризм в Україні ?

Опубліковано в №17 (747)

Оксана Духовна
Оксана Духовна «INPRAXI LAW» партнер, к.ю.н., адвокат

Буквально наприкінці 2020 р. на одному з заходів перший заступник голови Державного агентства розвитку туризму України Кирило Домбровський сказав, що єдиної статистики, яка показувала б реальні цифри та давала б змогу оцінити кількість іноземних пацієнтів в Україні, не існує, як і релевантних статистичних даних по туризму в Україні загалом. Разом з тим, велика кількість іноземців надають перевагу українському медичному туризму, зокрема через приємні ціни (ледь не вдвічі нижчі, ніж у європейських країнах) та високу якість надання медичних послуг. Проте інформації про наші лікувальні заклади, клініки, медичні центри та загалом про лікувальні природні ресурси України на міжнародному рівні недостатньо.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Однією з головних перешкод для розвитку медичного туризму в Україні є відсутність законодавчої бази та профільного закону «Про медичний туризм», відомчої нормативної бази щодо співпраці з іноземними клієнтами в медичних закладах, насамперед державної та комунальної сфери, а Закон України «Про туризм» 1995 р. відверто застарів і не відповідає сучасним реаліям.

Звичайно, розвиток медичного туризму в Україні загальмувався через епідемію Covid-19, але є сподівання, що після вакцинації в нашій країні й світі вдасться повернути медичний туризм на колишній рівень. Ще у «ковідному» 2020 р. у Верховній Раді України було зареєстровано важливий законопроєкт №4162 про внесення змін до Закону України «Про туризм» та деяких інших законодавчих актів щодо основних засад розвитку туризму, що в кінці квітня ц.р. (29.04.2021 р.) прийнятий у першому читанні. Цим законопроєктом визначено поняття медичного туризму як отримання медичних послуг всередині країни та за її межами і заплановано глобальні зміни в туристичній сфері і безпосередньо в рамках Закону України «Про туризм», які забезпечили б інтереси та сучасні потреби суспільства, врахували міжнародний досвід, світові тенденції туризму.

Слід відзначити, що більше 50 країн світу в рамках розвитку своїх економік прийняли національні програми з медичного туризму. Такі країни, як Туреччина, Індія, Ізраїль, Німеччина, Таїланд, Сінгапур щорічно інвестують у розвиток медичної інфраструктури мільйони. В Ізраїлі Закон про медичний туризм набрав чинності у січні 2019 р. Ця країна стала першою в світі, де відносини у сфері медичного туризму регулюються окремим законодавчим актом, який чітко визначає, що існує 3 групи осіб, котрі у будь-якому разі є безпосередніми учасниками процесів, що виникають при медичному туризмі: медичний турист, медична установа та агент медичного туризму (посередник між першими двома).

Звичайно, у більшості розвинутих країн медичний туризм має державну підтримку. Наприклад, турецька компанія Turkish Airlines, значна частка якої належить державі, надавала туристам, які приїжджають до країни з метою лікування, 50% знижку на переліт. Крім того, Туреччина є лідером за кількістю клінік, які отримали міжнародну акредитацію JCI, що свідчить про високу якість медичних послуг та безпеку для клієнтів. Вартість акредитації досить висока (від $35 тис.), і в Туреччині існує практика компенсації державою цих витрат. Як результат, більше 40 медичних установ країни мають вказаний сертифікат. В Ізраїлі таких медичних установ трохи більше 20, а в Україні — лише декілька клінік.

Чому ж українці звертаються до послуг медтуризму (як правило, мова йде про такі країни, як Ізраїль, Німеччина, Франція, Туреччина, Індія)? Тому є цілий ряд причин. Наприклад, у європейських медичних установах здійснюється точніша та правильніша діагностика та постановка діагнозу; за кордоном можуть провести найскладнішу хірургічну операцію з більшою ефективністю; на трансплантацію в Україні доводиться чекати кілька років тощо. З іншого боку, чому іноземці вибирають українські клініки для лікування? Найпоширеніші причини наступні: розвинені стоматологія та офтальмологія зі значно нижчими цінами; операції з пересадки стовбурових клітин заборонені в ряді держав, а в Україні успішно проводяться вже не перший рік; краще співвідношення ціна/якість порівняно з європейськими лікувальними центрами.

Отже, у медичному туризмі України лідируютьттакі галузі, як стоматологія, офтальмологія, репродукція, неврологія, кардіологія, клітинна терапія, реабілітація. І очевидний факт, що наша країна має високий потенціал медичних, оздоровчих та рекреаційних ресурсів та значні конкурентні переваги за ціновими характеристиками, що свідчить про перспективи розвитку медичного туризму з України в інші країни (виїзний медичний туризм) та з-за кордону в Україну (в’їзний медичний туризм).

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати