Верховна Рада України прийняла Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення процедури приєднання до електричних мереж» (далі – Закон), який суттєво спрощує процедуру приєднання до електромереж електроустановок замовників, скорочує кількість процедур, документів та погоджень, а також значно зменшить витрати часу замовників на приєднання до електромереж.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Протягом тривалого часу процедура приєднання електроустановок замовників до електричних мереж була доволі складною. Зокрема, була забюрократизована процедура оформлення прав на земельні ділянки, які необхідні для розміщення об’єктів енергетики. Саме тому в Україні назріло питання щодо врегулювання відповідної процедури на законодавчому рівні.
Прийнятий Закон встановлює чіткі строки розгляду клопотання про надання дозволу на розробку проєкту землеустрою. Земельний кодекс України був доповнений ст. 124-1. Відповідно до ч. 3 вказаної статті, якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання про надання дозволу на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з метою встановлення земельного сервітуту для будівництва, розміщення та експлуатації лінійних об’єктів енергетичної інфраструктури або у разі розташування на земельній ділянці, яку передбачається сформувати, будівель, споруд, що перебувають у власності заявника, а також у разі необхідності встановлення земельного сервітуту для розміщення, доступу та експлуатації таких будівель, споруд, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування не надав дозволу на розробку документації із землеустрою або мотивовану відмову у його наданні, особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розробку документації із землеустрою без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування.
У разі відмови особи уповноваженого органу у затвердженні проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та/або укладення договору про встановлення земельного сервітуту такий земельний сервітут встановлюється за рішенням суду за позовом особи, зацікавленої у його встановленні.
Також ст. 124-1 передбачає чіткий порядок встановлення земельних сервітутів на землях державної та комунальної власності.
Цілком і повністю погоджуюся з позицією розробників Закону, що його прийняття дозволить суттєво скоротити строки приєднання до електричних мереж, сприятиме розвитку бізнесу та покращенню інвестиційної привабливості України.