Договори оренди нерухомості заслужено очолюють неофіційні рейтинги проблемних договорів як серед підприємців, так і серед юристів. Проблеми виникають вже на стадії вдумливого вичитування тексту, адже обсяг договору оренди нежилого приміщення в ТРЦ може сягати 40-50 сторінок дрібним кеглем, які містять безліч нюансів та юридичних пасток для орендаря. Родзинки часто заховані саме наприкінці документа, коли сил та часу читати й сперечатися вже не залишилося. Парадокс у тому, що ці прикінцеві розділи договору доведеться ретельно вичитати, якщо не під час підписання, то у процесі розірвання договору. Далі розповім чому…
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Обмеження, введені Урядом для боротьби з пандемією COVID-19, завдали відчутного удару бізнесу, зокрема ритейлу, який був вимушений закрити офлайн-магазини та, як наслідок, втратив подекуди єдине джерело доходу. Незважаючи на те, що в ЦК України в авральному режимі кілька разів внесли достатньо суперечливі зміни з метою врегулювання питань сплати орендних платежів під час пандемії, велика кількість орендарів так і не змогла домовитися з орендодавцями та виключити орендну плату зі своїх витрат повністю або максимально її мінімізувати. Це призвело до необхідності розглядати питання про розірвання договору оренди.
Саме на цьому етапі підприємець зазвичай зіштовхується з неприємними сюрпризами, які містить 50-сторінковий договір оренди, «недотиснутий» до кінця через незнання або поспіх. Одними з найважливіших умов будь-якого договору, а особливо договору оренди, десь в кінці тексту є умови його дострокового розірвання в односторонньому порядку. Тобто перед тим як кудись зайти, необхідно передбачити можливість безперешкодного виходу.
Тому орендарю варто звертати особливу увагу на наявність можливості розірвання договору в односторонньому порядку за ініціативою орендаря (відмови від договору) без настання будь-яких негативних наслідків для орендаря (зокрема, відсутність у договорі штрафних санкцій та можливості відшкодування упущеної вигоди орендодавця у разі такого розірвання). Також важливими будуть умови, якими передбачено розірвання договору у разі тривалої дії форс-мажорних обставин (донедавна це була скоріше данина традиціям, ніж «робоча» умова). Як альтернатива — можливість передачі приміщення в суборенду без права абсолютного вето орендодавцем.
Як банально це не звучало б, поспішаючи якнайшвидше зайняти комерційно вигідне місце продажів, не забувайте порахувати, скільки коштуватиме його залишити.