27 липня 2023, 14:42

Рішуча відповідь на загрозу Чорноморської блокади від рф: що робити Україні та світу?

Віталій Черкес
Віталій Черкес «Юрлайн, ЮФ» адвокат, партнер

Завдання нищівних ракетних ударів по Одесі та області сталося одразу після оголошення рф про вихід в односторонньому порядку та припинення дії Зернової ініціативи з 19.07.2023 року. Агресор не просто вийшов із «зернової угоди», але й почав завдавати масовані ракетні удари по портовій інфраструктурі — портам, морським терміналам, зерновим складам та перевалочним потужностям. Вказані об’єкти не мають нічого спільного з враженням військових цілей і причина варварства полягає в спробах руйнування портової інфраструктури та елеваторів. 


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Окрім руйнування ракетами міст та домівок мирних українців, окрім так званого «енергетичного терору», коли країна страждала взимку від систематичних бомбардувань ТЕЦ та енергетичних об’єктів по всій країні, наразі країна-агресор вдається до чергового виду терору — блокування морських портів та торговельного судноплавства в басейні Чорного моря. 

Нагадаємо, що це не перша спроба блокади торговельного судноплавства з боку рф. Після початку повномасштабного вторгнення 24.02.2022 року в Україні було введено режим воєнного стану, а розпорядженням КМУ від 25.02.2022 №183-р у морських та річкових портах України встановлено 3-й (вищий) рівень охорони портових засобів та суден. Морські порти були закриті для торговельного судноплавства через мінну небезпеку та загрозу обстрілів та піратства з боку Чорноморського флоту рф. Унаслідок закриття морських портів була заблокована робота і державних, і приватних портових операторів. 

Така ситуація зберігалась до 22.07.2022 року, коли в Стамбулі за сприяння Туреччини та ООН була підписана Ініціатива щодо безпечного транспортування зерна та продуктів харчування з портів «Одеса», «Південний», «Чорноморськ». Після впровадження «зернового коридору» стало можливим вивезення агропродукції з вказаних портів. Наприклад, до МТП «Південний» перші судна зайшли на початку серпня 2022 року. 

Протягом періоду 6 місяців, коли експорт зерна через морські порти був неможливим, зростала частка альтернативних шляхів суходолом — залізничним та автомобільним транспортом, а також через річкові порти Дунаю. Однак вказані шляхи були недостатніми для заміни тих обсягів, які експортувалися морем, та мали свої складнощі — від пропускних потужностей до блокування експорту українського зерна деякими країнами ЄС.

Від блокування морського експорту збитків зазнають цілі галузі вітчизняної економіки. Постали проблеми у аграріїв зі зберіганням та реалізацію врожаю; зриваються постачання у трейдерів; виникають логістичні проблеми та великі черги при доставленні зерна залізничним та автотранспортом; страждає загалом морегосподарський комплекс, і це відчувають на собі всі учасники зернового ринку, стивідори та портові оператори. Через блокування морських портів вони позбавлені можливості виконувати свою найважливішу функцію — транспортне оброблення суден та вантажів. Як наслідок, маємо чимало проблемних питань з використанням та оплатою за користування об’єктами портової інфраструктури, що перебувають у державній власності. При закритих портах ФДМУ та ДП «АМПУ» вимагають від портових операторів у повному обсязі сплачувати за користування причалами, що наразі є непосильним фінансовим тягарем для терміналів, робота яких зупинена. Це призводить до великої кількості судових процесів між учасниками орендних правовідносин. 

Водночас у глобалізованому світі створення країною-терористом перешкод для торговельного судноплавства, блокування портів та експорту зернових є проблемою не тільки для України. До початку війни Україна була одним зі світових лідерів експорту агропродукції, а впровадження Зернової ініціативи обумовлювалося необхідністю недопущення підвищення світових цін на зернові в основних країнах-споживачах вітчизняної агропродукції — Близькому Сході та Африці. Дії рф зі зриву Зернової ініціативи свідчать про те, що припинення роботи «зернового коридору» не було емоційним кроком чи «помстою» за чергове влучання по незаконно збудованому окупантами Кримському мосту. Оприлюднені у ЗМІ перехоплення ГУР МО України говорять про те, що мала місце реалізація стратегії, спрямованої на блокування роботи «зернового коридору», яка містила в собі призупинення участі рф у роботі коридору з 29.10.2022 по 03.11.2022 та подальше блокування інспекції всіх суден, що прямували до МТП «Південний». 

У сукупності з величезними обсягами зернових, які були викрадені рф з тимчасово окупованих територій, вбачається, що йдеться про шантаж України та країн світу. Руйнування інфраструктури та створення штучної загрози голоду (та як наслідок, вимушеної міграції з бідних країн) є тактикою терористів та спробою витіснити Україну зі світових лідерів експорту зернових.

Описана проблема не тільки завдає шкоди аграрному, транспортному та морегосподарському комплексу України, але й вже призвела до підвищення цін на зернові на світових ринках, та гіпотетично може призвести то виникнення штучного голоду в деяких країнах.

Вбачається, що блокування портів та торговельного судноплавства є елементом терору, що розв’язала росія проти України та світу. Вказаний виклик вимагає рішучої відповіді та дій з боку світової спільноти для комплексного вирішення цієї загрози. До таких дій, які можуть сприяти відновленню торговельного судноплавства, можна віднести наступні: 

  • по-перше, значне посилення та збільшення систем ППО для належного захисту ключових міст та інфраструктурних об’єктів; 

  • по-друге, запровадження додаткових санкцій та обмеження експорту зернових з російської федерації (від встановлення верхньої межі цін, як це зробили для нафти, до повної заборони експорту);

  • по-третє, посилення тиску США, країн Європи та Туреччини та поновлення роботи «зернового коридору». Остаточним розв’язанням проблеми має бути військова поразка країни-терориста, це має назавжди зняти будь-які загрози для судноплавства в Чорному морі. 

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати