Вже дев’ятий день війна в Україні. Указом Президента України № 64/2022 запроваджено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Кабінет Міністрів України Постановою № 169 від 28.02.2022 встановив проведення закупівель без застосування Закону України «Про публічні закупівлі» та Закону України «Про оборонні закупівлі».
Тобто, всі закупівлі виведені з-під дії Закону України «Про публічні закупівлі» та Закону України «Про оборонні закупівлі» та проводяться без тендерів.
Постановою № 169 передбачено, що переліки та обсяги закупівель товарів, робіт і послуг визначаються:
для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони, а також інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони України — рішенням державних замовників у сфері оборони;
для інших закупівель — рішенням органу управління державним майном суб’єкта господарювання державного сектору економіки; рішенням органу управління комунальним майном; рішенням відповідного органу управління суб’єкта господарювання, що провадить діяльність на об’єкті критичної інфраструктури з використанням майна комунального сектору економіки.
У разі коли Кабінет Міністрів України здійснює повноваження суб’єкта управління державним майном або загальних зборів суб’єкта господарювання державного сектору економіки, переліки та обсяги закупівель товарів робіт і послуг за поданням замовника погоджуються центральним органом виконавчої влади, який формує державну політику у відповідній сфері, в якій суб’єкт господарювання державного сектору економіки провадить свою діяльність згідно з метою, визначеною його установчими документами. (Зі змінами відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 176 від 02.03.2022).
Відповідно до Постанови проводяться всі закупівлі, включаючи і вартістю до 50 000 грн. Наголошую на цьому, тому що багато замовників не розібрались із новими правилами закупівель.
Отже, згідно з змінами, замовник закуповує ті товари, роботи, послуги, що затверджені рішенням відповідного органу управління (державним майном, комунальним майном, суб’єкта господарювання, що провадить діяльність на об’єкті критичної інфраструктури з використанням майна комунального сектору економіки).
Постановою № 169 також встановлено, що замовники під час здійснення закупівель повинні забезпечувати оприлюднення укладеного договору в електронній системі закупівель протягом 5 робочих днів після його підписання. Зазначений строк продовжується на час неналежного функціонування електронної системи закупівель, підтверджений її адміністратором.
Договір, не оприлюднений в електронній системі закупівель у встановлений строк, є нікчемним.
Разом з тим, договори, що укладені для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони оприлюднюються в електронній системі закупівель протягом 10 робочих днів після припинення чи скасування воєнного стану.
Замовникам нагадується про необхідність дотримання принципів здійснення публічних закупівель, державним замовникам у сфері оборони – дотримуватися принципів здійснення оборонних закупівель (стаття 3 Закону України «Про оборонні закупівлі»).
Щодо організації роботи Уповноважених осіб в умовах воєнного стану хочу відмітити, що у випадку якщо для Уповноваженої особи проїзд до робочого місця неможливий у зв’язку з об’єктивними причинами (небезпека, зупинений транспорт, війна, обстріл і т.д.), проте вона може виконувати свою роботу дистанційно, – необхідно видати наказ про запровадження дистанційної роботи Уповноваженої особи. З наказом необхідно ознайомити Уповноважену особу засобами електронного зв’язку (по можливості).
Для Уповноважених осіб, які не можуть виконувати роботу дистанційно, роботодавцю необхідно оголосити простій. Про початок простою, крім простою структурного підрозділу чи всього підприємства, працівник (Уповноважена особа) повинен попередити роботодавця (ст. 113 КзпП України).
За час простою, коли виникла виробнича ситуація, небезпечна для життя чи здоров’я працівника або для людей, які його оточують, і навколишнього природного середовища не з його вини, за ним зберігається середній заробіток.
Також Уповноважена особа може оформити відпустку без збереження заробітної плати. На час воєнного стану термін перебування у відпустці без збереження заробітної плати за згодою сторін не обмежується 15 календарними днями. Цю відпустку можна оформити до 26 березня.
Якщо Уповноважену особу призвали на військову службу та роботодавець повідомлений про це, останній зобов'язаний видати наказ про увільнення працівника від роботи зі збереженням середнього заробітку, місця роботи та посади (стаття 119 КЗпП України), після отримання відповідних підтверджуючих документів.
У разі неможливості дистанційної роботи Уповноваженої особи, роботодавець має подбати про заміну. У Положенні про уповноважену особу Замовника має бути визначено про взаємозамінність Уповноваженої особи на час відпустки, відрядження або відсутності з інших причин. У разі відсутності даного правила Замовнику необхідно розробити наказ або інший розпорядчий документ щодо тимчасового призначення іншої уповноваженої особи.
За час роботи за новими правилами проведено вже понад 1 100 закупівель на суму понад 139 мільйонів гривень.