11 листопада 2021, 13:43

Посміхніться, вас знімають! Кого, де й коли дозволяється фотографувати

Опубліковано в №21 (751)

Олег Лигін
Олег Лигін «Moneyveo» Senior Legal Counsel

Часом трапляються ситуації, коли фото- або відеозйомка викликають у фізичної особи бурхливу реакцію, навіть з погрозами насильства. Кого, де й коли дозволяється фотографувати, а кого ні, розберемося далі.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Відповідно до ст. 307 Цивільного кодексу України, фізична особа може бути знята на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку лише за її згодою. Згода особи на знімання припускається, якщо зйомки проводяться відкрито на вулиці, на зборах, конференціях, мітингах та інших заходах публічного характеру. Тобто якщо ви знімаєте на фото фізичну особу, вам у будь-якому разі потрібна її згода. Однак вона може бути як усна чи письмова, так і так звана мовчазна.

Мовчазна згода полягає у тому, що під час зйомки людина знає та/ або бачить, що її знімають, але не виявляє щодо цього своє небажання (не каже про заборону зйомки, не використовує жести, які свідчать про таке небажання). Тобто фактично фізична особа дозволяє здійснювати фото- чи відеозйомку. Та варто зазначити, що проведення зйомки має відбуватися відкрито. Здійснення таємної зйомки без згоди особи дозволяється лише правоохоронним органам.

Відповідно до ч. 2 ст. 307 Цивільного кодексу України, фізична особа, яка погодилася на знімання її на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку, може вимагати припинення їх публічного показу в тій частині, яка стосується її особистого життя. Витрати, пов’язані з демонтажем виставки чи запису, відшкодовуються цією фізичною особою.

Що стосується дітей, то законодавством їх зйомка дозволена лише за згодою батьків.

Слід звернути увагу, що публікація відео-, фотозйомки фізичної особи дозволена лише тоді, коли ця особа надала згоду на проведення такої зйомки або не забороняла її проведення (принцип мовчазної згоди). У випадку, коли особа забороняла проведення зйомки з її участю, перед публікацією необхідно отримати від неї відповідний дозвіл. Варто пам’ятати й про те, що за ст. 32 Конституції України ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституцією. Не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.

Важливо знати, що під час зйомки особа, яка знімає, може порушити низку основоположних прав і свобод людини, передбачених Конституцією України. У випадку звернення фізичної особи до суду він може ухвалити рішення про видалення матеріалів зйомки, заборону їх публікації та відшкодування шкоди у зв’язку з тим, що така зйомка та публікації порушують право на особисте життя, на повагу честі та гідності.

Щодо місць проведення зйомки також є свої нюанси. Відкрите проведення зйомки у громадських місцях є законним, але існують певні обмеження. Так, заборонено проводити зйомку незалежно від згоди у місцях приватного користування, таких як туалет, ванна кімната, роздягальня, кімната матері та дитини. Заборонено проводити зйомку в будівлях суду у випадку розгляду справи у закритому судовому засіданні, в урядових будівлях та на режимних об’єктах. А також у місцях приватної власності, якщо є попередження про заборону зйомки.

Щодо підприємств, то у випадку, якщо керівник або власник бажає встановити відеокамери для спостереження за працівниками, він попередньо має отримати письмову згоду на це від працівників та відобразити такі умови праці у внутрішніх документах підприємства (положення, правила трудового розпорядку, наказ тощо). Якщо працівник такої згоди не надавав, але продовжує працювати на підприємстві, це вважається мовчазною згодою.

Що стосується посадових та публічних діячів при виконанні ними службових обов’язків, то тут заборони зйомки немає. Наприклад, під час зупинки автомобіля працівниками поліції ви маєте повне право на проведення фото- та/або відеозйомки. Однак слід поводитися неагресивно, дотримуватися дистанції, діставати засоби фото-, відео-, аудіозйомки відкрито, повідомити працівника поліції про мету зйомку та не перешкоджати здійсненню ним посадових обов’язків. У свою чергу, працівник поліції має право застосовувати технічні засоби для проведення зйомки фізичної особи відповідно до Закону України «Про Національну поліцію».

Кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб. Однак це право не має суперечити праву особи на особисте життя, на повагу честі та гідності, ділової репутації.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати