05 березня 2021, 10:52

Податкові пільги великим інвесторам

Катерина Максимчук
Катерина Максимчук «Pavlenko Legal Group» юрист

Прийнятий на початку березня закон, що передбачає надання податкових пільг інвесторам зі значними інвестиціями, є відгалуженням комплексної програми Президента зі стимулювання залучення інвестицій в Україну. Нормативним фундаментом цієї програми є прийнятий у січні Закон «Про державну підтримку інвестиційних проєктів зі значними інвестиціями», що познайомив бізнес-середовище з неологізмом «інвестняні» та позначив ключові механізми відновлення інвестиційної активності в Україні після кризового 2020 р.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Згідно з нормами вказаного Закону, надання податкових стимулів є однією з форм державної підтримки, що може надаватися інвесторам зі значними інвестиціями. Власне, зміст таких стимулів і було конкретизовано в аналізованому законопроекті №3761 про внесення змін до перехідних положень Податкового кодексу.

Варто зауважити, що ця президентська ініціатива розповсюджується на інвестиційні проєкти зі строком реалізації не більше 5 років на загальну суму від €20 млн. Інвестори за такими проєктами можуть розраховувати на державну підтримку у розмірі до 30% планового обсягу інвестицій та асистенцію створеного урядом офісу із залучення та підтримки інвестицій (UkraineInvest) у підготовці та реалізації проєктів.

Відповідно до ухваленого законопроекту №3761, потенційних «значних» інвесторів планується залучати до реалізації проєктів на території України за допомогою таких податкових стимулів:

1) звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з імпорту устаткування для реалізації інвестиційного проєкту (до 01.01.2035 р.);

2) звільнення такого устаткування від оподаткування ввізним митом (до 01.01.2035 р.);

3) звільнення прибутку, отриманого внаслідок виконання інвестиційного договору, від оподаткування податком на прибуток підприємств (протягом 5 років у межах строку дії інвестиційного договору);

4) можливість зменшення розміру або звільнення від сплати земельного податку за ділянки, що використовуються для інвестиційного проєкту.

На моє переконання, впроваджені особливості оподаткування загалом є позитивним нововведенням, яке, втім, автоматично не створить у нашій державі дружнє для інвестицій середовище. Як свідчать результати нещодавнього опитування іноземних портфельних і стратегічних інвесторів, яке щорічно проводиться Європейською Бізнес Асоціацією, Dragon Capital і Центром економічної стратегії, до «антирейтингу» перешкод для інвестицій в Україну входять:

  • недовіра до судової системи;
  • корупція;
  • монополізація ринків;
  • захоплення влади олігархами;
  • складне й нестабільне законодавство.

Очевидно, що перелічені перешкоди є системними та мають негативний вплив не лише на інвестиційний клімат в Україні, а й на вітчизняне соціально-економічне середовище в цілому. Тож поки країна-адресат інвестицій сумно відома процвітанням корупції та повсякчасним недотриманням принципу верховенства права, навіть найбільш ексклюзивні умови оподаткування є практично безсилими у контексті сприяння притоку інвестиційного капіталу. Реального покращення інвестиційного клімату в Україні слід досягати комплексними діями, що спрямовані, перш за все, на нівелювання згаданого вище «антирейтингу» перешкод, а вже потім на впровадження програм державної підтримки.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати