Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
У жовтні 2023 року українську бізнес-спільноту сколихнула новина про створення пайового інвестиційного фонду Inzhur Ocean. Як повідомляє засновник фонду, основною метою його створення є краудфандингове залучення коштів для викупу держчастки в 66,65% торгово-розважального центру «Ocean Plaza» (Київ) із подальшим фіксованим отриманням прибутку від оренди згаданого об’єкту і його розподілом між власниками інвестиційних сертифікатів (ІС) фонду.
На цей час інститути спільного інвестування (ІСІ) в Україні мають певний розвиток і користуються попитом як серед великого бізнесу, так і серед звичайних громадян, що шукають інші види інвестування, окрім ОВДП, банківських депозитів, або високоризикових вкладів у криптоіндустрію.
Маленький екскурс в історію. ІСІ як інституція в Україні з’явилась у 2001 році, коли був прийнятий перший закон, що регулював цю діяльність. Сьогодні чинним НПА в цій сфері є Закон України «Про інститут спільного інвестування» (2012).
Загалом з 2001 року кількість ІСІ невпинно зростає. Попри війну, в 2023 році ринок інвестицій через фонди, порівнюючи з занепадом 2022 року, поступово відновлюється.
Сьогодні інститути спільного інвестування — це пайові інвестиційний фонди (ПІФ) та корпоративні інвестиційні фонди (КІФ). Розберемо кожен за своєю суттю.
Згідно з чинним законодавством:
ПІФ — це сукупність активів, що належать учасникам такого фонду на праві спільної часткової власності, перебувають в управлінні компанії з управління активами (КУА) та обліковуються нею окремо від результатів її господарської діяльності.
КІФ — юридична особа, яка утворюється у формі акціонерного товариства і провадить тільки діяльність із спільного інвестування.
Навіть, зважаючи на законодавче тлумачення вказаних інституцій, зрозуміло, що вони мають суттєві відмінності. Сфокусуємося на них. Насамперед варто відзначити, що ПІФ на відміну від КІФ не юридична особа, а є лише специфічним суб’єктом об’єднання інвесторів (власників інвестиційних сертифікатів) під одним брендом, а усю операційно-господарську діяльність за нього виконує КУА. КІФ засновується як повноцінна юридична особа і діє від свого іменні.
Враховуючи такі особливості, інвестори чи підприємці, які опинилися перед вибором кращого варіанту, повинні розуміти наступне — ПІФ, який не має статусу юридичної особи, переважає у конфіденційності, адже інформація про власників інвестиційних сертифікатів не розкривається на широкий загал та не відображається у жодному публічному державному реєстрі. Отже, використовуючи/інвестуючи через ПІФ, ми отримуємо анонімність та конфіденційність у своїй діяльності. Єдина інформація про ПІФ є на сайті НКЦПФР та містить тільки загальну інформацію, зокрема назву ПІФ, дату реєстрації, код ЄДРІСІ тощо.
Що стосується КІФ, то очевидною перевагою для вибору такого виду ІСІ може стати контроль за усією діяльністю цієї інституції, враховуючи, що КІФ засновується у вигляді юридичної особи. Ми маємо чітко визначених власників, директора чи дирекцію, банківський рахунок, а також усі інші інструменти, притаманні юридичним особам для контролю за діяльністю.
Отже, при обранні виду ІСІ треба змістовно вивчати індивідуальні потреби підприємця/інвестора для ухвалення збалансованого рішення.
Так само варто окремо звернути увагу на види, строк діяльності та типи ІСІ. На цей час ми маємо наступні варіації:
- види ІСІ: відкриті, інтервальні, закриті;
- строк діяльності: строкові, безстрокові;
- типи ІСІ: спеціалізовані, диверсифіковані, кваліфіковані, недиверсифіковані.
Акцентуємо особливу увагу на венчурний ІСІ. Венчурним фондом може бути як ПІФ, так і КІФ, активи яких більше ніж на 50 % складаються з корпоративних прав і цінних паперів, які не котируються на фондових біржах, здійснюють тільки приватне розміщення емітованих ним цінних паперів.
Всі типи, види та строк діяльності мають свою специфіку, впливають на можливості ІСІ і потребують досконалого вивчення, зважаючи, знов-таки, на потреби підприємця/інвестора. Як показує практика, в процесі формування запиту на реєстрацію ІСІ, варто користуватися послугами кваліфікованих спеціалістів з питань вибору найефективнішої моделі ІСІ, процедури реєстрації, супроводу в процесі роботи, структурування діяльності та багато інших питань, що виникають на усіх етапах використання цих інституцій.
Податки в роботі з ІСІ
ІСІ надає можливість використовувати податкову модель: податок на виведений капітал. Тобто до суб’єктів ІСІ не застосовується податок на прибуток.
Отже, у нас є податок на дивіденди (9 %) та військовий збір (1,5 %), що є доволі привабливою і достойною альтернативою класичної схеми оподаткування. Ба більше, така система стимулює підприємців/інвесторів реінвестувати отриманий прибуток у наступні проєкти, що зумовлює економічне зростання в сферах застосування ІСІ. Так, наприклад, у період з 2014-го до 2021 року саме інструменти ІСІ відіграли велику роль у будівельному бумі, адже ринок був наповнений грошима покупців, а девелопери так само реінвестували прибуток у нові будівельні проєкти.
Також не можу не згадати і про негативні ініціативи на ринку ІСІ, що мали місце восени 2023 року. Представники НКЦПФР вирішили на свій розсуд розтлумачити законодавство щодо ІСІ в контексті залучення інвестицій у будівельну галузь (були сформовані листи від іменні одного з представників НКЦПРФ), що спричинило неабиякий негативний резонанс серед представників великого та середнього будівельного бізнесу. Відповідно до згаданих листів, форма залучення інвестицій в ІС з подальшим обміном на готові об’єкти будівництва не відповідає природі діяльності ІСІ. Окрім того, листи визначають, що продаж квартир можливий лише у разі перебування таких об’єктів на балансі ІСІ, що створює передумови для оподаткування таких операцій за ставкою в 18%.
Проте після проведення певних переговорів з представниками бізнесу, керівництво НКЦПРФ зазначило, що ці листи не мають юридичної сили, адже вони не були викладені у формі роз’яснення, яке підписує голова комісії після відповідного колегіального рішення її членів.
Підсумовуючи за нашою темою, ІСІ створює альтернативні можливості для підприємців/інвесторів, має стійку історію, успішні кейси застосування та, на мою думку, має позивні перспективи. Адже все більше людей знайомляться та цікавляться законними інструментами пошуку та залучення інвестицій у різноманітні бізнес-проєкти з можливістю сплачувати помірні податки та реінвестувати у розвиток свого бізнесу та економіки України загалом.
P.S. До речі, ЮК «Воронов і партнери» має успішну практику у сфері роботи з ІСІ та готова надавати професійні послуги з питань реєстрації, вибору моделі ІСІ та супроводжувати господарську діяльність таких суб’єктів на усіх її етапах. А також ми маємо готові рішення для наших клієнтів, пов’язані з залученням інвестицій та співпраці з КУА.