12 липня 2024, 17:56

Оновлення облікових даних: що чекає, якщо проігнорувати?


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


У зв’язку з прийняттям Закону України «Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку» у військовозобов’язаних громадян з’явився обов’язок оновити облікові дані до 16 липня 2024 року. За даними Міністерства оборони України станом на 30 червня 2024 року, кількість військовозобов’язаних, які оновили облікові дані, становить 2,6 мільйона. Водночас, за різними джерелами, мобілізаційний потенціал України становить приблизно 10 мільйонів осіб. Тобто наразі можна стверджувати, що щонайменше половина військовозобов’язаних громадян досі не виконали вимоги закону щодо оновлення облікових даних.

Напередодні закінчення строку, відведеного для оновлення облікових даних, корисно ще раз проаналізувати правові наслідки невиконання цієї вимоги та прийняти остаточне рішення, володіючи повним спектром інформації.

Про обов’язки

Як вже зазначалося, оновити облікові дані потрібно до 16 липня 2024 року. Це можна зробити через:

  • Центри надання адміністративних послуг;

  • Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки;

  • Особистий кабінет військовозобов’язаного (застосунок Резерв+).

Міністерство оборони України наголошує, що застосунок Резерв+ є особистим кабінетом військовозобов’язаного, що врегульовано постановою Кабінету Міністрів України від 10 травня 2024 року, яка є документом з обмеженим доступом. Таким чином, незважаючи на ажіотаж та довгі черги в центрах надання адміністративних послуг, облікові дані можна оновити за кілька кліків за допомогою застосунку Резерв+.

Під обліковими даними, які підлягають оновленню, варто розуміти: адресу місця проживання; номер засобів зв’язку; адресу електронної пошти (за наявності).

Штраф за не оновлення даних

Неоновлення облікових даних є підставою для застосування до військовозобов’язаного штрафу в розмірі від 17 000 до 25 500 грн. У такому випадку від імені територіального центру комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники відповідних ТЦК та СП.

Проте, ст. 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення містить застереження щодо випадків, у яких штраф не застосовується. Штраф не буде накладатися, якщо держатель реєстру військовозобов’язаних (Міністерство оборони України) мав можливість отримати персональні дані військовозобов’язаного шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (в тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи.

Наразі невідомо, яким чином буде діяти це застереження, проте воно, без сумніву, стане однією з основних правових підстав для оскарження штрафів за неоновлення облікових даних. Судова практика найближчим часом дасть відповіді на ці питання.

Не штрафом єдиним

Законодавець не обмежився лише штрафом за порушення обов’язку оновлення облікових даних. Після 16 липня 2024 року територіальні центри комплектування та соціальної підтримки матимуть можливість ініціювати процедуру адміністративного затримання та доставлення до ТЦК та СП для виконання обов’язку оновлення облікових даних і інших процедур, передбачених законом.

У такому випадку керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки звертається до органів та підрозділів Національної поліції для адміністративного затримання та доставлення військовозобов’язаного.

Якщо підрозділам Національної поліції не вдається затримати та доставити військовозобов’язаного до ТЦК та СП, поліція повідомляє про неможливість здійснення цих дій. У такому випадку керівник ТЦК та СП протягом п’яти днів з моменту отримання повідомлення поліції надсилає військовозобов’язаному рекомендований лист із вимогою про необхідність виконання військового обов’язку.

Вимога вважається врученою в день особистого вручення листа військовозобов’язаному або в день проставлення відмітки про відмову отримати вимогу чи неможливості її вручення з інших причин. Військовозобов’язаний повинен виконати вимогу протягом 10 календарних днів з дня вручення.

У разі невиконання вимоги у встановлений строк ТЦК та СП звертається до суду щодо тимчасового обмеження військовозобов’язаного у праві керування транспортним засобом під час мобілізації. Обмежити військовозобов’язаного у праві керування транспортним засобом може виключно суд. Це обмеження діє до моменту виконання військовозобов’язаним своїх обов’язків або до завершення мобілізаційного періоду.

Отже, законодавство передбачає чіткий механізм оновлення облікових даних військовозобов’язаними та відповідальність за ігнорування таких обов’язків. Відповідальність не обмежується лише штрафом. До військовозобов’язаного можуть бути застосовані заходи адміністративного затримання та доставлення до ТЦК та СП, а також обмеження у праві керування транспортним засобом.

Військовозобов’язаний має право оскаржити рішення про притягнення його до адміністративної відповідальності чи обмеження у праві керування транспортним засобом. Проте таке оскарження має сенс лише за наявності правових підстав, тобто у випадках неправомірних дій з боку ТЦК та СП. За відсутності правопорушень оскарження не принесе позитивного результату.

З огляду на наявність повної інформації про наслідки неоновлення облікових даних, кожен військовозобов’язаний має прийняти правильне рішення.

 

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати