Касаційний кримінальний суд у складі Верховного Суду задовольнив касаційну скаргу прокурора, подану на ухвали суду першої та апеляційної інстанцій у кримінальному провадженні за обвинуваченням особи в умисному приховуванні банківської картки, вчиненому з корисливих мотивів, (ч. 1 ст. 357 КК Украї ни) та крадіжці (ч. 1 ст. 185 КК України). Про це повідомляє прес-служба Верховного Суду.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
У повідомленні зазначається, що міський суд, з рішенням якого погодився апеляційний суд, звільнив особу від кримінальної відповідальності на підставі ст. 47 КК України, передавши її на поруки колективу ФОП з умовою, що вона протягом року з дня передачі на поруки виправдає довіру колективу, не ухилятиметься від заходів виховного характеру та не порушуватиме громадський порядок. Кримінальне провадження стосовно неї було закрито.
У касаційній скарзі прокурор вказав, зокрема, на те, що вчинені особою злочини утворюють реальну сукупність, оскільки обвинувачена своїми відокремленими одна від одної діями вчинила два різні злочини, а отже, міський суд не мав підстав для застосування ст. 47 КК Украї ни через відсутність такої обов'язкової об'єктивної умови, як вчинення злочину вперше.
ККС ВС скасував судові рішення міського та апеляційного судів і призначив новий розгляд у суді першої інстанції.
Закриття кримінального провадження на підставі ст. 47 КК України (звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку з передачею особи на поруки), на мою думку, є важливим елементом інституту кримінального права, що на практиці забезпечує можливість ефективного судового розгляду та виконання завдань кримінального процесу в цілому.
Звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку з передачею особи на поруки є загальним видом звільнення осіб від кримінальної відповідальності та, з урахуванням останніх змін кримінального закону, застосовуються у кримінальних провадженнях, які пов'язані з кримінальними проступками та нетяжкими злочинами.
Дійсно, диспозиція ст. 47 КК України передбачає можливість звільнення особи від кримінальної відповідальності у зв'язку з передачею на поруки лише за умови вчинення особою кримінального проступку або нетяжкого злочину вперше. Отже, у разі наявності множинності кримінальних правопорушень, про що зазначено у постанові Верховного Суду, ст. 47 КК України не застосовується. На мою думку, під час нового судового розгляду в суді першої інстанції судом буде враховано позицію Верховного Суду і, ймовірно, особу буде звільнено лише від покарання.