03 вересня 2024, 13:50

Нова постанова про військовий резерв: що мають знати українці

Григорій Мамка
Григорій Мамка народний депутат України IX скликання, д.ю.н.

18 червня ц.р. Кабмін на виконання норм ч. 11 ст. 2 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу” (далі – Закон) прийняв Постанову № 741 «Деякі питання щодо структури військового резерву», якою затвердив нову структуру військового резерву людських ресурсів та скасував систему, яка існувала з 2014 року.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Пропоную розібратись, що це означає для громадян України, яка різниця мобілізаційного резерву та військового резерву.

Трохи законодавства

18 травня ц.р набрав чинності закон щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку. Одним із нововведень цього документа стали глобальні зміни Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», що стосується строкової служби, яку скасували. Отже, Збройні Сили України переходять на контракт, а призовники з 18 до 25 років повинні проходити базову загальновійськову підготовку (БЗП) або базову військову службу (БВС). Чоловіки – обов’язково, жінки – добровільно.

Так, БЗП проводиться з метою здобуття громадянами України військово-облікової спеціальності, навичок і умінь, необхідних для виконання конституційного обов’язку щодо захисту Вітчизни. Включається до навчальних планів закладів вищої освіти всіх форм власності як окрема навчальна дисципліна. БЗП почнеться з 1 вересня 2025 року. Включає теоретичні та практичні заняття.

Натомість БВС буде обов’язковою для чоловіків з 18 до 25 років, придатних для цього за станом здоров’я, які не отримали БЗП. Зазначені громадяни України можуть один раз обрати рік проходження базової військової служби до досягнення ними 24-річного віку.

Водночас строки базової військової служби в календарному обчисленні встановлюються:

  • в мирний час, в особливий період (крім періоду дії воєнного стану) – до п’яти місяців, з яких до трьох місяців здійснюється базова загальновійськова підготовка, до двох місяців – фахова підготовка;
  • під час дії воєнного стану – до трьох місяців, з яких не менше одного місяця здійснюється базова загальновійськова підготовка, до двох місяців – фахова підготовка.

Але залишається питання, коли ж саме почнеться БВС. Це питання повинен вирішити Кабінет Міністрів.

Отже, всі чоловіки у країні, придатні за станом здоров’я, будуть мати основу військового вміння. А що ж далі? А далі, в разі мирного часу, їх зарахують у відповідний резерв – важлива компонента ЗСУ та інших військових формувань, що складається з осіб, які є військовозобов'язаними громадянами.

Що таке військовий резерв України

Безпосередньо визначення терміну «військовий резерв» у законодавстві України немає. Але відповідно до норм Закону «резервісти» – це особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування в мирний час та в особливий період.

Стаття 26-1 Закону встановлює, що служба у військовому резерві запроваджується з метою планомірної підготовки резервістів для комплектування ЗСУ та інших військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період шляхом набуття та підтримання на належному рівні вмінь і навичок за військово-обліковою спеціальністю.

Громадяни України (крім тих, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації) в добровільному порядку можуть бути прийняті на службу у військовому резерві Збройних Сил України та інших військових формувань. Для цього вони мають пройти професійно-психологічний відбір, за станом здоров’я бути придатними до служби у військовому резерві та відповідати встановленим вимогам проходження служби у військовому резерві.

Для потреб комплектування ЗСУ та інших військових формувань можуть бути прийняті на службу у військовому резерві Збройних Сил України та інших військових формувань громадяни України, які не досягли граничного віку перебування на військовій службі і визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби за станом здоров’я за наслідками захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв), одержаних під час виконання обов’язків військової служби.

Військовий резерв людських ресурсів

У 2014 році була затверджена Постанова Кабміну № 607 «Про затвердження структури військового резерву людських ресурсів», відповідно до якої військовий резерв людських ресурсів складається з:

1) резервістів, які в добровільному порядку уклали контракт на проходження служби у військовому резерві або були зараховані в обов’язковому порядку до оперативного резерву в особливий період;

2) військовозобов’язаних, які перебувають на військовому обліку в територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, Центральному управлінні або регіональних органах СБУ та підрозділах Служби зовнішньої розвідки;

3) громадян, зокрема членів (учасників) громадських об’єднань, які добровільно беруть участь у забезпеченні національної безпеки і оборони держави.

Водночас військовий резерв людських ресурсів поділяється за призначенням на:

1. Оперативний резерв:

1) резерв першої черги – військовослужбовці чи строковики, які уклали контракт на службу в резерві та мають бойовий досвід (АТО, ООС, міжнародні місії). Такими резервістами укомплектовують бойові підрозділи;

2) резерв другої черги – колишні військовослужбовці; строковики, які проходили військову службу до 2014 року; учасники АТО та ООС, які не підписали контракт на службу. Цей резерв складається з:

  • резерву нарощування – призначених для комплектування органів військового управління, військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій, які не увійшли до бойового складу Збройних Сил;
  • територіального резерву – військовозобов’язаних, призначених для комплектування військових частин, підрозділів територіальної оборони.

2. Мобілізаційний людський резерв включає військовозобов’язаних, які призначені для комплектування вищих військових навчальних закладів, навчальних частин (центрів) із метою доукомплектування особовим складом органів військового управління, органів управління, військових частин, установ та організацій Збройних Сил, інших військових формувань, після відповідної підготовки (перепідготовки) за відповідними військово-обліковими спеціальностями та іншими відповідними спеціальностями, а також військовозобов’язаних, які перебувають у запасі Збройних Сил та інших військових формувань.

3. Громадський резерв – формується з громадян, зокрема резервістів, військовозобов’язаних, які добровільно беруть участь у забезпеченні національної безпеки і оборони держави. Резервісти і військовозобов’язані, включені до складу громадського резерву, призначаються для комплектування Збройних Сил та інших військових формувань в особливий період у встановленому порядку з урахуванням їх належності до оперативного та мобілізаційного людського резервів.

Зміна структури військового резерву 

22 січня 2023 року Президент України заявив, що військове керівництво України отримало завдання створити резерви особового складу, щоб захисники мали змогу відновлювати сили після бойових дій.

На виконання цього доручення 18 червня 2024 року була змінена система військового резерву. Зокрема, Постанова КМУ № 741 встановлює, що військовий резерв людських ресурсів складається з:

1) резервістів, які в добровільному порядку уклали контракт про проходження громадянином України служби у військовому резерві та/або зараховані до військового оперативного резерву;

2) військовозобов’язаних, які перебувають на військовому обліку в територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, Центральному управлінні або регіональних органах СБУ, а також підрозділах розвідувальних органів України.

Водночас військовий резерв людських ресурсів поділяється на військовий оперативний резерв та мобілізаційний людський резерв.

Військовий оперативний резерв складається з:

1. Бойового резерву, який включає резервістів та військовозобов’язаних, які мають досвід участі в бойових діях чи досвід військової служби та які призначені для доукомплектування органів військового управління, військових частин та підрозділів бойового складу Збройних Сил (крім Сил територіальної оборони), органів управління, військових частин та підрозділів інших утворених відповідно до законів України військових формувань.

2. Резерву нарощування, який включає резервістів та військовозобов’язаних, які мають досвід участі в бойових діях чи досвід військової служби або проходили базову загальновійськову підготовку чи навчальні збори та які призначені для доукомплектування органів військового управління, військових частин та підрозділів, які не увійшли до бойового складу Збройних Сил, зокрема тих, що формуються в особливий період, військових частин та підрозділів обслуговування та забезпечення, а також посад постійного складу навчальних частин (центрів), закладів фахової передвищої військової освіти, вищих військових навчальних закладів та військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань.

3. Територіальний резерв – включає резервістів та військовозобов’язаних віком від 45 років до досягнення граничного віку перебування у запасі, які призначені для доукомплектування військових частин (підрозділів) Сил територіальної оборони Збройних Сил.

Відповідно мобілізаційний людський резерв:

  • включає військовозобов’язаних, які призначені для комплектування посад змінного складу навчальних частин (центрів), вищих військових навчальних закладів та військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань із метою підготовки (перепідготовки) військовослужбовців за відповідними військово-обліковими спеціальностями, іншими спеціальностями для подальшого доукомплектування ними військових частин (підрозділів) Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань;
  • військовозобов’язаних, які не включені до військового оперативного резерву.

Отже, прийнята нова структура військового резерву відповідає сьогоднішнім реаліям та надалі повинна закласти фундамент існування високопрофесійної підготовленого резерву особового складу ЗСУ та інших військових формувань на території України.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати