06 січня 2025, 11:27

Навіщо росіяни захоплюють наші архіви? Бачення голови Держархівслужби України

Ірина Назарчук
Ірина Назарчук журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

Значних втрат Національний архівний фонд України зазнав ще у 2014 році, коли російська федерація розпочала агресивну війну проти України. Тоді, розповідає голова Державної архівної служби Анатолій Хромов, росіяни майже повністю заволоділи документами державних архівів Донецької, Луганської областей, міста Севастополь та Автономної республіки Крим. Йдеться про майже 8% всього Національного архівного фонду, який на сьогодні містить 86 мільйонів справ.  


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


З повномасштабним російським вторгненням у лютому 2022-го ситуація навколо українських архівів погіршилась ще більше, адже втратами внаслідок війни вважаються як захоплення архівів або їхнє знищення противником, так і пошкодження будівель. З іншого боку – все це спонукало архівістів задля збереження архівних даних активно оцифровувати інформацію. Втрати через повномасштабну війну, каже Анатолій Хромов, «в межах 0,3% – це найменший показник серед усіх інституцій національної пам’яті». Утім заспокоюватися рано, впевнений він: доки триває агресивна війна, а ворожі ракети та шахеди прилітають будь-де, архіви залишаються під загрозою.  

Чому та чим українські архіви приваблюють російських окупантів? Це запитання було поставлено голові Державної архівної служби України під час тренінгу «Документування воєнних злочинів у діяльності архівних установ», який громадська організація «Фонд підтримки фундаментальних досліджень» проводив спільно з Держархівслужбою для працівників архівних установ за підтримки Міжнародного фонду «Відродження»

«Ми в архівній справі як ніхто інший знаємо, що росія в різних своїх формаціях – як імперія і як радянський союз – систематично розкрадає українські архіви. Непокаране зло зростає», – відповів Анатолій Хромов.

Архіви він називає одним із ключових джерел агресивної російської пропаганди: 

– В інтерв’ю Такеру Карлсону або, скажімо, раніше – перед початком великої війни путін часто повторював, що «України ніколи не існувало», що її «вигадав Ленін» або що «Донбас ніколи не був Україною». Потім цю тезу на федеральних російських телеканалах використовував Артізов, очільник російської архівної служби, представляючи окремо взяті архівні документи для підтвердження псевдоісторичних міфів, які обґрунтовують, з їхньго погляду, справедливість нападу 

За моєю концепцією, про яку я часто розповідаю, однією з ознак тоталітарного або авторитарного режиму є підпорядкування архівів напряму лідеру нації. В росії федеральне архівне агентство підпорядковується президентові. 

Головною ціллю захоплення росіянами українських архівів є, як на мене, нівелювання наших позицій в політиці історичної пам’яті. Адже мовою архівних документів можна успішно розбивати надумані або спотворені Кремлем історичні факти. 

Також – як у випадку з культурною спадщиною – архіви мають матеріальну цінність. Утім головною метою архівів є все ж такими бути важливою частиною інформаційного поля держави та суспільства. 

Невдовзі після звільнення Херсону восени 2022 року директорка Державного архіву Херсонської області Ірина Лопушинська розповіла виданню «Ґрати», що російська окупаційна влада примусово вивезла, зокрема, документи XVIII-XIX століть, періоду становлення радянської влади на Херсонщині, документи часів окупації у Другу світову. З вивезенням допомагали архівісти з тимчасово окупованого Криму. 

Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження».

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати